Czarna rzepa – właściwości, zastosowanie
Czarna rzepa, nazywana także czarną rzodkwią, odznacza się nie tylko wartościami odżywczymi, ale także leczniczymi. Działa żółciopędnie, pomaga przy kamicy moczowej, odkaża przewód pokarmowy i zwiększa wydzielanie soków trawiennych. Czarną rzepę warto stosować przy nerwobólach i problemach z korzonkami. Preparaty z wyciągiem z czarnej rzepy znajdziemy nie tylko w aptekach, ale także w drogeriach. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tego warzywa? Jakie właściwości odżywcze znajdziemy w czarnej rzepie?
1. Właściwości odżywcze czarnej rzepy
Czarna rzepa to jedna z najstarszych roślin uprawnych znanych w Europie, Afryce, a także w Azji.
Warzywo zawiera w swoim składzie wiele składników odżywczych, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Czarna rzodkiew zawdzięcza swój ostry smak glikozydom gorczycznym (w nich zaś znajdują się bardzo cenne związki siarki). Związki siarki, takie jak rafanina czy rafanol, wykazują działanie przeciwłojotokowe i odkażające, dlatego branża kosmetyczna bardzo często sięga po czarną rzepę jako składnik szamponów. Czarna rzepa była wykorzystywana już w III wieku p.n.e. W trakcie budowania piramid, podawano ją egipskim robotnikom.
W korzeniu czarnej rzepy znajdziemy fitoncyty, które można uznać za naturalne antybiotyki. Składniki te eliminują drobnoustroje chorobotwórcze, w tym bakterie, grzyby czy wirusy. Należy podkreślić, że fitoncyty oddziałują nie tylko na nie same, ale także na ich zarodniki).
Ponadto, w składzie czarnej rzepy znajdziemy również witaminy z grupy B (B1 oraz B2), witaminę C oraz rzadko występującą witaminę PP, która reguluje poziom cholesterolu oraz cukru we krwi. Witamina PP pozytywnie wpływa również na stan naszej skóry.
Oprócz witamin, w czarnej rzepie odnajdziemy składniki mineralne, między innymi potas, żelazo, magnez, wapń i fosfor. Takie połączenie substancji wzmaga wydzielanie soków trawiennych, działa żółciotwórczo i żółciopędnie, dzięki czemu wspomaga pracę wątroby.
Według opinii niektórych czarna rzepa, a przede wszystkim sok może stanowić miksturę do nacierania w stanach zapalnych korzonków nerwowych, stanach reumatycznych. Regularne picie soku z czarnej rzepy utrzymuje stawy w dobrej kondycji oraz przeciwdziała występowaniu stanów zapalnych i innych dysfunkcji. Swieży sok z rzepy należy przyjmować regularnie po 2-3 łyżki, 2-3 razy w ciągu dnia.
Czarna rzepa zatem działa nie tylko żółciopędnie, ale także działa przeciwbakteryjnie w przewodzie pokarmowym. Może być też wsparciem przy leczeniu kaszlu czy innych stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Stosowana jest także w schorzeniach dróg moczowych (również przy kamicy moczowej).
Dodatkowo czarna rzepa to bogactwo cukrów, enzymów i cały zestaw witamin. Czarna rzepa może być jedzona na surowo – starta albo pod postacią świeżego soku. Niektórzy uważają, że czarna rzepa nadaje się idealnie jako składnik nalewki.
2. Zastosowanie czarnej rzepy
Czarna rzepa to także szeroka gama soli mineralnych np. żelaza, potasu, siarki czy magnezu. Ten duży wachlarz odżywczych składników powoduje, że czarna rzepa ma wiele zastosowań.
Warzywo to może być składnikiem wielu dań obiadowych, surówek czy dodatkiem do mięs.
Czarna rzepa jest bardzo chętnie wykorzystywana w branży kosmetycznej. Dodawana jest do szamponów przeciwłupieżowych, odżywek, czy tzw. wcierek, ze względu na jej działanie przeciwłojotokowe i bakteriobójcze. Szampony do włosów na bazie czarnej rzepy przyspieszają porost włosów, powstrzymują ich wypadanie, są także lekarstwem na łupież. Czarna rzodkiew stanowi również składnik preparatów przeciwtrądzikowych. Nie tylko oczyszcza skórę, ale także poprawia jej ukrwienie.
Warzywo znajduje również zastosowanie w medycynie naturalnej. Stanowi istotny składnik preparatów ziołowych, które wspierają pracę wątroby.