Czym zastąpić folię aluminiową? Sprawdzone porady
Czym zastąpić folię aluminiową? Czy można piec i zabezpieczać produkty spożywcze bez jej wykorzystania? Okazuje się, że istnieje wiele alternatywnych sposobów, a najprostszym z nich jest użycie papieru do pieczenia. Co w sytuacji, gdy nie mamy w domu żadnego z tych produktów? Czym można zastąpić papier do pieczenia i folię aluminiową?
1. Czy folia aluminiowa jest szkodliwa?
Czym zastąpić folię aluminiową – na to pytanie warto odpowiedzieć sobie nie tylko wtedy, gdy w domu brakuje nam folii. Okazuje się, że owijanie produktów w ten materiał nie jest obojętne dla naszego zdrowia. Dlatego też warto na stałe ograniczyć jego wykorzystanie.
W składzie folii aluminiowej często znaleźć można toksyczny bisfenol A (BPA). Związek ten może wpływać na zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego i hormonalnego. Aluminium, czyli inaczej glin, może przenikać do owijanej żywności. Co z kolei wpływa na układ odpornościowy i sprzyja powstawaniu alergii, stanów zapalnych, czy chorób autoimmunologicznych.
2. Przechowywanie jedzenia bez folii aluminiowej
Folia aluminiowa ma wszechstronne zastosowanie w kuchni. Bardzo często wykorzystuje się ją do zabezpieczania przechowywanej żywności. Jednak szkodliwość folii aluminiowej w kontakcie z wieloma produktami sprawia, że nie jest to najlepszy materiał do przechowywania jedzenia. Jak zatem zabezpieczać żywność przed wysychaniem?
Zamienniki folii aluminiowej:
- Szklane pojemniki z pokrywką – można w nich bezpiecznie przechowywać większość produktów spożywczych. Szkło to bezpieczny materiał, który nie wchodzi w reakcję z żywnością.
- Porcelanowe pojemniki z pokrywą – one również nie wchodzą w reakcje chemiczne z żywnością, a dodatkowo zabezpieczają ją przed promieniami słonecznymi.
- Ściereczki kuchenne – czyste bawełniane lub lniane ściereczki to także dobry sposób na zabezpieczenie żywności. Wystarczy przykryć nimi np. talerz z chlebem, ciastem czy drożdżówkami, a produkty zostaną zabezpieczone przed wyschnięciem.
- Pergamin – to najprostszy, a zarazem najlepszy sposób na przechowywanie wędlin. Zapewnia on bowiem dostęp powietrza, a jednocześnie chroni przed nadmiernym wysuszeniem.
Wśród zamienników folii aluminiowej wymienia się też często folię spożywczą. Działa ona bardzo podobnie jak folia aluminiowa. Wystarczy owinąć nią wybrany produkt, a zachowa on dłużej świeżość i przydatność do spożycia.
Czy folia spożywcza jest szkodliwa? Nie każda folia zawiera toksyczne substancje, jednak warto pamiętać o tym, że materiał ten jest dość problematyczny dla środowiska. Czym zastąpić folię spożywczą? Sprawdzą się te same rozwiązania, co w przypadku folii aluminiowej.
3. Co do pieczenia zamiast folii aluminiowej?
Czy można piec na folii aluminiowej? Czy pieczenie w folii aluminiowej jest zdrowe? Okazuje się, że wysoka temperatura w piekarniku, nie jest bez znaczenia. Podczas pieczenia w folii do żywności, a tym samym do organizmu człowieka, trafia więcej aluminium.
Szkodliwość pieczenia w folii aluminiowej zwiększa się, zwłaszcza gdy przygotowujemy posiłki kwaśne i mocno przyprawione potrawy. Dlatego najlepiej unikać tak upieczonych produktów spożywczych.
Folię do pieczenia można zastąpić:
- Naczyniem żaroodpornym z pokrywką – czym zastąpić blachę do pieczenia i folię? Najlepiej sprawdzi się naczynie z pokrywą.
- Odpowiednim natłuszczaniem – gdy używamy formy do pieczenia, należy ją odpowiednio natłuścić, żeby zapobiec przypaleniu potrawy. Wówczas folia nie jest potrzebna.
- Pierzynką spożywczą – mięso, które chcemy upiec, można przykryć także warstwą z warzyw, sera, jogurtu czy śmietany.
- Liśćmi bananowca – sprawdzają się doskonale do zawijania potraw zamiast folii do piekarnika.
Spożywanie tak upieczonych produktów nie niesie ze sobą przykrych konsekwencji.
Czym wyłożyć blachę do pieczenia ciast?
Czy można piec ciasto na folii aluminiowej? Okazuje się, że wiele osób wykorzystuje folię aluminiową do pieczenia ciasta. Folią wykłada się formę, co zapobiega przypalaniu i utracie zapachu.
Czy folia aluminiowa zamiast papieru do pieczenia to dobre rozwiązanie? Niestety, oprócz wspomnianych już konsekwencji zdrowotnych, wykładanie blaszki folią może mieć też inne skutki. Kawałki folii mogą dodatkowo przykleić się do ciasta. Czym zatem zastąpić folię?
Do pieczenia ciast sprawdzi się:
- Papier do pieczenia – to najprostszy sposób na zastąpienie folii aluminiowej. Jak go układać? Którą stroną na blachę? Papier do pieczenia może być obustronnie lub jednostronnie powlekany. W pierwszym przypadku strona nie ma znaczenia. W drugim przypadku układamy papier powlekaną stroną do ciasta. Czy jest jakaś różnica między pergaminem a papierem do pieczenia? Papier pergaminowy do pieczenia to po prostu inne określenie na zwykły papier do pieczenia.
- Bułka tarta i masło – co w sytuacji, gdy nie mamy papieru pergaminowego? Czym zastąpić papier do pieczenia ciasta i folię? Rozwiązaniem może być po prostu wysmarowanie formy do pieczenia masłem i posypanie jej bułką tartą.
- Mata silikonowa do pieczenia – mata silikonowa to kolejna propozycja dla osób, które zastanawiają się, jak zastąpić papier do pieczenia i folię aluminiową. Choć służą one głównie do wyrabiania ciasta, to można też na nich piec. Są doskonałym zamiennikiem papieru do pieczenia. Pozwalają zastąpić papier do pieczenia bezy, czy makaroników i biszkoptów.
Czy papier śniadaniowy może być do pieczenia? Niektóre osoby rzeczywiście decydują się zastąpić folię aluminiową papierem śniadaniowym. Do pieczenia konieczne jest wówczas posmarowanie go tłuszczem.
4. W co zapakować drugie śniadanie?
Folię aluminiową wiele osób wykorzystuje także do pakowania drugiego śniadania. Niestety zawijanie kanapek w folię aluminiową nie jest dobrym pomysłem. I w tym przypadku zawarte w niej cząsteczki glinu mogą przenikać do jedzenia.
Folię aluminiową lepiej zastąpić:
- Papierem śniadaniowym – jest to najprostsza alternatywa dla folii. Papier śniadaniowy nie przepuszcza wilgoci ani tłuszczu. Można w niego zapakować zarówno kanapki, jak i inne przekąski.
- Szklanym pojemnikiem z pokrywką – szklane pudełka śniadaniowe nie wchodzą w reakcje z żywnością. Można w nich transportować kanapki, kawałki warzyw, czy owoców.
- Woskowijką – woskowijki to wielorazowe woreczki na żywność (np. kanapki i przekąski). Wykonane są z naturalnych materiałów, są nietoksyczne, nie zawierają szkodliwych substancji.