Trwa ładowanie...

Makaroniki – wartości odżywcze, kalorie i przepis

Avatar placeholder
Monika Grudzińska 25.10.2021 11:18
Makaroniki to małe ciastka, które przypominają mini bezy
Makaroniki to małe ciastka, które przypominają mini bezy (AdobeStock)

Makaroniki to małe ciastka, które przypominają mini bezy. Pomiędzy dwoma kruchymi warstwami zrobionymi z białek, cukru pudru i mielonych migdałów znajduje się krem. Makaroniki są smaczne, ale czy zdrowe? Jak przedstawia się kwestia ich kaloryczności?

spis treści

1. Co to są makaroniki?

Makaroniki, znane także jako ciastka makaronikowe, pochodzą z Włoch i Francji. Mają cienką, chrupiącą skorupkę i delikatny środek. Ich nazwa pochodzi od włoskiego słowa maccarone oznaczającego pastę, co nawiązuje do pasty migdałowej, będącej jednym ze składników makaroników.

Za pionierów ich wypieku uznaje się włoskich mnichów, którzy rozpoczęli produkcję tych ciasteczek w VIII lub XI wieku.

Zobacz film: "Francuskie makaroniki według przepisu 1895 roku"

Ciastka makaroniki przygotowuje się z białek jaj, cukru pudru i mielonych migdałów, choć dopuszcza się niewielki dodatek:

  • masła,
  • mąki,
  • drożdży,
  • miodu,
  • śmietany,
  • żółtek,
  • czekolady,
  • kakao,
  • bakalii,
  • wanilii,
  • przypraw korzennych
  • barwników (które nadają ciastkom różne kolory).

Zamiast migdałów używa się czasem innych produktów, takich jak mielone orzechy (orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy arachidowe, pistacje), pestki dyni, nasiona słonecznika i mak, a nawet wiórki kokosowe czy płatki owsiane.

2. Kalorie i wartości odżywcze makaroników

Makaroniki są smaczne, jednak dostarczają niewielu cennych składników odżywczych, takich jak proteiny pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, wielonienasycone tłuszcze roślinne obniżające poziom cholesterolu i zapobiegające miażdżycy, witaminy E oraz z grupy B, a także minerały, takie jak:

Ciastka makaroniki to produkt wysokokaloryczny. W porcji 100-gramowej znajduje się około kcal. Wyróżniają je znaczne ilości tłuszczu i cukru. To dlatego spożywane często i w dużych ilościach wpływają negatywnie na funkcjonowanie organizmu i samopoczucie.

Ciastka makaroniki można przygotować w wersji fit, odpowiednio modyfikując przepis. Można zmniejszyć ilość dodanego cukru lub zastąpić go miodem bądź ksylitolem.

Ciastka, w których migdały zastąpiono orzechami, makiem, innymi nasionami lub płatkami owsianymi, są zwykle mniej kaloryczne (a i cenne pod względem wartości odżywczej).

3. Jak zrobić makaroniki?

Na rynku dostępne są makaroniki kruche oraz miękkie, przekładane kremem, wielokolorowe, posypane cukrem pudrem, z polewą lub z lukrem. Trzeba jednak pamiętać, że często dodaje się do nich różne substancje, takie jak syntetyczne barwniki spożywcze, konserwanty czy margarynę bogatą w izomery trans.

Jednocześnie często niezbyt wiele w nich migdałów czy orzechów. W takiej sytuacji nie dość, że ich wartość odżywcza jest niewielka (dostarczają jedynie pustych kalorii), to i konsumpcja ich może nie wyjść na zdrowie. To dlatego warto je piec samodzielnie w domu.

Makaroniki piecze się w formach, na blasze i papierze do pieczenia, zawsze w niskiej temperaturze. W zależności od czasu pieczenia, składników oraz przepisu na makaroniki, te mogą być zarówno kruche, miękkie lub chrupiące. Po ostudzeniu przekłada się je kremem, dekoruje polewą, lukrem lub posypuje cukrem pudrem.

Do przygotowania makaroników potrzebne są różne przybory kuchenne. To nie tylko waga czy mikser bądź robot kuchenny, ale i blender, sitko oraz rękaw (worek) cukierniczy z okrągłą końcówką.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

4. Przepis na makaroniki

Makaroniki składają się z białek, zmielonych bez skórki migdałów i cukru pudru. Do masy można dodać troszkę barwnika spożywczego, aby nadać kolor. Najlepsze są do tego celu barwniki w proszku lub w paście.

Makaroniki mogą być przygotowane na bezie francuskiej lub włoskiej. Makaroniki na bezie francuskiej, czyli z dodatkiem cukru pudru, są łatwiejsze do upieczenia, choć według specjalistów wymagają więcej uwagi i precyzji. Makaroniki na bezie włoskiej, które wymagają ugotowania syropu cukrowego, są trudniejsze w przygotowaniu.

Aby przygotować makaroniki według najłatwiejszego przepisu, na bezę potrzebne są:

  • 70 g zmielonych migdałów,
  • 100 g cukru pudru,
  • 50 g białka,
  • szczypta soli.

Na krem do makaroników wystarczy przygotować pół tabliczki białej czekolady i 2 łyżki śmietany. Aby zrobić makaroniki, trzeba płatki migdałowe zmielić i wymieszać z połowa porcji cukru pudru, potem całość zmielić i przesiać przez sitko.

Białka powinny być oddzielone od żółtek co najmniej kilkanaście godzin wcześniej, a i być przechowywane poza lodówka. Trzeba je ubijać, dosypując powoli pozostały cukier. Na koniec można dodać barwnik. Kiedy piana stanie się biała, trzeba wyłączyć mikser i dodawać po trochu migdały z cukrem pudrem, powoli mieszając masę szpatułką powoli.

Masę przekłada się do rękawa cukierniczego i nakłada nim na blachę małe porcje masy. Surowe ciasteczka powinny odpocząć na blasze godzinę.

Ostatni krok to nagrzanie piekarnika do 150 stopni. Makaroniki piecze się 10-12 minut. Nie mogą się zarumienić z wierzchu. Wyjmuje się je po ostygnięciu, nie wcześniej.

Aby zrobić prosty krem, wystarczy rozpuścić czekoladę w kąpieli wodnej i dodać śmietanę, ewentualnie barwnik.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze