Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Diety na lato

Avatar placeholder
Martyna Kosienkowska 21.06.2019 14:43
Diety na lato
Diety na lato

Diety na lato są idealnym pomysłem na schudnięcie dla osób walczących z nadmiernymi kilogramami. Upały za oknem nie nastrajają przecież do jedzenia tłustych, gorących potraw, a osiedlowe stragany pełne są najróżniejszych owoców i warzyw. Lato sprzyja również zwiększonej aktywności fizycznej – codzienne bieganie czy wycieczki rowerowe, połączone z dietą niskokaloryczną na pewno sprawią, że szybko schudniemy.

spis treści

1. Wpływ warzyw na zdrowie

"Ogórek, ogórek zielony ma garniturek" – a w garniturku mogą się niestety kryć szkodliwe substancje, które producenci warzyw dodają, by wyglądały one lepiej. Zwróćmy więc uwagę, że nie zawsze największe i najpiękniejsze jabłko będzie najzdrowsze. Warzywa korzeniowe gromadzą pestycydy i metale ciężkie w skórce, a warzywa liściowe w głąbie i nerwach, dlatego trzeba pamiętać, by usunąć kłąb z kapusty i oberwać zewnętrzne liście sałaty.

Kiedy już to zrobimy, nie pozostaje nic innego niż przygotowanie pysznej, zdrowej i dietetycznej surówki. Trzeba tylko pamiętać, by zjeść ją jak najszybciej – zmniejszy to straty witamin. Warto skropić ją delikatnie oliwą z oliwek, bo tłuszcz pomoże organizmowi wchłonąć witaminy A, D, E, K. I jeszcze jedno, rozrywajmy sałatę palcami – używając noża, pozbawiamy ją witaminy C.

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

Dowiedz się więcej

2. Kaloryczność warzyw

Owoce i warzywa mają mało kalorii i są idealnymi przegryzkami między posiłkami. Świetnie sprawdzają się w pracy. Jeśli musimy coś chrupać, pracując przy komputerze, wybierzmy marchewkę zamiast chipsów.

Wartość kaloryczna warzyw w 100 g:

  • poniżej 20 kcal – szpinak, rzodkiewka, sałata, ogórek, pomidor;
  • 20-50 kcal – marchewka, kapusta, papryka, kalafior, cykoria, brokuły;
  • 50 kcal i więcej – ziemniaki, zielony groszek.

Wartość kaloryczna owoców:

  • poniżej 30 kcal – truskawki;
  • 30-50 kcal – jabłko, pomarańcza, arbuz, melon, brzoskwinia, grejpfrut;
  • 50-90 kcal – gruszka, winogrona;
  • 100 kcal – banan.

3. Zdrowe napoje na lato

Tylko zastanów się, co pijesz. Kolorowe napoje z bąbelkami nie są dobrym pomysłem. Najlepiej sięgać po zwykłą, niegazowaną wodę mineralną i wypijać co najmniej 2 litry dziennie. W upalne dni oczywiście więcej. Można też własnoręcznie wyciskać soki ze świeżych owoców.

Mamy wtedy pewność, że są naturalne i bez dodatku cukru, dosypywanego do napojów z półek sklepowych. Duże ilości wody muszą stale towarzyszyć tym, którzy się odchudzają. Dobra w tym przypadku jest woda wysokozmineralizowana z wysoką zawartością magnezu. Jest ona przydatna również w czasie upałów, kiedy pocąc się, tracimy cenne składniki mineralne. Uważać muszą tylko osoby z nadciśnieniem, ponieważ sód jeszcze je podnosi, oraz ci, którzy mają problemy z nerkami.

4. Lody w diecie na lato

Odchudzanie nie musi oznaczać rezygnacji ze wszystkiego. Jeśli uwielbiamy lody, możemy je jeść nadal, ale rzadziej niż dotychczas i tylko waniliowe czy śmietankowe, bez żadnych posypek, sosów, dodatków. Takie białe zimne słodycze mają mniej zbędnych kalorii, za to sporo potrzebnego białka.

Można też przyrządzić sorbety owocowe. Najlepiej samodzielnie wycisnąć sok ze świeżych owoców, rozcieńczyć go wodą mineralną i zamrozić. Smaczny i zdrowy smakołyk zaspokoi nasze zachcianki.

Świetnym pomysłem jest przygotowanie musu (wystarczy zmiksować owoce) lub zupy (owoce + makaron i gotowe). Dzieci będą zachwycone, a twoje odchudzanie pójdzie szybko i sprawnie.

No i oczywiście nie możemy zapomnieć o koktajlach. Wystarczy zimne mleko, maślanka czy kefir, trochę owoców, kilka kostek lodu i już powstaje przysmak, że palce lizać. Wszyscy, dla których ważne jest odchudzanie, powinni używać odtłuszczonych napojów mlecznych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze