Trwa ładowanie...

Dlaczego tyję? Najczęstsze przyczyny przybierania na wadze

 Katarzyna Kurek
29.12.2023 14:31
Dlaczego tyję – to pytanie codziennie stawia sobie wiele osób
Dlaczego tyję – to pytanie codziennie stawia sobie wiele osób (Adobe Stock)

Dlaczego tyję – to pytanie często zadają sobie osoby zmagające się z nadwagą i otyłością. Przyczyn tycia może być naprawdę wiele i wbrew pozorom nie zawsze wynikają one ze zbyt wysokiego spożywania kalorii. Jakie są zatem inne przyczyny nadmiernego tycia? Jak je rozpoznać i jak im zaradzić?

spis treści

1. Tycie i czynniki sprzyjające nadwadze

Dlaczego tyje? Co może powodować tycie? Czy nadmierne przybieranie na wadze jest wynikiem niewłaściwej diety? To jedne z najczęstszych pytań, które można usłyszeć w gabinetach lekarskich i dietetycznych. Choć najczęściej za nadmiar kilogramów odpowiada zła dieta i niedostateczna ilość ruchu, to jednak przyczyn tycia może być znacznie więcej.

Problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała mogą wynikać z czynników:

Zobacz film: "Tłuszcze przyczyną tycia - nowe wyniki badań"

2. Najczęstsze przyczyny tycia

2.1. Błędy dietetyczne i brak aktywności fizycznej

Najczęstszą przyczyną tycia jest oczywiście nieodpowiednia dieta. Nadwadze sprzyja dieta uboga w warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste, a obfitująca w słodycze, tłuste potrawy, jedzenie typu fast food, napoje gazowane i słodzone, alkohol oraz wysoko przetworzone produkty.

Tycie powodują też złe nawyki żywieniowe, takie jak nieregularne jedzenie, opuszczanie posiłków oraz częste jedzenie poza domem. Także brak kontroli nad ilością spożywanego jedzenia oraz podjadanie między posiłkami sprzyjają tyciu.

Za nadwagę i otyłość odpowiada także niski poziom aktywności fizycznej oraz siedzący tryb życia – komputer, telewizja, gry wideo.

2.2. Stres i brak snu

Nieregularny, krótki sen może sprzyjać przybieraniu na wadze, nawet jeśli prowadzimy zdrowy tryb życia, dbamy o odpowiednią dietę i aktywność fizyczną. Kłopoty ze snem mogą spowalniać przemianę materii, a tym samym wpływać na przyrost tkanki tłuszczowej.

Kolejnym czynnikiem, który ma ogromny wpływ na naszą sylwetkę, jest stres. Przewlekły stres powoduje nadmierne wydzielanie się kortyzolu (tzw. hormonu stresu). Hormon ten zwiększa apetyt oraz sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Dlatego też długotrwale utrzymujący się podwyższony poziom kortyzolu, może być przyczyną tycia.

Często słyszy się także o tzw. "zajadaniu stresu". Takie objadanie może wynikać z niezaspokojonych potrzeb emocjonalnych. Osoby doświadczające długotrwałego napięcia emocjonalnego, starają się zredukować je, sięgając po jedzenie.

Mindful eating – co to jest? Zasady i korzyści z uważnego jedzenia
Mindful eating – co to jest? Zasady i korzyści z uważnego jedzenia

Mindful eating to podejście do spożywania posiłków, które opiera się na jedzeniu z pełną uwagą, świadomym

przeczytaj artykuł

2.3. Choroby i schorzenia

Czasem do nadwagi i otyłości mogą prowadzić zaburzenia gospodarki hormonalnej oraz rozmaite choroby. Najczęściej za nadmierny wzrost masy ciała odpowiada:

  • Niedoczynność tarczycy – stan, w którym organizm nie produkuje wystarczającej ilości hormonów. Niedobór hormonów tarczycy zmniejsza metabolizm aż o ok. 30 proc. Jak schudnąć przy niedoczynności tarczycy? W tym przypadku najważniejsza jest dieta przyspieszająca przemianę materii oraz wyrównanie niedoborów składników mineralnych i witamin. Konieczne jest także odpowiednie nawodnienie organizmu.
  • Nadczynność tarczycy – w tym przypadku hormon tarczycy wytwarzany jest w zbyt dużych ilościach, co skutkuje przyspieszeniem metabolizmu. Niejednokrotnie po rozpoczęciu leczenia nadczynności tarczycy, u pacjentów obserwuje się wzrost masy ciała. Temat ten bardzo często poruszany jest na różnorodnych forach. Objawy nadczynności tarczycy, takie jak chudnięcie, biegunka, częstsze oddawanie stolca ustępują bowiem w trakcie leczenia. Dlatego też pacjenci zaczynają odzyskiwać utraconą wcześniej masę ciała. Waga po prostu zbliża się do normalnego poziomu, a jeśli u pacjentów przed diagnozą istniała tendencja do nadwagi, może ona powrócić.
  • Insulinooporność – czyli zbyt mała wrażliwość tkanek na działanie insuliny (hormonu odpowiadającego za regulację poziomu cukru we krwi). W jej przebiegu niejednokrotnie obserwuje się nadmierne gromadzenie tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha oraz trudności ze zredukowaniem masy ciała.
  • Zespół policystycznych jajników (PCOS) – u części kobiet z PCOS zauważa się niekontrolowany wzrost masy ciała oraz tycie szczególnie w okolicy talii.

Wśród częstych chorób sprzyjających tyciu wymienia się także Zespół Cushinga, czy cukrzycę. Nadmierne przybieranie na wadze może być także konsekwencją mutacji genetycznej.

2.4. Przyjmowanie leków

Czasem za zwiększenie masy ciała mogą odpowiadać niektóre leki np. sterydowe, psychiatryczne, neurologiczne, kardiologiczne. Często tycie jest też konsekwencją przyjmowania leków hormonalnych, np. Limetic. Opinie osób, które go zażywają, wskazują, że tycie należy do częstych niepożądanych działań (ok. 1 na 10 pacjentek).

Czasem tyciu może sprzyjać też przyjmowanie preparatów wspomagających trawienie, np. Debutir. Opinie na forum pokazują, że u wielu osób preparat powoduje przyrost masy ciała. Ma to związek z tym że wspomaga on proces odżywiania – co może powodować tycie. Maślan sodu zawarty w preparacie Debutir działa dobroczynnie na błonę śluzową jelita grubego.

Czy kwas masłowy powoduje inne skutki uboczne? Maślan sodu nie powoduje zbyt wielu działań niepożądanych. Oprócz tycia, w nielicznych przypadkach mogą wystąpić reakcje uczuleniowe. Dlatego też przed przyjęciem preparatu należy zapoznać się z ulotką. Debutir (cena ok. 25-35 zł) jest dostępny bez recepty.

2.5. Menopauza

Wiele kobiet w okresie menopauzy zmaga się z nadmiernym tyciem. Związane jest to głównie ze spowolnieniem przemiany materii oraz z zaburzeniami hormonalnymi (spadek estrogenów i progesteronu), do których dochodzi właśnie w okresie przekwitania.

3. Tycie w ciąży

Waga w ciąży zmienia się szybko. Przyrost wagi w ciąży jest naturalnym zjawiskiem, umożliwiającym prawidłowy wzrost i rozwój płodu. To, ile tyje się w ciąży, jest kwestią bardzo indywidualną.

Zbyt mały przyrost wagi w ciąży może skutkować niedożywieniem płodu. Nadmierne tycie i zbyt szybkie przybieranie na wadze w ciąży także nie jest wskazane. Jest ono bowiem często konsekwencją nieprawidłowej diety, a tym samym zbyt dużej ilości kalorii.

Ile powinno się przytyć w ciąży?

Prawidłowe przybieranie na wadze w tym okresie zależy głównie od tego, ile przyszła mama ważyła przed zajściem w ciążę. Kalkulator wagi BMI dla kobiet w ciąży to narzędzie, które pozwala sprawdzić przyszłym mamom, czy ich masa ciała zmienia się prawidłowo. Z jego pomocą wyliczyć można, ile przytyć w ciąży, by nie doprowadzić do nadwagi.

Jak zatrzymać przyrost wagi w ciąży? Należy kontrolować liczbę kalorii, unikać słodyczy, zadbać o ruch i pamiętać o piramidzie zdrowego żywienia. W razie konieczności, warto jest skonsultować się z dietetykiem.

4. Jak zapobiegać tyciu?

W profilaktyce nadwagi i otyłości warto zadbać o odpowiednią dietę – bogatą w warzywa, niskokaloryczne owoce, zdrowe tłuszcze. Z jadłospisu należy wyeliminować słodycze, napoje słodzone i gazowane, produkty przetworzone, alkohol i kaloryczne przekąski.

Wskazane jest regularne spożywanie pokarmów (4-5 posiłków dziennie, skomponowanych z produktów spożywczych o niskim indeksie glikemicznym).

Warto także zadbać o aktywność fizyczną, czas na świeżym powietrzu, odpowiednią ilość snu oraz wypoczynek. W miarę możliwości należy ograniczyć stres lub też praktykować techniki, które pomagają go redukować.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze