Tak szybko zrujnujesz jeita. Inicjuje stany zapalne, podrażnia żołądek
Problemy żołądkowo-jelitowe są coraz bardziej powszechne. Większość z nas doświadcza na co dzień dyskomfortu trawiennego. A ten potrafi bardzo uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Jak poradzić sobie z bólem brzucha, zaparciami, uczuciem pełności w żołądku, czy przelewaniem się w jelitach? Te objawy zawsze warto skonsultować z lekarzem. Na co dzień jednak pomóc może wdrożenie kilku zasad.
1. Zdrowie i dobre samopoczucie zaczyna się w brzuchu
Skąd nawracający ból brzucha, dyskomfort w jelitach, zaparcia lub biegunki, problemy z wątrobą? Przyczyny tego typu dolegliwości najczęściej związane są z niewłaściwą dietą. To, co spożywamy ma bowiem niebagatelny wpływ na kondycję naszego układu pokarmowego.
Warto jednak pamiętać, że równie ważny będzie prowadzony przez nas styl życia. Stres, ilość i jakość snu, poziom aktywności fizycznej, a nawet to, jakimi ludźmi otaczamy się na co dzień – wszystko to wpływać będzie na nasze samopoczucie i sposób, w jaki funkcjonuje układ trawienny. Jeśli chcesz zadbać o dobre trawienie, postaw na odpowiednią dietę i zdrowy styl życia. Co to oznacza w praktyce?
2. Wyeliminuj z diety żywność wysokoprzetworzoną
Wyeliminowanie z diety produktów wysokoprzetworzonych, a także tych, które nas uczulają lub których nie tolerujemy, to pierwszy krok do poprawy samopoczucia i komfortu trawiennego.
Pamiętaj, że im prostszy i krótszy skład ma produkt spożywczy, tym lepiej. Unikaj żywności, która zawiera sztuczne dodatki, barwniki, słodziki lub konserwanty. Te mogą działać drażniąco na układ pokarmowy, dodatkowo inicjując stan zapalny w organizmie.
Podobnie wyglądać będzie sytuacja, w której sięgamy po jedzenie, którego nie tolerujemy zbyt dobrze. Jeśli po jakimś produkcie czujesz dyskomfort, przelewanie w jelitach, wzdęcia, czy gazy - najprawdopodobniej nie jest on dla ciebie. Nawet z pozoru zdrowa dieta może okazać się dla danej osoby niewłaściwa, bo zawierająca problematyczne produkty. Pamiętaj, że dieta to zawsze kwestia indywidualna!
3. Stosuj zioła i przyprawy, które usprawniają proces trawienia
Większości z nas dobrze znane są prozdrowotne właściwości ziół takich, jak mięta, rumianek, pokrzywa, czy koper włoski. Rośliny te stymulują wydzielanie soków trawiennych, poprawiają perystaltykę jelit, działają rozkurczająco i wiatropędnie, rozluźniają mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i dróg żółciowych, wpływają korzystnie na metabolizm.
Filiżanka ziołowej herbaty to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza po obfitym, ciężkostrawnym posiłku. Jeśli jednak chcemy poprawić ogólną kondycję naszego układu pokarmowego, możemy sięgać po napary ziołowe częściej lub przeprowadzić ziołową kurację usprawniającą trawienie.
Podobny efekt przyniesie stosowanie ziół i przypraw w codziennej kuchni. Dla przykładu, bazylia działa rozkurczowo i przeciwzapalnie, kminek zapobiegać będzie wzdęciom i ureguluje ruchy perystaltyczne jelit, z kolei kurkuma pobudzi wydzielanie żółci i enzymów trzustkowych.
4. Nie zapominaj o błonniku
Rekomendowana dzienna dawka błonnika pokarmowego to 20 do 45 g. Jeśli na co dzień sięgasz po warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, orzechy i pestki - najprawdopodobniej dostarczasz sobie wystarczającej ilości tej substancji.
Natomiast dieta składająca się z produktów wysokoprzetworzonych, czy codzienny jadłospis, w którym brakuje produktów roślinnych i zbożowych, to prosta droga do niedoborów w zakresie błonnika i tym samym potencjalnych problemów trawiennych.
Błonnik, inaczej określany jako włókno pokarmowe, to szereg substancji pochodzenia roślinnego (rodzaj węglowodanów), które nie są trawione w ludzkim organizmie. Błonnik ulega całkowitej lub częściowej fermentacji w jelicie grubym. Wyróżniamy tutaj włókno rozpuszczalne i nierozpuszczalne w wodzie, jednak niezależnie od rodzaju błonnika, spełnia on w organizmie szereg ważnych funkcji.
W aspekcie komfortu trawiennego błonnik pomoże nam m.in. w efektywniejszym trawieniu i sprawniejszej pracy jelit.
5. Dbaj o florę bakteryjną jelit
Na komfort trawienny wpływa również kondycja naszych jelit. Ta z kolei uzależniona jest m.in. od tego, jak wygląda nasz jelitowy mikrobiom. Dlatego warto zadbać o zróżnicowaną i pożyteczną florę bakteryjną, co przełoży się bezpośrednio na nasze dobre samopoczucie.
W dbaniu o mikrobiotę jelitową pomogą nam z pewnością produkty roślinne i zbożowe oraz zawarty w nich błonnik. W diecie nie powinno zabraknąć także produktów fermentowanych, tych mlecznych, jak kefir, czy jogurt, jak i popularnych kiszonek.
Jedną z opcji wsparcia mikroflory jelitowej będzie stosowanie suplementów – pre i probiotyków, które możemy zakupić w aptece. W tym przypadku warto jednak skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, który pomoże dobrać produkt odpowiadający naszym dolegliwościom jelitowym.
6. Bądź aktywny, pij wodę i dbaj o sen
Aktywność fizyczna to niemal gwarancja lepszego samopoczucia i większego komfortu trawiennego. Wystarczy codzienny 30-minutowy spacer, aby poczuć, że nasz brzuch pracuje sprawniej. Jeśli dołożymy do tego jazdę na rowerze, jogging, czy też taniec, zapomnimy o wzdęciach i zaparciach.
W odzyskiwaniu komfortu trawiennego istotną rolę odgrywa też woda. Jak wiemy, ta bierze udział we wszystkich procesach metabolicznych zachodzących w organizmie. Nie dopuszczajmy zatem nawet do niewielkiego odwodnienia. To oznacza kłopoty trawienne, zaparcia i zaleganie treści pokarmowej w jelitach.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć o higienie snu. Otóż odpowiednia ilość i jakość snu to gwarancja nocnej regeneracji organizmu. A zregenerowany, wypoczęty organizm funkcjonuje sprawniej. Także w zakresie układu trawiennego.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło: prostazdrowadieta.pl