Kurkuma w tabletkach – na co pomaga?
Kurkuma w tabletkach to suplement diety zawierających ekstrakt z kłącza kurkumy, popularnej przyprawy. Zawiera duże ilości kurkuminy, która jest jednym z najsilniejszych naturalnych przeciwutleniaczy. Dlaczego warto wprowadzać ją do diety oraz sięgać po suplementy diety, które ją zawierają? Jakie ma właściwości i walory zdrowotne?
1. Co to jest kurkuma w tabletkach?
Kurkuma w tabletkach to suplement diety, który ma szerokie spektrum działania. Powstaje z ostryżu długiego (a konkretnie z jego kłącza). To roślina pochodząca z Azji Południowej i krajów tropikalnych oraz popularna przyprawa, która odgrywa ważną rolę w ajurwedyjskim systemie odżywiania. Jej inna nazwa to szafran indyjski.
Ostryż długi (łac. Curcuma longa) to bylina dorastająca do metra wysokości, która jest uprawiana głównie w klimacie tropikalnym. W Indiach występuje jako roślina dzikorosnąca. Swoje walory zawdzięcza przede wszystkim kłączu, które ma kolor pomarańczowo-żółte.
2. Zastosowanie kurkumy
Kurkuma to przyprawa, która ma niezwykłe walory smakowe. Jej żółty kolor wykorzystywany jest do barwienia ryżu czy zup, ale i nadawania potrawom charakterystycznego smaku. Ma intensywny podobny do imbiru zapach oraz silny, korzenny gorzkawy smak.
Kurkuma znajduje zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również w kosmetologii (w produkcji szminek, maseczek na twarz, kremów pielęgnacyjnych czy podkładów do makijażu) i medycynie.
Najstarsze zachowane źródła historyczne mówią o tym, że kurkumę stosowano na 600 lat p.n.e. tak do celów kulinarnych, jak i leczenia chorób układu pokarmowego oraz oddechowego, wrzodów czy różnego rodzaju stanów zapalnych, również ran.
3. Właściwości i wartości odżywcze kurkumy
Jakie są wartości odżywcze i prozdrowotne kurkumy? W 100 g przyprawy znajduje się 312 kcal, a także znaczne ilości:
- białka, tłuszczu, węglowodanów,
- witaminy E, K oraz A, kwas foliowy, tiamina, ryboflawina oraz niacyna,
- minerałów, takich jak potas, fosfor, magnez czy wapń,
- błonnika.
Głównymi bioaktywnymi związkami polifenolowymi zidentyfikowanymi w ekstraktach z kłączy ostryżu długiego są kurkuminoidy. Zalicza się nich kurkuminę (stanowi 77% kurkuminoidów), demetoksykurkuminę (17%) oraz bisdemetoksykurkuminę (6%). Olejki eteryczne ekstraktu są źródłem takich substancji jak sabinen, cineol, borneol i zingiberen stanowią 6%.
Zawartość kurkuminy, głównej substancji czynnej, w kurkumie nie jest wysoka, dlatego dostarczenie tego prozdrowotnego składnika z dietą może sprawiać problem. Dobrym rozwiązaniem jest suplementacja gotowymi preparatami.
4. Na co pomaga kurkuma w tabletkach?
Kurkuma w tabletkach wykazuje szerokie spektrum działania, za co odpowiada główna substancja bioaktywna – kurkumina. I tak:
- działa przeciwzapalnie,
- ma działanie przeciwbakteryjne,
- obniża poziom cukru,
- wspiera układ nerwowy,
- wspomaga funkcjonowanie układu immunologicznego,
- wykazuje właściwości antyoksydacyjne, ma działanie przeciwutleniające. Neutralizuje w organizmie wolne rodniki, będące przyczyną wielu chorób, w tym Alzheimera, Parkinsona, udaru mózgu, miażdżycy, zaćmy oraz niektóre nowotwory i wiele innych (ma działanie przeciwnowotworowe),
- łagodzi bóle o niewielkim stopniu intensywności,
- niweluje problemy trawienne, wspiera pracę wątroby, ułatwia trawienie,
- wspiera funkcjonowanie stawów,
- obniża gorączkę,
- przyczynia się do utrzymania odporności na alergie.
5. Jaka jest najlepsza kurkuma w tabletkach?
Kupując suplementy diety z kurkumą, niezależnie od formy, należy przede wszystkim zwracać uwagę na ich skład. Trzeba wybierać wyłącznie produkty przygotowane z wykorzystaniem składników pochodzenia naturalnego, koniecznie z bardzo wysoką ich zawartością.
Ponieważ kurkumina ma słabą biodostępność, aby organizm mógł wykorzystać jej właściwości prozdrowotne, konieczne jest towarzystwo innych związków. To dlatego uznaniem i popularnością cieszy się kurkumina z piperyną (podstawowy składnik zwykłego pieprzu), która wzmacnia działanie substancji pochodzącej z kurkumy.
Dobrym wyborem jest zatem suplement diety zawierających ekstrakt z kłącza kurkumy (Curcuma longa) oraz ekstrakt z owoców czarnego pieprzu (Piper nigrum) pochodzący z zaufanego źródła, od uznanego producenta cieszącego się dobrą opinią.
6. Przeciwwskazania i skutki uboczne
Z uwagi na to, że kurkumina ma zdolność rozrzedzania krwi i przynosi efekt przeciwkrzepliwy, nie zaleca się jej stosowania przy słabym krzepnięciu krwi oraz przed i po operacjach.
Ponadto kurkumina nie jest zalecana osobom cierpiącym na cukrzycę typu 1, wrzody żołądka, zwiększoną kwaśność żołądka czy zwiększone ciśnienie śródczaszkowe. Przeciwwskazaniem jest ciąża i okres laktacji, a także alergia na substancję.
Kurkuma w tabletkach, jak każda substancja, może powodować skutki uboczne. Zwykle te pojawiają się po spożyciu zbyt dużej niż zalecana dawki (najczęściej po 3-krotnym przekroczeniu limitu dziennego). Do podstawowych objawów przedawkowania kurkumy należy biegunka, ból głowy oraz wysypka.