Lunchbox – czym jest, przepisy
Lunchbox to forma jedzenia zamknięta w pudełkach. Lunchbox staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Ludzie chętnie korzystają z firm cateringowych, które specjalizują się przygotowywaniu lunchboxów lub sami przyrządzają sobie potrawy i mają je zawsze przy sobie w zamkniętych, plastikowych pojemnikach. Dlaczego lunchboxy stały się tak bardzo popularne? Jak przygotować odpowiedni lunchbox?
1. Lunchbox – czym jest?
Aby ułatwić sobie spożywanie codziennych posiłków oraz zaoszczędzić czas i pieniądze, wymyślono lunchboxy. Lunchbox to plastikowe pudełka, do których wkładany jest posiłek na konkretną część dnia. Wybierając się do szkoły, można przygotować sobie trzy pudełka z jedzeniem: śniadaniem, drugie śniadanie i obiad. W ten sposób zaoszczędzimy pieniądze, gdyż nie będziemy musieli się stołować w barach czy stołówkach.
Lunchboxy znalazły poparcie u sportowców, którzy liczą kalorie i nie mogą ominąć żadnego posiłku. Wtedy najczęściej przygotowują sobie posiłki dzień wcześniej, a w kolejnym dniu mają je zawsze przy sobie i sięgają po nie o odpowiedniej porze.
Powstaje coraz więcej firmy cateringowych, które specjalizują się w przygotowywaniu lunchboxów i dostarczaniu ich do swoich klientów. Taki lunchbox klient ma zazwyczaj wcześnie rano na swojej wycieraczce i nie musi się przejmować, że nie zdążył zrobić posiłku. Niestety minusem lunchboxów zamawianych jest ich wysoka cena.
Lunchboxy to doskonałe rozwiązanie dla osób odchudzających się. Mają gotowe posiłku, bez żadnych dodatków w postaci niedozwolonych przekąsek. Zapotrzebowanie kaloryczne jest obliczone, wystarczy tylko jeść je regularnie i nie omijać żadnego pudełka.
2. Lunchbox – przepisy
Oczywiście najrozsądniejszym i najtańszym rozwiązaniem jest przygotowywanie lunchboxów w domu. Taki lunchbox może składać się z dokładnie tych samych produktów, co zjadamy zazwyczaj, jednak jeżeli chcesz odmienić swój sposób odżywiania i nieco go ulepszyć, to poniżej przedstawię przykładowy jadłospis na jeden dzień.
2.1. Śniadanie
Owsianka z jabłkiem
Składniki:
Przygotowanie: mleko delikatnie podgrzewamy. Wrzucamy do niego owsiankę i czekamy kilka minut, aż napęcznieje. Do ostudzonej owsianki dodajemy starte na tarce jabłko i posypujemy łyżeczką cynamonu. Całość dokładnie mieszany. Dla słodszego smaku można dodać odrobinę miodu.
2.2. II śniadanie
Serek wiejski z pomidorem
Składniki:
- odtłuszczony serek wiejski;
- jeden średni pomidor;
- sól;
- pieprz.
Przygotowanie: serek wiejski mieszamy z pokrojonym w kostkę pomidorem, doprawiamy odrobiną soli i sporą ilością pieprzu. Wszystko przekładamy do lunchboxa.
2.3. Obiad
Kuskus z indykiem
Składniki:
Przygotowanie: gotujemy pierś z indyka. Chwilę później gotujemy kuskus. Miękki kuskus i pokrojoną w kostkę pierś z indyka mieszamy razem, przyprawiając solą. Osobno gotujemy brokuł i kalafior. Po ugotowaniu przekładamy do pudełka razem z mięsem i kuskusem.
2.4. Podwieczorek
Galaretka
Składnik:
- 1 litr soku z malin;
- 2 łyżeczki agaru;
- maliny.
Przygotowanie: agar musimy rozpuścić w ciepłym soku, a całość musimy zagotować. Galaretkę przelewamy do pojemników i czekamy, aż stężeje.
2.5. Kolacja
Sałatka z kurczaka i awokado
Składniki:
- 150 g piersi z kurczaka;
- pół awokado;
- kilka małych pomidorów;
- roszponka;
- kilka rzodkiewek;
- oliwa z oliwek.
Przygotowanie: na patelni podsmażany pierś z kurczaka. Do lunchboxa dodajemy roszponkę, pokrojone pomidorki i rzodkiewkę oraz pokrojone awokado. Do tego dodajemy pokrojonego kurczaka, a całość polewamy oliwą z oliwek.
Przepisów na lunchbox jest nieskończona ilość. Produkty można ze sobą dowolnie łączyć i smakować. Jeżeli nie mamy pomysłów na przepisy do lunchboxa, to zawsze możemy skorzystać z kupnych pudełek z jedzeniem.