Trwa ładowanie...

Mało popularne w Polsce. Naturalna tarcza obronna dla trzustki

Tofu to jeden z produktów zalecanych w diecie chorujących na zapalenie trzustki
Tofu to jeden z produktów zalecanych w diecie chorujących na zapalenie trzustki (Adobe Stock)

Chociaż waży zaledwie ok. 80 do 100 gramów, trzustka odgrywa w naszym organizmie kluczową rolę. Odpowiada za dostarczenie do jelita cienkiego enzymów umożliwiających trawienie pożywienia. Druga ważna funkcja to wytwarzanie hormonów regulujących poziom glukozy we krwi. Każda choroba trzustki może spowodować jej częściową lub całkowitą dysfunkcję. Jednak dzięki odpowiedniej diecie można w znacznym stopniu ochronić ten organ przed uszkodzeniem.

spis treści

1. 6 produktów, za które pokocha nas trzustka

Warzywa kapustne

Warzywa kapustne to brokuł, brukselka, kalafior, jarmuż, kalarepa i oczywiście kapusta w wielu odmianach. Mają mało kalorii, za to wiele wartości odżywczych.

Zobacz film: "Jakie produkty jeść, aby mieć zdrową trzustkę"

Co ważne te warzywa można stosować, zanim pojawią się poważne problemy z trzustką, przy chorej trzustce zalecana jest dieta lekkostrawna, która wyklucza m.in. produkty wzdymające takie jak kapusta.

Czosnek i oregano chronią trzustką przed uszkodzeniem
Czosnek i oregano chronią trzustką przed uszkodzeniem (Getty Images)

Cytryna

Cytryna ma działanie antyseptyczne i korzystnie wpływa na wzmocnie odporności organizmu. Kwaśne produkty, takie jak cytryna, czy kiwi pobudzają produkcję enzymów trawiennych, dzięki czemu pozytywnie wpływają na pracę trzustki.

W tym przypadku też jest pewne zastrzeżenie: to produkty, które są wskazane, zanim pojawią się problemy. W przypadku zapalenia trzustki - cytryna jest stanowczo zakazana właśnie ze względu na wysokie stężenie kwasów, które pobudzają czynność wydzielniczą gruczołów trawiennych.

Oregano

Oregano jest cennym źródłem naturalnych przeciwutleniaczy. Badania na zwierzętach wykazały, że oregano może spowalniać działanie amylazy trzustkowej - enzymu trawiennego, który bierze udział w rozkładaniu substancji przyjmowanych wraz z pożywieniem do związków przyswajalnych przez nasz organizm. Oregano obniża również poziom cukru we krwi, dzięki czemu pomaga ograniczyć ryzyko rozwoju cukrzycy.

Mniszek lekarski

Picie naparu z mniszka lekarskiego wspomaga prawidłową pracę trzustki. Mniszek ułatwia trawienie poprzez pobudzanie produkcji soków pokarmowych, pomaga też wypłukać toksyny z jelit. W jednym z badań wykazano korzystny wpływ ekstraktu z liści mniszka na zapalenie trzustki. Dzięki niemu udało się zmniejszyć obrzęk.

Czosnek

Czosnek ma silne działanie przeciwzapalne i antybakteryjne oraz pobudza procesy trawienne. Wspomaga pracę trzustki, przede wszystkim pomaga zmniejszać ilość cukru we krwi, dzięki czemu stymuluje trzustkę do zwiększenia produkcji insuliny.

Są badania, które wskazują, że związki zawarte w czosnku mogą ograniczyć ryzyko raka trzustki. Dietetycy zalecają, by w ramach profilaktyki codziennie dodawać do jednego z posiłków dwa zmiażdżone ząbki czosnku.

Tu też jest zastrzeżenie: pacjenci cierpiący na przewlekłe zapalanie trzustki powinni wyeliminować z jadłospisu czosnek, m.in. ze względu na jego właściwości wzdymające.

Tofu

Tofu jest doskonałym źródłem białka o niskiej zawartości tłuszczu. To doskonała alternatywa dla mięsa wieprzowego - nadmiar tłuszczu może prowadzić do uszkodzenia trzustki. Tofu wspomaga regenerację przewodu pokarmowego i chroni trzustkę przed uszkodzeniami.

Tofu to jeden z produktów zalecanych również w diecie cierpiących na zapalenie trzustki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze