Mało znany objaw. Może wskazywać na brak żelaza
Brak witamin i minerałów może sporo namieszać w naszym organizmie. Jakie objawy niedoborów powinny szczególnie przykuć naszą uwagę?
- 1. Objawy niedoborów witamin
- 1.1. Ciągle jest ci zimno
- 1.2. Pękają ci usta
- 1.3. Borykasz się ze spadkiem libido
- 1.4. Wypadają ci włosy
- 1.5. Masz łupież
- 1.6. Masz nawracające owrzodzenia jamy ustnej
- 1.7. Czerwienieją ci dziąsła
- 1.8. Pojawiają ci się białe plamki na paznokciach
- 1.9. Masz trwale obniżony nastrój
1. Objawy niedoborów witamin
1.1. Ciągle jest ci zimno
Nieustanne odczuwanie zimna może wskazywać na niedobór jodu i prowadzić do niedoczynności tarczycy. Do objawów niedoboru jodu należy nie tylko uczucie chłodu, ale także przybieranie na wadze, zmęczenie i suchość skóry.
Jod, niezbędny do produkcji hormonów tarczycy, znajduje się w jajkach, skorupiakach, produktach mlecznych i wodorostach.
1.2. Pękają ci usta
Przyczyną pękających ust może być niedobór żelaza, które jest kluczowe dla produkcji hemoglobiny i utrzymania odporności. Aby zapobiec niedoborom, zaleca się spożywanie wątróbki, mięsa, suszonych owoców, a także unikanie kofeiny w trakcie lub tuż po posiłku.
1.3. Borykasz się ze spadkiem libido
Niedobór witaminy D, szczególnie powszechny zimą, może wpływać nie tylko na bóle mięśni i chroniczne zmęczenie, ale również na libido. Witaminę D najlepiej czerpać ze słońca, ale zimą warto również sięgnąć po suplementy.
1.4. Wypadają ci włosy
Jeśli włosy stają się cieńsze i wypadają, może to wskazywać na niedobór wspomnianego wyżej żelaza i witaminy C. Dieta bogata w te składniki może pomóc wzmocnić włosy i poprawić ich kondycję.
1.5. Masz łupież
Pojawienie się łupieżu może być oznaką niedoboru biotyny i kwasów tłuszczowych omega-3. Włączenie do diety świeżego łososia, migdałów i masła orzechowego może pomóc zwalczyć ten problem.
1.6. Masz nawracające owrzodzenia jamy ustnej
Owrzodzenia mogą sygnalizować niedobory żelaza, kwasu foliowego, witaminy B12 lub B3. W tym przypadku ulgę powinna przynieść zróżnicowana dieta, która uwzględnia zarówno żelazo, jak i wspomniane witaminy.
1.7. Czerwienieją ci dziąsła
Jeśli pomimo właściwej higieny jamy ustnej dziąsła są czerwone i krwawią, może to wskazywać na niedobór witaminy C. Wzbogacenie diety o owoce rokitnika, czarną porzeczkę, owoce cytrusowe, brokuły, kalafiora i paprykę może pomóc w rozwiązaniu problemu.
1.8. Pojawiają ci się białe plamki na paznokciach
Białe plamki na paznokciach mogą świadczyć o niedoborze cynku lub żelaza. Aby zaradzić temu problemowi, warto włączyć do diety chudą wieprzowinę, grzyby, ciecierzycę i suszone morele.
1.9. Masz trwale obniżony nastrój
Trwale obniżony nastrój może się wiązać z niskim poziomem witaminy B, witaminy D lub magnezu, a także niezbędnych kwasów tłuszczowych. Pomocne może okazać się dodanie orzechów nerkowca, jarmużu, grzybów i jęczmienia. Przydatna może okazać się również suplementacja magnezu i witaminy D3.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl