Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Odchudzanie a tarczyca

Avatar placeholder
18.04.2019 09:17
Odchudzanie a tarczyca
Odchudzanie a tarczyca (123RF)

Wiele osób zastanawia się, jaka istnieje zależność pomiędzy odchudzaniem a tarczycą? Czy zaburzenia pracy tarczycy rzeczywiście mogą wpłynąć na masę ciała człowieka? Otóż okazuje się, że tak. Niedoczynność tarczycy jest jednym z głównych czynników prowadzących do nadwagi lub otyłości. Bowiem zbyt niskie stężenie hormonów tarczycy nie wpływa w wystarczający sposób na przemiany energetyczne komórek, w tym spalanie tłuszczów, węglowodanów oraz białek.

spis treści

1. Tarczyca a nadwaga

Każda z nas marzy, aby mieć szczupłą sylwetkę i wyglądać jak modelka. W tym celu przechodzimy na diety odchudzające, jemy niskokaloryczne przekąski i wykonujemy skomplikowane ćwiczenia na odchudzanie. Nie zawsze jednak nasza kuracja przynosi spodziewane efekty i mimo wysiłku nie możemy pozbyć się nadmiaru kilogramów. Dlaczego tak jest? Dlaczego tyjemy? Jak wytłumaczyć to, że wiele kobiet nagle przybiera na wadze 5-10 kg mimo braku zmian w jadłospisie? Jedną z przyczyn takiego stanu mogą być zaburzenia pracy tarczycy. Tarczyca jest to gruczoł wydzielania wewnętrznego, który znajduje się przed tchawicą. Wydziela hormony tyroksynę i trójjodotyroninę, które odpowiadają m.in. za poziom przemiany materii, regulację temperatury ciała. Gdy pojawia się nagły przyrost wagi, mimo braku zmian w codziennym jadłospisie, może to być oznaka zaburzeń hormonalnych tarczycy. Związek hormony a otyłość zachodzi, gdy mamy do czynienia z niedoczynnością tarczycy.

2. Niedoczynność tarczycy a nadwaga

Niedoczynność tarczycy wpływa niekorzystnie na organizm, pojawiają się zaburzenia pracy całego organizmu, do których należą:

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"
  • spowolnienie aktywności fizycznej;
  • zwiększenie masy ciała;
  • ospałość;
  • uczucie zimna;
  • sucha skóra;
  • zaparcia.

Pojawienie się tych objawów mimo niezmiennych nawyków żywieniowych to oznaka zaburzeń hormonalnych tarczycy. Mogą być one skutkiem niedoboru jodu w organizmie lub zaburzenia wydzielania hormonu tyreotropowego (TSH) przez przysadkę mózgową, które może być wynikiem urazu, nowotoru mózgu. Z kolei niedobór jodu w organizmie może wynikać z nieodpowiednio zbilansowanej diety lub picia wody zawierającej jego zbyt małą ilość. Tarczyca, w przypadku niedoboru jodu, nie wydziela odpowiedniej ilości hormonów – tyroksyny i trójjodotyroniny, które biorą czynny udział w procesach metabolicznych. Uczestniczą one także w procesie spalania tłuszczu. Nie może zatem dziwić, że skutki niedoczynności tarczycy są przyczyną nadmiernego przyrostu masy.

3. Tarczyca a dieta

Po rozpoznaniu przez chorego pierwszych objawów niedoczynności tarczycy, konieczna jest wizyta u lekarza i wykonanie szeregu niezbędnych badań. Po postawieniu diagnozy należy rozpocząć leczenie i zmienić swój sposób odżywiania tak, by dostarczać organizmowi większej ilości jodu. Produkty bogate w ten pierwiastek to m.in.:

  • ryby (np. dorsz – 110 mg na 100 g; łosoś – 44 mg na 100 g; płastuga – 52 mg na 100 g produktu);
  • glony morskie;
  • sól jodowana;
  • owoce (maliny – 3 mg w 100 g; morele suszone – 2,7 mg w 100 g);
  • warzywa (brokuły – 15 mg w 100 g; szpinak – 12 mg w 100 g);
  • produkty mleczne (ser gouda – 35 mg w 100 g; ser twarogowy – 10 mg w 100 g; jogurt naturalny – 3,6 mg w 100 g).

W diecie na niedoczynność tarczycy nie powinno zabraknąć także produktów białkowych, które powinny stanowić ok. 20% dziennego zapotrzebowania żywieniowego. Dzięki temu usprawniona zostaje przemiana materii w organizmie. Niedobór jodu w organizmie można również uzupełnić, pijąc specjalną wodę jodowaną, która zawiera zwiększone ilości tego pierwiastka. Wskazane są także suplementy diety zawierające duże ilości jodu.

W okresie letnio-jesiennym zalecane są również co najmniej tygodniowe pobyty nad morzem, gdzie powietrze jest nasycone jodem. W miesiącach zimowych natomiast wskazane są wizyty w grotach solnych, zazwyczaj zlokalizowanych przy spa lub centrach wypoczynkowo-sportowych.

Następny artykuł: Zalecenia dietetyczne w nadczynności tarczycy
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze