Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Konieczna

Poznaj najbardziej powszechne mity na temat metabolizmu

Avatar placeholder
05.09.2024 14:30
Poznaj najbardziej powszechne mity na temat metabolizmu
Poznaj najbardziej powszechne mity na temat metabolizmu (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Większość z nas podczas odchudzania kieruje się zasadą – im mniej kalorii, tym mniej tkanki tłuszczowej. Mechanizmy procesów metabolicznych zachodzących w naszym organizmie są jednak nieco bardziej skomplikowane. Chcąc przyspieszyć działanie układu trawiennego, często wyrządzamy mu krzywdę. Najwyższa pora obalić mity, które utrudniają pracę nad zgrabną sylwetką.

spis treści

1. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia

Wielu dietetyków uważa, że kluczem pobudzenia metabolizmu uśpionego po nocy jest zjedzenie obfitego śniadania. W rzeczywistości praktyka ta zazwyczaj wywołuje efekt odwrotny – zachodzące dzięki układowi przywspółczulnemu trawienie w trybie nocnym może nie zdążyć płynnie przestawić się na bardziej zaawansowany tryb trawienia dziennego. W konsekwencji organizm będzie starał się zmagazynować większe rezerwy tłuszczu.

Niektórzy eksperci radzą, żeby zrezygnować ze śniadania, jeżeli po przebudzeniu nie odczuwamy głodu. Zanim dostarczymy do organizmu nową dawkę substancji odżywczych, będzie miał okazję sięgnąć po zgromadzone zapasy, co pomoże nam szybciej pozbyć się zbędnych kilogramów.

Czytaj więcej

Zobacz film: "Czym jest programowanie metaboliczne?"

2. Pomijanie posiłków jest szkodliwe dla metabolizmu

W przypadku wielu z nas niezgodne z prawdą może być przekonanie, że jeżeli nie zjemy np. kolacji, w znacznym stopniu zaburzymy pracę układu trawiennego. Odmówienie sobie jednego posiłku w ciągu dnia nie spowoduje zaburzeń przemiany materii ani spowolnienia metabolizmu. Dzieje się tak tylko wtedy, gdy regularnie pomijamy posiłki lub drastycznie ograniczamy liczbę kalorii. Organizm przechodzi wtedy na tryb głodu i zaczyna "oszczędzać" zużywaną energię.

Rezygnacja ze zjedzenia kolacji nie przyczyni się w dużym stopniu do bardziej wydajnej pracy układu trawiennego
Rezygnacja ze zjedzenia kolacji nie przyczyni się w dużym stopniu do bardziej wydajnej pracy układu trawiennego

3. Metabolizm mamy w genach, nie możemy go kontrolować

Aspekt genetyczny jest rzeczywiście istotny, jednak nie decydujący. Wszystko  sprowadza się do zawartości tkanki mięśniowej, dlatego żeby zapanować nad metabolizmem i przyspieszyć efekty odchudzania, warto połączyć spalający tłuszcz trening aerobowy z ćwiczeniami siłowymi rozbudowującymi mięśnie. Aby mogły one dobrze pracować, potrzebna jest zwiększona dawka energii czerpanej właśnie z kalorii. Zależność jest zatem prosta – im więcej mięśni, tym szybszy metabolizm.

4. Nadwaga nie idzie w parze z szybkim metabolizmem

Metabolizm u osób otyłych może zachodzić w szybszym tempie niż u tych, które nie mają problemów z nadwagą
Metabolizm u osób otyłych może zachodzić w szybszym tempie niż u tych, które nie mają problemów z nadwagą

Dla wielu z nas stwierdzenie, że układ trawienny u osób szczupłych działa o wiele bardziej efektywnie niż u tych zmagających się z nadliczbowymi kilogramami, wydaje się oczywiste. Nie jest to jednak regułą. Masa ciała nie zawsze jest najbardziej wiarygodnym wskaźnikiem szybkości metabolizmu. O wiele ważniejszy jest skład naszego ciała, a dokładniej zawartość mięśni w porównaniu do ilości tkanki tłuszczowej.

U osób o takiej samej wadze proporcje te mogą układać się zupełnie różnie. Często zdarza się zatem, że ludzie otyli mają lepszy metabolizm niż ci szczupli, a problem ich nadwagi tkwi po prostu w przyjmowaniu większej liczby kalorii, niż jest w stanie spalić ich organizm.

5. Metabolizm pogarsza się wraz z wiekiem

To jeden z najczęściej powtarzanych mitów, w który chętnie wierzą osoby po 50. roku życia, tłumacząc sobie w ten sposób pojawiające się tu i ówdzie dodatkowe kilogramy. Okazuje się jednak, że przyrost masy ciała związany jest w tym przypadku przede wszystkim ze zmniejszoną aktywnością. Nie chodzi tu tylko o częstotliwość wizyt na siłowni. Osoby starsze są po prostu mniej energiczne i aktywne ruchowo, a w dodatku mają mniej mięśni niż dwudziestolatkowie. Czynnikiem decydującym jest zatem nie zmniejszone tempo metabolizmu, a zmiana prowadzonego trybu życia, który staje się bardziej wygodny i pasywny.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze