Ryby słodkowodne – które są najlepsze?
Szczupak, węgorz, okoń pstrąg i sandacz to najpopularniejsze ryby słodkowodne występujące w Polsce. Spożywanie ich min. 2 razy w tygodniu dostarcza organizmowi witamin i minerałów.
1. Dlaczego warto jeść ryby z polskich rzek i jezior?
Ryby słodkowodne w kwestii zdrowotności nie ustępują rybom morskim. Żyjące w polskich rzekach i jeziorach gatunki są bogactwem witamin i minerałów. Ryby słodkowodne są z reguły mniej tłuste i nie tak narażone na zanieczyszczenia - nie zawierają dioksyn i rakotwórczej rtęci.
Jedzenie ryb, zarówno słodkowodnych, jak i morskich, dostarcza organizmowi minerałów i witamin niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania. Dietetycy przestrzegają, że ignorowanie korzyści płynących z mięsa ryb na rzecz wieprzowiny, wołowiny, dziczyzny czy drobiu wkrótce odbije się na naszym zdrowiu.
Badania wskazują, że tłuste mięso zwierząt lądowych nie tylko przyczynia się do rozwoju miażdżycy, ale też może wywoływać raka. Ryby słodkowodne i morskie zaś są nie tylko lekkostrawne, ale też bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 i składniki, które czynią z nich zdrowy posiłek.
2. Polskie gatunki ryb słodkowodnych
W polskich rzekach i jeziorach spotykamy przede wszystkim szczupaka, węgorza, okonia, pstrąga, sandacza, amura, karasia, karpia, leszcza, lina, płoć, suma i ukleję. Najzdrowszymi rybami słodkowodnymi są właśnie szczupak, węgorz, okoń, pstrąg i sandacz.
3. Szczupak
Szczupak, jeden z przodowników naszego rankingu ryb słodkowodnych to gatunek idealny dla kobiet w ciąży. Mięso szczupaka jest lekkostrawne i bogate w kwas foliowy. Nie tylko nie powoduje więc zgagi, ale też dostarcza witaminy niezbędne do rozwoju płodu w łonie matki.
4. Węgorz
Węgorz to jeden z najbardziej imponujących gatunków wśród polskich ryb słodkowodnych. Ta imponująca ryba, choć dosyć tłusta, jest polecana szczególnie osobom z problemami ze wzrokiem. Mięso węgorza ma najwięcej witaminy A wśród ogółu ryb słodkowodnych.
5. Okoń
Okoń to ryba słodkowodna z gatunku wyjątkowo chudych. Jest doskonałym źródłem witaminy D. Jedząc okonia nie tylko dbamy o zdrowy, promienny odcień skóry, ale też pomagamy organizmowi przyswajać żelazo.
Słodkowodny okoń powinien znaleźć się w diecie dzieci, młodzieży, kobiet w ciąży i staruszków cierpiących na demineralizację kości.
6. Pstrąg
Pstrąg, jako ryba z rodziny słodkowodnych to naturalne źródło potasu. Pierwiastek ten reguluje gospodarkę wodną organizmu i wpływa pozytywnie na układ krążenia. Oprócz tego, ta ryba słodkowodna zawiera witaminę B12, która wspomaga produkcję czerwonych krwinek.
Jedzenie okonia wspiera serce, a także przeciwdziała nerwicy i depresji.
7. Sandacz
Sandacz to przyjaciel dbających o kondycję, rozbudowujących masę mięśniową i pracujących fizycznie. To ryba słodkowodna wyjątkowo pełna białka, budulca mięśni. Nie dość, że zapewnia uczucie sytości przy niewielkim nakładzie kalorii, dba też o żołądek.
Lekkostrawny, bogaty w kwasy tłuszczowe sandacz powinien częściej gościć na polskich stołach.