Upośledzają pracę tarczycę. Są wolotwórcze, dlatego nie wolno z nimi przesadzać
Goitrogeny to substancje obecne m.in. w kapuście, kalafiorze, jarmużu i szpinaku. Są nazywane wolotwórczymi, gdyż ich spożycie w nadmiernej ilości może doprowadzić do przerostu tarczycy czyli wola. Czy osoby z chorobami tarczycy powinny wykluczyć z diety goitrogeny?
1. Goitrogeny - gdzie występują?
Goitrogeny to grupa substancji chemicznych naturalnie występujących w żywności. Do goitrogenów zaliczane są głównie giotryny i tiocyjaniany - występujące w roślinach kapustowatych oraz flawonoidy - obecne w większości pokarmów roślinnych, m.in. w soi. Najwięcej tych związków uwalnia się, kiedy kroimy i rozdrabniamy rośliny.
Pokarmy zawierające goitrogeny:
- kapusta,
- jarmuż,
- brukselka,
- kalafior,
- brokuły,
- gorczyca,
- rzodkiewka,
- brukiew,
- kalarepa,
- soja,
- tofu,
- pędy bambusa,
- orzeszki ziemne,
- brzoskwinie,
- gruszki,
- orzeszki pinii,
- szpinak,
- truskawki,
- bataty.
2. Goitrogeny a choroby tarczycy
Goitrogeny są nazywane substancjami wolotwórczymi. Spożywane w zbyt dużej ilości mogą doprowadzić do zaburzeń wchłaniania jodu z żywności i upośledzenia pracy tarczycy. Może to zwiększać ryzyko powstania tzw. wola tarczycy, czyli widocznego zgrubienia szyi, które jest efektem nieprawidłowego funkcjonowania gruczołu.
Nadmiar goitrogenów w diecie może również utrudniać leczenie pacjentów cierpiących na niedoczynność tarczycy - w związku z tym, że te substancje ograniczają również wchłanianie lewotyroksyny. To oznacza, że osoby z chorą tarczycą nie powinny ich spożywać w zbyt dużych ilościach.
Eksperci zwracają jednak uwagę na to, że absolutnie nie jest wskazane zupełne wyeliminowanie z diety pokarmów goitrogennych. Są one również bardzo cennym źródłem witamin i minerałów.
Osoby, które cierpią na choroby tarczycy, jak Hashimoto czy niedoczynność - powinny ograniczyć ich spożywanie, ale nie muszą zupełnie eliminować ich z diety. W ich przypadku wskazane jest gotowanie, np. na parze produktów goitrogennych. Największa zawartość wolotwórczych związków jest w surowych warzywach, po obróbce termicznej ich stężenie spada.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl