7 sposobów na podkręcenie smaku warzyw
Powiedzmy sobie szczerze – w pojedynku pizza kontra brokuły dla większości z nas wygrywa włoski przysmak. Niechęć do warzyw bywa zakorzeniona w traumatycznych wydarzeniach z dzieciństwa (zmuszanie do jedzenia nielubianych jarzyn), ale nawet osoby, które lubią warzywa, często nie mają pomysłów na dania składające się właśnie z nich. Tym, którzy chcieliby jeść więcej "zieleniny", przedstawiamy siedem prostych sposobów na „podkręcenie” ich smaku bez dodatkowych kalorii.
1. Kupuj sezonowo
Chcesz pokochać warzywa? Zawsze kupuj produkty sezonowe, które mają najwięcej smaku i wartości dla zdrowia. Jeśli będziesz wybierać takie, naprawdę poczujesz ich smak, zapach oraz teksturę. Świeże warzywa sezonowe są soczyste, pachnące i pełne aromatu, dzięki czemu je polubisz i zapragniesz jeść nawet solo, bez żadnych dodatków.
Pomidory i kukurydza są najsmaczniejsze latem, a na początku zimy nic nie smakuje tak dobrze, jak dynia piżmowa czy jarmuż. Nawet jeśli nie wiesz, kiedy trwa sezon na dane warzywo, to możesz po prostu wybrać się na lokalny bazarek. Sprzedawcy zawsze oferują tam świeżo zebrane plony.
Aby warzywa nie straciły swoich cennych wartości odżywczych, powinny być gotowane na parze. Jeżeli jednak decydujemy się na inną formę obróbki termicznej, powinny być gotowane możliwie jak najkrócej.
2. Zwiększ temperaturę
Nie lubisz brukselki? Dla wielu osób to warzywo jest niczym koszmar z dzieciństwa – gotowana, o mdłym smaku, nieprzyjemnym zapachu i zniechęcającej konsystencji. Spróbuj innego sposobu gotowania – dania z warzyw przygotowane w piekarniku nabierają zupełnie innego smaku. Wysoka temperatura wydobywa naturalny cukier z warzyw, dzięki czemu stają się złociste i pięknie pachną.
Jak przyrządzić w ten sposób potrawę? Wystarczy wybrać kilka rodzajów jarzyn (np. kalafior, paprykę, marchewkę, brukselkę, fasolkę), skropić je oliwą z oliwek oraz doprawić solą morską i świeżo zmielonym pieprzem. Po kilkudziesięciu minutach w piekarniku otrzymasz smaczne i zdrowe danie z warzyw, które może być dodatkiem albo podstawą obiadu.
3. Dodaj cytrusy
Smak warzyw wydaje ci się nieco mdły i nieciekawy? Dopraw je sokiem z cytrusów. Kwaśny dodatek wydobywa smak i sprawia, że są naprawdę wyborne. Poza tym sok z cytryny albo ocet winny maskują lekko gorzki smak niektórych warzyw.
4. Nie bój się przypraw
Potrawy z warzyw są lekkie i niskokaloryczne pod warunkiem, że nie dodasz do nich zbyt dużo oleju, majonezu i innych tuczących dodatków. Świetnym sposobem na „podkręcenie” smaku bez dodatkowych kalorii są zioła i przyprawy.
Bazylia, natka pietruszki, kolendra, tymianek, oregano, cząber, rozmaryn, mięta to zioła, które zamienią zwykłą sałatkę w niepowtarzalne danie. Do warzyw warto dodać też szczyptę przypraw (takich jak: chili, cynamon, gałka muszkatołowa, kurkuma), które ożywią danie.
5. Jedz z dipem
Najwięcej witamin, minerałów i antyoksydantów znajduje się w surowych warzywach. Podczas obróbki termicznej część mikroelementów ulega zniszczeniu, dlatego tak ważne jest jedzenie ich w jak najmniej przetworzonej formie. Do wyboru masz wiele możliwości, ale jeśli znudziły ci się surówki i sałatki, spróbuj jeść warzywa z dipami.
Na wieczorny seans przed telewizorem możesz przygotować całą tacę warzywnych przyjemności. Marchewki, paprykę, seler naciowy, brokuły pokrój w słupki i podaj do nich kilka różnych dipów. Najprostszy to dip jogurtowy z dodatkiem świeżych ziół (i odrobiny soku z cytryny). Warto przygotować również bliskowschodni klasyk, czyli hummus.
Z kolei arabska pasta baba ghanoush to dip na bazie bakłażana, a jeśli lubisz kuchnię grecką, na pewno zasmakują ci tzatziki. Spróbuj też ostrej meksykańskiej salsy oraz guacamole (na bazie awokado), które zwykłe warzywa zamienią w pyszną przekąskę.
6. Pij warzywa
Jak często udaje ci się zjeść w ciągu dnia zalecaną dawkę 5 porcji warzyw i owoców? Jeśli masz z tym problem, spróbuj częściej pić sok z warzyw. Jedna szklanka świeżego soku to potężna dawka witamin, minerałów, błonnika i przeciwutleniaczy. Do przygotowania soku potrzebujesz naprawdę dużo warzyw – ich zjedzenie zajęłoby ci pewnie kilka dni, a dzięki sokowirówce lub wyciskarce dostarczysz je do organizmu w jednej porcji.
Z jakich warzyw możesz skorzystać? Do wyboru jest naprawdę dużo gatunków – pomidory, buraki, szpinak, seler i marchew idealnie sprawdzą się do wyciskania. Do soku możesz dodać również owoce (np. jabłka), trochę przypraw (świeży korzeń imbiru) oraz sok z cytryny albo pomarańczy. Do napojów, zwłaszcza tego przygotowanego z marchewki, warto dodać niewielką ilość oliwy, dzięki czemu beta karoten lepiej się przyswoi.
7. Gotuj zupy
Kiedyś zupa była obowiązkowym elementem obiadu, ale w dzisiejszych czasach zwykle rezygnujemy z dwóch dań, a zupy powoli odchodzą w zapomnienie. To błąd, ponieważ miseczka wywaru pełnego warzyw świetnie zaspokaja głód, dostarcza witamin i wspomaga pracę układu pokarmowego.
Poza tym, gotując zupy, możesz wykorzystać wiele różnych warzyw. Nie ograniczaj się do pomidorowej i ogórkowej – spróbuj zup z różnych stron świata i wykorzystaj oryginalne produkty. Do jarzynowej dodaj ciecierzycę, zrób zupę krem z buraków i udekoruj ją pokruszonym serem feta albo przygotuj hiszpański chłodnik, czyli gazpacho.