Arancini - charakterystyka, sposób przyrządzenia, wegetariańskie arancini
Arancini, uznawane za jedną z najpopularniejszych sycylijskich przekąsek, to pyszne, sycące, a przede wszystkim pożywne kulki ryżowe w panierce. Jak je przyrządzić? Czy istnieje wegetariańska wersja włoskiego przysmaku?
1. Co to jest arancini?
Arancini to włoskie kulki ryżowe, które są nadziewane, panierowane bułką tartą oraz smażone przy użyciu głębokiego tłuszczu. Potrawa ta stanowi podstawę kuchni sycylijskiej. Nazwa dania wywodzi się od włoskiego słowa „arancia”, oznaczającego pomarańczę. Zarówno kolor, jak i kształt włoskich kulek ryżowych może przywodzić na myśl pomarańczowe owoce cytrusowe.
Klasyczne ryżowe arancini wypełnione jest farszem z mięsa, groszku oraz mozzarelli. Sycylijczycy chętnie sięgają również po inne odmiany potrawy:
- arancini con burro - to kulki ryżowe z masłem,
- arancini con funghi - to kulki ryżowe z dodatkiem grzybów,
- arancini con melanzane - to kulki ryżowe z dodatkiem bakłażana,
- arancini con salsiccia - to kulki ryżowe z dodatkiem kiełbasy,
- arancini al salmone - to kulki ryżowe z dodatkiem łososia.
- arancini con frutti di mare - to kulki ryżowe z dodatkiem owoców morza.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
2. Przepis na arancini z mięsem mielonym
Do przyrządzenia włoskiego arancini z mięsem mielonym potrzebne są następujące składniki:
- pół kilograma ryżu białego,
- 400 gramów bułki tartej,
- 150 gramów mąki pszennej,
- 3 jajka kurze,
- 350 gramów mielonego mięsa z indyka,
- 200 gramów gęstego sosu pomidorowego,
- 150 gramów groszku konserwowego z puszki,
- ser mozzarella,
- olej do smażenia.
Do gotującej się, osolonej wody wsyp ryż. Ugotuj go na miękko. W drugim kroku zajmij się przyrządzaniem sosu ragu. W pierwszej kolejności usmaż mięso mielone na rozgrzanej patelni. Gdy mięso będzie już gotowe, dodaj do niego gęsty sos pomidorowy oraz groszek. Zredukuj moc palnika i odczekaj, aż nadmiar wody odparuje z sosu. Jeśli nie chcesz, żeby arancini się rozpadło, skorzystaj z naszej rady. Przed uformowaniem kulek, przygotuj przezroczystą folię typu stretch. Utnij kawałek folii, a następnie połóż na nim jedną łyżkę ryżu.
Rozprowadź produkt na foli. W kolejnym kroku połóż na ryżu łyżkę farszu (powinno być go więcej niż ryżu). Dodaj utarty ser mozzarella. Nałóż kolejną porcję ryżu. Owiń całość w taki sposób, aby powstała kulka. Przy użyciu dłoni delikatnie uciskaj kulkę, by zmniejszyła ona swoją objętość. Nie należy tego robić zbyt mocno, w przeciwnym razie z arancini wypłynie farsz. Gdy kula będzie gotowa, obtocz ją w mące, jajku, a na końcu w bułce tartej. Kolejne sztuki arancini przyrządź w ten sam sposób.
Wrzuć kule do mocno rozgrzanego tłuszczu. Smaż do chwili, w której kule nabiorą złocistobrązowego koloru.
3. Arancini wegetariańskie
Arancini wegetariańskie stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnego arancini z mięsem mielonym. Wege arancini można przyrządzić na bazie ulubionych warzyw takich jak:
Zamiast mozzarelli czy sera fety do wypełnienia środka arancini można z kolei dodać naturalne tofu.