Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: mgr inż. Katarzyna Krupińska

Co powinieneś wiedzieć o toksynach i zanieczyszczeniach?

Avatar placeholder
23.08.2016 09:35
Co powinieneś wiedzieć o toksynach i zanieczyszczeniach?
Co powinieneś wiedzieć o toksynach i zanieczyszczeniach? (Zdjęcie autorstwa Agustín Ruiz / CC BY 2.0)

Jeśli nie odmawiasz sobie żywności przetworzonej, dań typu fast food, słodyczy i napojów gazowanych, każdego dnia do twojego organizmu dostają się substancje określane mianem toksyn. Gdy układ pokarmowy funkcjonuje prawidłowo, toksyny i zanieczyszczenia są regularnie wydalane z przewodu trawiennego, ale w przypadku nawet niewielkich zaburzeń może dochodzić do kumulacji toksyn w organizmie. Stan ten może stanowić realne zagrożenie dla zdrowia.

spis treści

1. Usuwanie toksyn z układu pokarmowego

Oczyszczanie organizmu z toksyn to proces, który przebiega przy udziale dolnego odcinka układu pokarmowego, wątroby, trzustki oraz nerek. Jeśli przewód pokarmowy nie jest w stanie efektywnie usuwać toksyn z organizmu, ilość potencjalnie groźnych substancji, obecnych w ciele człowieka, zaczyna niebezpiecznie rosnąć. Konieczne jest wówczas oczyszczenie przewodu trawiennego z toksyn. Detoksyfikacja jest szczególnie zalecana w przypadku torbieli, gruczolaków lub polipów, usunięcie toksyn i zanieczyszczeń z organizmu pomaga bowiem pozbyć się tych zmian na dobre.

Toksyny otaczają nas wkoło. Dostarcza je powietrze, chemia (kosmetyki, środki czystości), a także spożywana żywność. Nasz organizm codziennie musi sobie radzić z usunięciem toksyn z organizmu, ale jeżeli dostarczamy ich zbyt wiele, obciążają nasz organizm (przede wszystkim wątrobę, która zajmuje się usuwaniem toksyn dostarczanych z żywnością i lekami, a także płuca, która muszą oczyszczać nasz układ oddechowy z substancji toksycznych znajdujących się w powietrzu), dlatego są one dla nas groźne. Nie unikniemy ich, możemy jednak uważać na to, co jemy i gdzie przebywamy.

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

Usuwanie toksyn z przewodu trawiennego ma dodatkowe korzyści: przyspiesza proces gojenia się owrzodzeń tkanki, poprawia stan jelit, sprzyja zachowaniu właściwego pH przewodu pokarmowego i pomaga w zwalczeniu szkodliwych bakterii oraz drożdżaków.

2. Jak skutecznie oczyszczać organizm z toksyn i zanieczyszczeń?

Detoksyfikacja organizmu może przebiegać na kilka sposobów. Szczególnie godna polecenia jest zdrowa dieta, zapewniająca sprawne funkcjonowanie układu pokarmowego. Warto korzystać również z preparatów probiotycznych, które dzięki zawartości dobroczynnych bakterii korzystnie wpływają na przebieg procesu trawienia.

Eliminacji toksyn z organizmu sprzyja także spożywanie otrąb pszennych, które są najbogatszym źródłem nierozpuszczalnego w wodzie błonnika. Ten typ błonnika oddziałuje na jelito grube (okrężnica), „wymiatając” z niego produkty przemiany materii oraz inne szkodliwe związki. W ten sposób błonnik nierozpuszczalny chroni organizm przed zaparciami, wzdęciami oraz innymi problemami, wynikającymi z błędów żywieniowych. Wysoko skoncentrowany błonnik nierozpuszczalny jest obecny w suplementach diety, które usprawniają pracę układu pokarmowego poprzez regulację perystaltyki jelit i oczyszczanie organizmu z toksyn i złogów.

W celu oczyszczenia przewodu pokarmowego można skorzystać także z herbatek ziołowych, na przykład z mniszka lekarskiego. Korzeń tej rośliny zawiera bowiem insulinę, która stanowi doskonałą pożywkę dla bifidobakterii (dobre bakterie obecne w jelitach). Mniszek lekarski ma dodatkową zaletę – wzmacnia i oczyszcza wątrobę oraz przewód pokarmowy.

3. Od czego zacząć detoksyfikację organizmu?

Oczyszczanie organizmu warto przeprowadzać etapami. Na pierwszy ogień powinna pójść dieta oczyszczająca, bogata w świeże owoce i warzywa, herbatki ziołowe, zupy oraz soki owocowe i warzywne. Jadłospis nie powinien zawierać białego pieczywa ani mięsa.

Podczas diety oczyszczającej ważnym sprzymierzeńcem są niektóre zioła (np. szałwia, skrzyp, pokrzywa). Rośliny te wspomagają bowiem proces detoksyfikacji organizmu.

Zdrowa dieta i odpowiednia podaż płynów to podstawa, gdy zależy nam na sprawnym usuwaniu toksyn oraz zanieczyszczeń z przewodu pokarmowego, a tym samym – na zapewnieniu sobie prawidłowego funkcjonowania organizmu. Efektywność procesu detoksyfikacji można zwiększyć, spożywając produkty zbożowe, które w naturalny sposób wspomagają oczyszczanie ciała ze szkodliwych substancji.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.