Trwa ładowanie...

Dieta detox

Dieta detox to dieta, która ma na celu nie tylko zrzucenie zbędnych kilogramów, ale także oczyszczenie organizmu. Nasze ciało codziennie pochłania ogromne ilości substancji toksycznych – z wody, którą pijemy, powietrza, którym oddychamy, jak i niezdrowego jedzenia. Aby pozbyć się toksyn i zanieczyszczeń, warto jest czasem poddać się diecie detoksykacyjnej. Jedną z nich jest dieta płynna, bazująca na przyjmowaniu posiłków w formie ciekłej, takich jak zupy, buliony, wywary, płynne jogurty, leiste kisiele czy kompoty.

spis treści

1. Zalety diety płynnej

Utrata zbędnych kilogramów nie jest jedyną zaletą diety płynnej. Pozwa też układowi trawiennemu odpocząć i zregenerować się. Płynne pokarmy są znacznie łatwiejsze do strawienia niż pokarmy w formie stałej. Co za tym idzie, przyjęcie składników pokarmowych z płynnych pokarmów wymaga mniej wysiłku ze strony wszystkich narządów. **Dlatego dieta płynna** jest często stosowana u pacjentów po operacjach czy po przebyciu ciężkich chorób.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

Czytaj więcej

Ten typ diety detox opiera się głównie na sokach i bulionach warzywnych. Picie ich w dużej ilości sprawi, że twoja skóra będzie wyglądać młodziej. Przechodząc na dietę płynną, już po 24 godzinach możesz zauważyć pierwsze zmiany. Dzięki dużej zawartości warzyw i owoców, dieta płynna jest dietą energetyzującą. Energia i poprawa samopoczucia to kolejne zalety płynnej diety. Należy jednak pamiętać, że jest ona jedynie tymczasowym rozwiązaniem. Tak drastyczne pozbawianie się kalorii na dłuższą metę nie jest ani zdrowe, ani korzystne. Dlatego też przed przystąpieniem do diety najlepiej skonsultuj się z lekarzem bądź dietetykiem.

2. Jak się odchudzić z dietą płynną?

Przed przystąpieniem do płynnej diety zdecyduj, jak długo ma ona trwać. Wystarczy jeden dzień w tygodniu. Podczas płynnej diety powinniśmy być spokojni i odprężeni. Następnym krokiem są zakupy – zaopatrz się w mnóstwo świeżych owoców i warzyw, a także w zieloną herbatę oraz wodę mineralną. Przy tym typie diety, jakość produktów ma ogromne znaczenie. Biorąc pod uwagę, że ilość przyjmowanych składników pokarmowych jest znacznie ograniczona, ważne jest, aby były świeże i pozbawione szkodliwej chemii.

Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest żywność ekologiczna. Dieta płynna opiera się przede wszystkim na wodzie – pij przynajmniej 8 szklanek tego płynu dziennie. Nie spożywaj więcej niż 3 szklanki świeżo wyciśniętych soków owocowych – lepsze są soki warzywne i buliony. Warzywa zawierają mniej kwasów organicznych, które w nadmiarze mogą podrażniać błonę śluzową ukladu pokarmowego. Jeśli chodzi o herbaty ziołowe – możesz je pić bez ograniczeń. O czym należy pamiętać przy płynnej diecie, to aby nie podejmować nadmiernego wysiłku fizycznego. Dieta detox zapewnia skuteczne i szybkie odchudzanie.  Nie może zastąpić codziennej diety, ale stosując ją raz w tygodniu przez jeden dzień, możemy pomóc naszemu organizmowi oczyścić się z toksyn, nabrać energii i witalności, a nawet odmłodzić.

Dr n. med. Aneta Kościołek
Dieta detox
Dieta detox (123RF)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.