Dieta owocowa
Dieta owocowa jest bombą witaminową. Jedzenie samych owoców to zarówno dieta odchudzająca, jak i dieta oczyszczająca. Odchudzanie się na tej diecie trwa zaledwie 3 dni, a efekty widać niemal natychmiast. Warto jednak pamiętać, że owoce są ubogie w niektóre składniki odżywcze, dlatego też dłuższe stosowanie diety owocowej nie jest zalecane. Dieta ta to dobry wybór, gdy chcemy się pozbyć kilku zbędnych kilogramów lub gdy naszym celem jest oczyszczenie organizmu z toksyn.
1. Zasady diety owocowej
Dieta owocowa to inaczej dieta oczyszczająca. Jest bardzo prosta w przygotowaniu. Zakłada jedzenie tylko owoców przez maksymalnie trzy dni. Może to być dowolnie wybrany jeden owoc, a może być kilka. Ich ilość i sposób przygotowania są również dowolne. Ograniczeniem jest zrezygnowanie z owoców suszonych. Owoce możemy jeść surowe, gotowane, pieczone lub duszone. Warto nie obierać owoców, gdyż skórka jest źródłem zdrowego błonnika. Owoce, które tego wymagają: kiwi, melon, należy obrać jak najcieniej. Z cytrusów nie należy ściągać błonek, gdyż one również zawierają wiele błonnika. Jeśli chcesz przeprowadzić dietę w zimie, to z powodzeniem możesz wykorzystać mrożone owoce. Takie zachowują swoje cenne właściwości. Z owoców z powodzeniem można przygotowywać owocowe sałatki, jednak nie można do nich dodawać zwyczajowego jogurtu, jedynie sok z cytryny lub inne owoce.
Czytaj więcej
Owoce są zwykle małokaloryczne. Średnio mają około 60 kcal (nie wliczając oczywiście bananów i awokado). Składają się głównie z wody, zawierają witaminy i minerały oraz fruktozę, czyli cukier prosty. W diecie owocowej można, a nawet trzeba wypijać dużo wody między posiłkami, najlepiej mineralnej, niegazowanej, lub zieloną herbatę, napar z rozmarynu albo bratka. Dieta owocowa pozwala schudnąć 3 kilogramy w 3 dni. Po tym czasie stopniowo powraca się do poprzedniego żywienia. Najpierw wprowadzamy jeden lekki posiłek, później kolejny i następne.
2. Zalety i wady diety owocowej
Dieta owocowa ma niestety wiele minusów. Jak każda dieta oparta tylko na jednym produkcie nie jest zalecana do długiego stosowania. Może spowodować cukrzycę. Zjadając tak duże ilości owoców, nie jesteśmy w stanie kontrolować poziomu cukru w organizmie, co może być w dłuższym czasie niebezpieczne. Ponadto, jedząc tylko owoce, nie dostarczamy naszemu organizmowi wielu niezbędnych dla niego składników odżywczych:
- białka, które znajduje się w produktach mlecznych i mięsie,
- wapnia, który jest w mleku i serach żółtych,
- witaminy D i magnezu – mięso, produkty mleczne i zbożowe,
- wielonienasyconych kwasów tłuszczowych – ryby morskie i oleje roślinne,
- witaminy B12, która znajduje się w mięsie, a jej brak powoduje niedokrwistość i zmiany w układzie nerwowym,
- witaminy B2 z mleka i produktów mlecznych, jej niedobór powoduje zajady i łojotok skóry,
- witaminy B1 występującej w grubych kaszach, pełnoziarnistym pieczywie, otrębach, a jej brak skutkuje zaburzeniami układu mięśniowego i nerwowego.
Z drugiej strony zalety diety owocowej to fakt, iż łatwo się ją przygotowuje, nie wymaga dużo zaangażowania ani pieniędzy, produkty są łatwo dostępne. Stosując ją przez jeden dzień, dostarczymy organizmowi ogromnej ilości błonnika pokarmowego i witaminy C.