Dieta po operacji ginekologicznej
Dieta po operacji ginekologicznej jest dosyć ważna. Odpowiednia dieta może pomóc dojść do pełni sił, a także skrócić okres rekonwalescencji. Potrawy bogate w białko, jak np. kurczak czy chude mięso, w witaminy, sole mineralne oraz cynk ułatwiają gojenie się ran pooperacyjnych. Dobre odżywianie ma bardzo duży wpływ na powrót do zdrowia. Powikłania po operacji ginekologicznej wiążą się z pojawieniem się m.in. zaparcia. Odpowiednia żywność może temu zapobiec.
1. Co należy jeść po operacji ginekologicznej?
Dieta po zabiegu ginekologicznym powinna być bogata w białko, witaminy C, K, A, E, a także z grupy B, jak również w cynk. Niedobór tych składników będzie spowalniał gojenie się ran pooperacyjnych.
- Dieta osoby, która przeszła operację ginekologiczną powinna zawierać duże ilości białka (tzw. dieta bogatobiałkowa). Białko znajduje się w takich produktach jak: owoce morza, kurczak, chude mięso, fasola, tofu, orzechy, wędliny, drób i ryby, a także odżywki białkowe.
- Pełne ziarna są doskonałym źródłem witamin, składników mineralnych oraz białka. Znajdziemy je przede wszystkim w nieprzetworzonym ryżu i pełnoziarnistym pieczywie.
- Świeże warzywa i owoce zawierają dużo składników odżywczych i błonnika. Dozwolone są jabłka, morele, banany, melony, pomarańcze, grejpfruty, owoce jagodowe, winogrona bez skórek i pestek.
- Produkty mleczne są doskonałym źródłem białka niezbędnego do prawidłowej regeneracji organizmu po wszelkiego rodzaju zabiegach. Znajdziesz je w takich produktach jak: chude mleko, twaróg, białko jaj i jogurt.
2. Dieta w pierwszych dniach po zabiegu ginekologicznym
W pierwszych dniach po zabiegu powinniśmy dostarczać swojemu organizmowi jak największe ilości białka. W 2 tygodnie po zabiegu dodawaj powoli świeże owoce, warzywa. Unikaj czekolady, herbaty, kawy, kakao, twarogu oraz dań mącznych, które osłabią motorykę jelit. Jeżeli właśnie przeszłaś zabieg chirurgiczny ginekologiczny, powinnaś szczególnie zadbać o dobre odżywianie, pomoże ci ono szybciej wrócić do pełni sił. Należy unikać przetworzonej żywności. Zawiera ona bowiem duże ilości tłuszczu, soli, cukru oraz dodatków chemicznych. Jedz produkty bogate w błonnik, który zapobiega powstawaniu zaparć. Możesz go znaleźć w owocach, warzywach oraz pełnoziarnistym pieczywie. Produkty, które mogą wywoływać zaparcia to mleko, sery, czerwone mięso oraz słodycze.
3. Dieta bogatobiałkowa
Dieta bogatobiałkowa to dieta, w której 1,5 do 2 gramów białka w potrawach przypada na kilogram masy ciała. Co najmniej połowa z tego białka powinna być białkiem bogatowartościowym, tzn. o wysokiej wartości odżywczej. Aby przyswajanie pokarmów było prawidłowe, zaleca się podzielenie dziennej racji na przynajmniej pięć posiłków. Oczywiście, rozkładając odpowiednio produkty białkowe na wszystkie posiłki. Potrawy powinny być tak przygotowywane, aby były lekkostrawne i dobrze przyswajalne. Potrawy lekkostrawne można przygotować poprzez gotowanie, gotowanie na parze, duszenie, a także pieczenie w folii lub pergaminie. Nie zaleca się przygotowywania posiłków z produktów smażonych na tłuszczu.