Warzywa i napoje w diecie oczyszczającej
Jeśli marzysz o zdrowym organizmie, wolnym od toksyn, zacznij od zmiany diety. Bo właściwe żywienie to klucz do sukcesu. Lekarz internista Agnieszka Lemańczyk z Centrum Odmładzania i Odchudzania Czapielski Młyn radzi, co robić, by być zdrowym i pełnym energii każdego dnia.
1. Dieta a oczyszczanie organizmu
Toksyny pochodzą z jedzenia, napojów, powietrza oraz nagromadzenia produktów odpadowych przemiany materii, jak również rozkładu m.in. komórek tłuszczowych, w których mogą być zgromadzone substancje szkodliwe. W żywieniu należy zwracać szczególną uwagę na produkty konserwowane, w znacznym stopniu przetworzone oraz te o wysokim indeksie glikemicznym i starannie eliminować je z codziennego menu.
Lekarze przestrzegają przed gwałtowną utratą kilogramów, gdyż może stwarzać to zagrożenie dla organizmu. W krótkim czasie uwolniona zostaje duża ilość toksyn, doprowadzając do tzw. intoksykacji (samozatrucia). Dlatego, szczególnie początkowa, najintensywniejsza faza odchudzania powinna być prowadzona przy wykorzystaniu sposobów maksymalnie wspomagających naturalne zdolności oczyszczania organizmu.
Toksyny wydalane są drogą jelitową, moczową, z powietrzem wydychanym oraz przez skórę. Jeśli pojawia się uczucie przewlekłego zmęczenia, bóle głowy, pogorszenie kondycji skóry, alergia, nawracające infekcje czy dolegliwości brzuszne, to sygnał, że w organizmie jest zbyt duża ilość toksyn.
Właściwą równowagę organizmu osiągnąć można m.in. dzięki diecie oczyszczającej.
2. Dieta warzywno-owocowa
Dieta warzywno-owocowa, a w zasadzie post warzywno-owocowy wg dr Ewy Dąbrowskiej, zakłada ograniczenie posiłków do warzyw i owoców, przede wszystkim tych o niskim poziomie glikemicznym. Dieta oczyszczająca zmniejsza ilość toksyn w organizmie, wzmacnia jego siły odpornościowe, odmładza biologicznie, podnosi poziom energetyczny. Stosowana regularnie znacząco obniża ryzyko infekcji, poprawia wygląd cery i samopoczucie. Pozwala w bezpieczny sposób pozbyć się dodatkowych kilogramów, chroni przed rozwojem nadciśnienia, cukrzycy, miażdżycy czy chorób zwyrodnieniowych. Usuwa z organizmu nadmiar wody, co zmniejsza poczucie ciężkości oraz eliminuje obrzęki.
3. Zasady stosowania diety oczyszczającej
Dietę oczyszczającą można stosować bez uszczerbku dla zdrowia nawet kilka razy w roku. W celach profilaktycznych może wystarczyć ok. 14 dni diety, powtarzanych co 6-8 miesięcy. Zawsze powinno się pamiętać o umiarze, uwzględnieniu przeciwwskazań, dostosowaniu wymiaru diety do indywidualnych potrzeb i możliwości organizmu oraz bezwzględnie powolnym i mądrym włączaniu pełnego żywienia po zakończeniu postu. Zbyt długie ograniczenie się do diety warzywno-owocowej, tj. powyżej 6 tygodni, może negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie organizmu. Z kuracji tej nie mogą korzystać kobiety ciężarne oraz karmiące piersią, osoby z nadczynnością tarczycy, niedoczynnością nadnerczy, porfirią, wyniszczone z powodu chorób nowotworowych czy np. gruźlicy oraz po przeszczepach narządowych.
Na dietę oczyszczającą składają się warzywa, owoce i zioła. Poleca się: kapustę białą, czerwoną, włoską i pekińską, brukselkę, sałaty, seler, rzodkiewkę, koper, cebulę, czosnek, por, paprykę, kalafior, pomidory, buraki, pietruszkę, brokuły, dynię, ogórki (szczególnie kiszone), cukinię, kalarepę, jabłka, grejpfruty, cytryny.
Warzywa i owoce można spożywać pod wieloma postaciami: surowe, duszone, gotowane, soki, surówki lub sałatki bez dodatku oliwy czy jogurtu. Herbatki ziołowe wpływają stymulująco na pracę narządów wewnętrznych, co odgrywa istotną rolę w eliminacji szkodliwych substancji. Najlepsze pod tym względem herbatki zawierają: fiołek trójbarwny, morszczyn, mniszek lekarski, karczoch lub tamaryndowiec, ale równie korzystnie działa zielona herbata, koper włoski, mięta czy rumianek.
Nie powinniśmy także zapominać o ważnej zasadzie, jaką jest dostarczanie od 1,5 do 2 l wody dziennie, najlepiej pod czystą postacią (choć na dobre efekty możemy liczyć pijąc np. wodę ogórkową), ale do objętości tej włączamy również wypijane herbatki.