Trwa ładowanie...

Keto przepisy na święta - najpopularniejsze przepisy, zasady diety keto, efekty, przeciwwskazania

Avatar placeholder
09.12.2021 16:12
Keto przepisy na święta
Keto przepisy na święta (Adobe Stock)

Keto przepisy na święta układają się w imponujący katalog. Dzięki temu osoby, które przestrzegają zasad diety ketogenicznej, mogą cieszyć się smakiem potraw zarówno postnych i typowo wigilijnych, jak i świątecznych, bardziej wyrafinowanych. O czym pamiętać, przygotowując dania, by ich receptury były zgodne z założeniami diety?

spis treści

1. Keto przepisy na święta

Keto przepisy na święta są bardzo różne. Dzięki nim osoby przestrzegające zasad diety ketogenicznej mogą cieszyć się smakiem wigilijnej wieczerzy i świątecznych potraw, ciast i deserów, które są serwowane podczas rodzinnych posiłków, a także.

Najpopularniejsze keto przepisy na święta, nawiązujące do bożonarodzeniowych, ale i wielkanocnych klasyków, to:

  • pierogi keto z kapustą i grzybami,
  • krokiety z kapustą i grzybami,
  • paszteciki serowe z kapustą i grzybami,
  • bigos keto,
  • zupa grzybowa z borowikami,
  • śledzie: keto śledzie pod pierzynką, śledzie w oleju, śledzie po kaszubsku, śledzie curry,
  • potrawy z ryb: karp smażony, dorsz w sosie śmietanowym, dorsz zapiekany, łosoś zapiekany w maśle czosnkowo-ziołowym, pstrąg pieczony, pulpety rybne, tatar z wędzonego łososia,
  • dania mięsne: karczek pieczony, klops pieczony, smażona pierś z kaczki, polędwiczki z pieczarkami w sosie musztardowym, nuggetsy z kurczaka, pierś z kurczaka w sosie pieczarkowym, pieczeń z mięsa mielonego,
  • chleb ketonowy,
  • purée z kalafiora (jako zamiennik ziemniaków),
  • warstwowa sałatka z tuńczyka, sałatka z krewetkami,
  • keto sushi, krewetki w tempurze,
  • keto pasztet,
  • ciasta i desery: keto piernik z powidłami i kremem kokosowym, seromakowiec bez spodu, sernik gotowany, rolada bezowa, torcik orzechowy, kuleczki kokosowe, tarta malinowa, ciasto piernikowe, czekoladowe babeczki.
Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

Aby przygotować potrawy z keto przepisów na święta, trzeba sięgać po takie przepisy, które są zgodne z zasadami diety, to jest nie wykorzystują produktów, które należy wykluczyć z jadłospisu (warto także wiedzieć, czym zastąpić zakazane produkty).

Dieta ketogeniczna – na czym polega, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne
Dieta ketogeniczna – na czym polega, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne

Istnieje wiele metod, po które sięgamy w celu zrzucenia zbędnych kilogramów. Istnieje także wiele diet,

przeczytaj artykuł

2. Zasady diety ketogenicznej

Dieta ketogeniczna (ketogenna) jest sposobem odżywiania się, który polega na ograniczeniu ilości węglowodanów do niezbędnego minimum. Dzięki temu głównym źródłem energii dla organizmu stają tłuszcze, a nie glukoza. Zjawisko nazwane stanem ketozy polega na pozyskiwaniu energii przez organizm z własnej tkanki tłuszczowej, dzięki czemu ta ulega z czasem redukcji.

Dieta keto zalicza się do diet wysokotłuszczowych i niskowęglowodanowych, ponieważ zakłada:

  • niskie spożycie węglowodanów: 30-50 g na dzień,
  • umiarkowane spożycie białka: 1,0 -1,8 g na kg masy ciała,
  • wysokie spożycie tłuszczu – zgodnie z CMP (całkowita przemiana materii).

3. Lista produktów keto

W diecie ketogenicznej spożywa się głównie produkty z dużą zawartością tłuszczu, a więc tłuste mięsa, ryby i owoce morza, śmietanę i masło, orzechy oraz oleje. Co ważne, tłuszcze muszą być wysokiej jakości, czyli tłoczone na zimno (nierafinowane). To oliwa z oliwek, olej kokosowy, olej sezamowy, olej z awokado oraz masło kokosowe.

Należy wyeliminować słodycze oraz słodzone napoje gazowane, soki owocowe, płatki śniadaniowe, pieczywo, kasze, makarony, ryż i mąkę pszenną (dozwolone są inne rodzaje mąki, np. mąka migdałowa czy kokosowa, stąd właśnie je wykorzystuje się w keto przepisach na ciasta i desery).

Dieta ketogeniczna ogranicza niektóre warzywa i owoce. Należy unikać jedzenia tych, które zawierają sporo skrobi. To ziemniaki, kukurydza czy marchew. Można jeść warzywa zielone, takie jak szpinak, sałata, jarmuż, kapusta, jak również szparagi, boćwina, cukinia i kalafior. Wskazane jest awokado.

Dieta ketogeniczna oznacza brak cukru w wielu jego formach. Zakazany jest nie tylko cukier biały, ale i trzcinowy, syrop kukurydziany, miód, agawa czy cukier klonowy. Dozwolone są naturalne substancje słodzące, takie jak stewia czy erytrytol.

4. Efekty diety keto i przeciwwskazania

Celem diety ketogenicznej jest nie tylko zmniejszenie tkanki tłuszczowej (chcąc schudnąć należy pamiętać o deficycie kalorycznym), ale i przywrócenie prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego, usprawnienie pracy nerek i wielu innych narządów oraz układów. Dieta pozwala obniżyć ciśnienie tętnicze krwi, poziom cukru, cholesterolu i trójglicerydów, co zapobiega zawałom serca, udarom i miażdżycy tętnic.

Nie każdy jednak może zdecydować się na dietę ketogenną, dlatego najlepiej prowadzić ją pod kontrolą lekarza lub dietetyka. To ważne, ponieważ jej nieumiejętne stosowanie może doprowadzić do kwasicy ketonowej, która sprzyja powstawaniu kamieni nerkowych i jest niebezpieczna dla zdrowia.

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania ketozy są problemy z nerkami, wątrobą i trzustką, Dieta ketogeniczna nie jest również wskazana dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także osób otyłych, które zwykle borykają się z chorobami i niedyspozycjami ze strony organizmu. Warto także pamiętać, by stosując dietę ketogeniczną wykonywać regularnie badania, zwłaszcza laboratoryjne z krwi.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze