Trwa ładowanie...

Kumys

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
04.01.2021 15:22
Kumys to mleczny napój alkoholowy, który cieszy się ogromną popularnością w Mongolii, Kazachstanie czy Kirgistanie.
Kumys to mleczny napój alkoholowy, który cieszy się ogromną popularnością w Mongolii, Kazachstanie czy Kirgistanie. (123rf)

Kumys to mleczny napój alkoholowy, który cieszy się ogromną popularnością w Mongolii, Kazachstanie czy Kirgistanie. Podstawowym składnikiem kumysu jest mleko kobyle, ale w niektórych przypadkach do jego produkcji wykorzystuje się mleko owcze, ośle krowie lub wielbłądzie. Co warto wiedzieć o tym napoju? Jakie składniki odżywcze zawiera kumys?

spis treści

1. Czym jest kumys?

Kumys to napój alkoholowy, produkowany na bazie fermentowanego mleka kobylego. W niektórych przypadkach kumys wytwarzany jest z mleka krowiego, owczego lub wielbłądziego. Po ten niezwykły napój sięgają przede wszystkim koczujące ludy pasterskie, m.in. Tatarzy, Mongołowie, Kazachowie czy Baszkirowie.

Kumys nazywany nierzadko mlecznym winem, powstaje w wyniku alkoholowej fermentacji cukru mlecznego. Charakteryzuje się on rzadką, mlecznobiałą, musującą konsystencją, a także słodko-kwaśnym, drożdżowym smakiem. Kumys przypomina z wyglądu rozcieńczone mleko. Napój może zawierać od 1–2,5 procenta alkoholu.

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

Podstawowy podział, uwzględniający stopień stężenia kwasu mlekowego pozwala wyodrębnić trzy rodzaje kumysu:

  • kumys słaby,
  • kumys średni,
  • kumys mocny.

Inny podział uwzględnia z kolei czas procesu fermentacji kumysu. W podziale tym występuje:

  • kumys żółty (intensywnie pachnący, jednodniowy),
  • kumys miodowy (przy jego produkcji wykorzystuje się suszone owoce, miód lub morele),
  • tunemel (kumys dwudniowy),
  • trzydniowy, czterodniowy lub pięciodniowy kumys (proces fermentacji odbywa się z dodatkiem cynamonu lub cukru trzcinowego).

Napój stał się w Polsce popularny na przestrzeni lat sześćdziesiątych XIX wieku. Informacje o kumysie znalazły się między innymi w publikacji Wiktora Jagielskiego „O kumysie i jego użyciu w medycynie”. Pisał o nim również Bolesław Lutostański w pracy pt. „O działaniu i użyciu leczniczym kumysu…”.

Być może zainteresuje cię także..:

2. Jakie składniki odżywcze zawiera kumys?

Kumys to mleczny napój alkoholowy, zawierający szereg cennych składników odżywczych oraz minerałów. Znajdziemy w nim między innymi:

Warto podkreślić, że kumys obfituje również w substancje o działaniu antybiotycznym.

3. Właściwości zdrowotne kumysu

Właściwości zdrowotne kumysu od setek lat znane są osobom zamieszkującym tereny Środkowej Azji. W przeszłości napój ten stosowany był jako środek chroniący przed gruźlicą, nowotworami, cukrzycą, anemią oraz problemami związanymi z układem pokarmowym.

Liczne badania wykazały, że kumys wpływa na zwiększenie liczby leukocytów w organizmie. Skutecznie podnosi poziom hemoglobiny i zapobiega chorobom serca.

Kumys uznawany jest za mocny biostymulator, który usprawnia przemianę materii i poprawia pracę układu nerwowego.

4. Środki ostrożności

Prozdrowotne właściwości kumysu sprawiają, że jest on podawany zarówno dzieciom, jak i osobom dorosłym. W przypadku dzieci należy zachować jednak rozsądek. Niewskazane jest podawanie dużych ilości produktu. Kumys nie powinien być spożywany osoby uczulone na mleko, chorujące na przewlekłe schorzenia układu pokarmowego (np. choroba Leśniowskiego-Crohna, ostre wrzodziejące zapalenie jelita grubego).

Zobacz także: Wpływ prosecco na zdrowie. Sprawdź, dlaczego lepiej unikać tego alkoholu

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze