Polacy nie doceniają. Mięso wolne od antybiotyków i hormonów
Majówka to doskonały czas na rozkoszowanie się wyjątkowymi smakami, a dziczyzna stanowi idealny wybór dla tych, którzy pragną czegoś wyjątkowego na swoim grillu. Delikatne mięso jest doskonałym dodatkiem do majówkowej uczty, ze względu na niepowtarzalny smak i aromat. Nie bez znaczenia są też wartości odżywcze.
1. Zalety spożywania dziczyzny
Dziczyzna wyróżnia się bogatym i wyjątkowym smakiem. Ze względu na wyższą cenę i trudniejszy dostęp, często jest postrzegana jako luksusowy dodatek do diety. Mimo to przyrządzanie jej nie różni się znacząco od przygotowywania innych rodzajów mięsa.
Dziczyznę można piec, gotować, smażyć i dusić, jest też świetnym wyborem na grilla, mięso przyrządzone na ruszcie zyskuje charakterystyczny aromat.
Eksperci są zgodni, że dziczyzna jest zdrowsza niż mięso z hodowli. Jest to spowodowane głównie jej niską zawartością tłuszczu, dzięki czemu jest mniej kaloryczna - 100 gramów mięsa zawiera zaledwie 120 kalorii.
Jest więc chudsza niż mięso z kurczaka, wieprzowiny czy wołowiny. Jest znakomitym źródłem białka, minerałów, takich jak żelazo, wapń, fosfor, magnez) oraz witamin, szczególnie z grupy B. Zawiera również kwas linolowy, który ma korzystny wpływ na układ krążenia.
Pochodzi od zwierząt żyjących na wolności, odżywiających się naturalnie bez antybiotyków czy hormonów wzrostu.
- Dzikie zwierzęta odżywiają się pokarmem leśnym. Nie skażonym pestycydami, chemią rolną czy antybiotykami niezbędnymi w masowym chowie zwierząt. To mięso czyste, odpowiednie nawet dla alergików. Jedynie dna moczanowa jest przeciwwskazaniem do jedzenia dziczyzny, ale osoby z tą chorobą powinny unikać wszystkich mięs, więc nie dyskwalifikuje to dziczyzny w stosunku do np. wołowiny - komentowała dietetyczka Aleksandra Tatarata w rozmowie z WP abcZdrowie.
2. Przepisy z dziczyzną
Mięso z dzikich zwierząt, takich jak sarna, jeleń, dzik, zając, przepiórka czy kuropatwa, jest podstawą wielu wyjątkowych przepisów, takich jak bigos z dziczyzny czy pasztet z dziczyzny.
Dania te charakteryzują się niepowtarzalnym aromatem, wśród popularnych potraw znajduje się także gulasz oraz pieczeń. W Polsce często wyszukiwaną pozycją jest kiełbasa z dziczyzny, znana z intensywnego smaku.
3. Jak przyrządzić dziczyznę na grillu?
Przygotowanie dziczyzny na grillu może być prawdziwą ucztą dla podniebienia. Podstawą jest przygotowanie marynaty, która podkreśli smak mięsa i zachowa jego soczystość. Warto użyć mieszanki ziół, przypraw, oliwy z oliwek, octu balsamicznego i czosnku.
Pokrojone w plastry mięso należy zalać marynatą i pozostawić na całą noc w lodówce. Dziczyznę układamy na rozgrzanym grillu i regularnie obracamy, aby uniknąć przesuszenia. Po zdjęciu mięsa z rusztu należy je pozostawić na kilka minut, a następnie podawać z pieczonymi ziemniakami i sałatką.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl