Naukowcy rozszyfrowali niesamowite właściwości antynowotworowe długiego pieprzu
Indyjski pieprz długi (Piper longum) rzadko występuje jako składnik kuchni zachodnich, ale historia jego zastosowania w Indiach i Azji Południowo-Wschodniej sięga tysięcy lat. Mimo wszystko naukowcy z Zachodu postanowili przyjrzeć się niezwykłym właściwościom leczniczym tej przyprawy.
Długi pieprz należy do rodziny roślin pieprzowatych i pochodzi z południowo-wschodniej Azji. Ziarna są dość spore i nie przypominają czarnego pieprzu, a raczej czarne kłosy zboża. Mają około 5 cm długości i 8 mm średnicy. Indyjska odmiana ma znacznie ostrzejszy smak niż stosowany w Europie pieprz, jednak wyróżnia się przede wszystkim słodkawą nutą i ostrym korzennych aromatem.
Naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu Południowo-Zachodniego Teksasu zbadali antynowotworowe właściwości pieprzu, o których tak wiele się obecnie mówi.
W swoich badaniach naukowcy odkryli ciekawy związek tego gatunku pieprzu z substancją chemiczną zwaną Piperlongumine, która wykazała w innych badaniach, że może być skuteczna w zwalczaniu wielu nowotworów, w tym raka prostaty, piersi, płuc, jelita grubego, chłoniaka, białaczki, pierwotnych guzów mózgu i raka żołądka. Wyniki badań naukowców zostały opublikowane w "The Journal of Biological Chemistry".
Prawdziwy przełom w badaniach był możliwy dzięki krystalografii rentgenowskiej, czyli technologii obrazowania, która pokazuje, jak substancja chemiczna jest przekształcana i wykorzystywana przez organizm po spożyciu.
Po pierwsze, Piperlongumine przekształca się w hPL, który wycisza gen zwany GSTP1. To ważne, ponieważ GSTP1 wytwarza enzym detoksykacji, który jest często zbyt obfity w nowotworach.
Przeczytaj koniecznie
- Te dolegliwości najczęściej dotykają kobiety. Jak sobie z nimi radzić?
- Alergicy muszą robić to inaczej! Dowiedz się więcej
- O tej piramidzie się nie mówi. Zobacz, co powinieneś wiedzieć
- Pediatra odpowie na Wasze pytania o dziecięce dolegliwości. Nie wstydź się pytać!
- Dzieciom z reguły nie smakuje. Jak to się dzieje, że dorośli tak ją uwielbiają?
- Znana blogerka opowiada o przełomie w swoim życiu. Dowiedz się, co go spowodowało
Ten mechanizm z pewnością nie jest receptą na raka, ale może znaleźć zastosowanie w terapii nowotworowej.
Odkrycie jest również wytłumaczeniem skuteczności Ajurwedy, stosowanej w Indiach od tysięcy lat, gdzie długi pieprz jest wykorzystywany jako składnik wielu leków. Nawet starożytny grecki lekarz Hipokrates odniósł się do długiego pieprzu w swoim badaniu dotyczącym medycyny ajurwedyjskiej. Ten składnik jest również używany na co dzień jako przyprawa stosowana do przygotowania wielu gulaszy i innych potraw.
Najnowsze badanie pokazuje, jak ważne jest sprawdzenie i ponowne rozpatrzenie istniejących od wieków teorii. "W tym przypadku, przy wykorzystaniu nowoczesnej nauki, udało się odkryć coś zasadniczo nowego w 3000-letnich twierdzeniach medycznych" - powiedział dr Kenneth Westover, jeden z naukowców biorących udział w badaniu.
Pieprz długi ma również inne właściwości lecznicze. Podobnie jak czarny odpowiednik i imbir jest znany ze swoich właściwości odmładzających i regulujących przemianę materii. Pomaga również w reumatyzmi, kolkach, zaparciach czy chorobach śledziony. Pieprz stanowi również ważny składnik różnego rodzaju kuracji regeneracyjnych.