Trwa ładowanie...

Błędy popełniane podczas odchudzania

Chcesz zrzucić zbędne kilogramy? Wkładasz w odchudzanie dużo wysiłku, a efektów wciąż nie widać? Czy na pewno dobrze się do tego zabierasz? Oto lista najpowszechniejszych pułapek, w które możesz wpaść podczas stosowania diety, a które skutecznie uniemożliwiają utratę wagi.

spis treści

1. Wyznaczanie celów niemożliwych do spełnienia

Wielu z nas marzy o figurze modelki czy modela z kolorowych magazynów. Jednak w prawdziwym życiu nie każdy może mieć idealne wymiary i głodzenie się nic tutaj nie pomoże - nie na tym polega dieta i odchudzanie. Istotne jest, aby nauczyć się akceptować siebie i wyznaczać sobie realne cele. Jeżeli chcemy zrzucić za dużo, nigdy nie jesteśmy usatysfakcjonowani z osiągniętych rezultatów. Dlatego warto być rozsądnym i wyznaczać sobie cele możliwe do spełnienia.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

Czytaj więcej

2. Kumulowanie frustracji

Im bardziej dieta jest rygorystyczna, tym trudniej jej przestrzegać na dłużą metę. Stosując taki program odchudzania, kumulujemy frustracje i podjadamy, co niszczy wszystkie nasze wysiłki. Skuteczne odchudzanie to długotrwały proces. Trzeba ustalić długofalowy program, którego celem nie będzie głodzenie się, lecz nauka zdrowej i lekkiej kuchni.

3. Brak śniadania

Jednym z głównych błędów popełnianych w czasie stosowania diety jest rezygnacja ze śniadań. Ten pierwszy posiłek dnia musi być odpowiednio zrównoważony i dostarczać energię na cały poranek, aż do południa. Ważne jest również to, co jesz na śniadanie. Unikaj wszelkiego rodzaju słodkich bułeczek, pączków i innych słodyczy bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe. Jedz produkty mleczne niskotłuszczowe, płatki, pełnoziarniste pieczywo i owoce, a także białko - ma udowodnione korzystne oddziaływanie na zmniejszenie uczucia głodu przez resztę dnia.

 

4. Słodkie napoje

Napoje gazowane, soki owocowe, syropy, wody aromatyzowane, słowem wszystkie napoje słodzone są niewskazane. Dostarczają tzw. puste kalorie, to znaczy takie, które nie mają żadnych wartości odżywczych. Zwiększają jedynie liczbę spożywanych kalorii, przez co mogą skutecznie utrudniać odchudzanie.

5. Zbyt szybkie jedzenie

Każdy posiłek staraj się jeść powoli. Usiądź w spokojnym miejscu i nie rozpraszaj się, na przykład oglądaniem telewizji. Tylko jedząc powoli i w spokoju, uczymy się rozpoznawać sygnały głodu i sytości, niezbędne do regulowania apetytu.

6. Brak aktywności fizycznej

Aktywność fizyczna musi być integralną częścią każdego programu odchudzania. Dla utrzymania dobrej kondycji i dobrego zdrowia idealnie jest uprawiać sport lub ćwiczenia fizyczne co drugi dzień. Najważniejsze to ćwiczyć regularnie. Pamiętaj również, że aktywność fizyczna to także codzienne czynności, takie jak chodzenie po schodach, sprzątanie, chodzenie po zakupy czy prace w ogrodzie.

Dr Krystyna Pogoń
Błędy popełniane podczas odchudzania
Błędy popełniane podczas odchudzania (123RF)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.