Trwa ładowanie...

Prosta zmiana. Może ocalić życie nawet 750 tys. osób rocznie

Avatar placeholder
02.05.2024 07:14
Zamiana czerwonego mięsa na ryby może do 2050 r. uratować życie nawet 750 tys. osób rocznie
Zamiana czerwonego mięsa na ryby może do 2050 r. uratować życie nawet 750 tys. osób rocznie (Getty Images)

Jak wynika z analizy opublikowanej w czasopiśmie "BMJ Global Health" zamiana czerwonego mięsa na śledzie, sardynki i sardele do 2050 roku może uratować życie nawet 750 tys. osób rocznie i znacznie zmniejszyć częstość występowania niepełnosprawności na skutek chorób dietozależnych.

spis treści

1. Czerwone mięso przyczyną chorób i zgonów

Naukowcy wyjaśniają, że istnieje coraz więcej dowodów na korelację spożycia przetworzonego czerwonego mięsa ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób niezakaźnych, które w 2019 r. odpowiadały za około 70 proc. wszystkich zgonów na świecie.

Choroba niedokrwienna serca, udar, cukrzyca i rak jelita grubego stanowią niemal połowę (44 proc.) tej liczby.

Zobacz film: "Weź tuńczyka z puszki, pomidory i cheddar. Powstanie rewelacyjny omlet"

Tymczasem śledzie, sardynki i sardele są bogate w wapń, witaminę B12 oraz długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 (DHA i EPA), których spożycie może zapobiegać chorobie niedokrwiennej serca. Przy okazji mają najniższy ślad węglowy ze wszystkich zwierzęcych źródeł pożywienia.

Dotychczasowe badania wskazywały na możliwe korzyści zdrowotne i środowiskowe płynące z konsumpcji wspomnianych ryb (czyli ryb pastewnych), ale pozostawało niejasne, w jakim zakresie ich zwiększone wykorzystanie jako substytutu czerwonego mięsa mogłoby przyczynić się do globalnej redukcji chorób.

2. Jak zastąpić czerwone mięso rybami?

Z najnowszej analizy wynika, że masowe przejście na konsumpcję ryb pastewnych miałoby istotne pozytywne konsekwencje dla zdrowia publicznego, zwłaszcza w zakresie redukcji choroby niedokrwiennej serca. Globalnie, taka zmiana mogłaby zapobiec od 500 tys. do 750 tys. zgonów wynikających z chorób związanych z dietą do roku 2050, a także zmniejszyć liczbę lat życia spędzonych z niepełnosprawnością o 8-15 mln głównie w krajach o niskich i średnich dochodach.

Zespół badaczy opracował cztery scenariusze dystrybucji ryb pastewnych na świecie, opierając się na prognozach dotyczących spożycia czerwonego mięsa w 2050 roku w 137 krajach oraz na historycznych danych o połowach ryb.

Scenariusze te obejmowały różne strategie alokacji:

  • I - krajową samowystarczalność, gdzie ryby pastewne byłyby wykorzystywane lokalnie jako substytut czerwonego mięsa;
  • II - ograniczenie spożycia mięsa w krajach, gdzie przekracza ono 15 kcal na osobę dziennie;
  • III - zwiększenie spożycia ryb w miejscach, gdzie jest ono niższe niż 40 kcal na osobę dziennie;
  • IV - jednolity procent zastąpienia czerwonego mięsa w każdym kraju, zależnie od dostępności ryb pastewnych.

3. Najlepszy scenariusz

Badacze zaznaczają, że dostępne zasoby ryb pastewnych są niewystarczające, by w pełni zastąpić czerwone mięso. Mimo to, ich większe wykorzystanie mogłoby przybliżyć średnie spożycie ryb na osobę do zalecanych 40 kcal dziennie w większości krajów, redukując jednocześnie śmiertelność z powodu choroby niedokrwiennej serca, udarów, cukrzycy i niektórych rodzajów raka o 2 proc. w 2050 roku.

Analiza wskazuje, że spośród czterech scenariuszy najskuteczniejszym w redukcji globalnego obciążenia chorobami byłby scenariusz III, skupiający się na zwiększeniu dostępności ryb pastewnych w regionach o najniższym ich spożyciu, głównie w krajach rozwijających się.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze