Pogromcy komórek rakowych. Niepozorne produkty o potężnej mocy
Każdego dnia narażani jesteśmy na czynniki rakotwórcze. Zarówno te pochodzące z powietrza, wody, jak i z żywności. Na szczęście nie jesteśmy wobec tego ataku zupełnie bezbronni, gdyż natura wyposażyła nas w całkiem skuteczny "arsenał obronny". Co warto włączyć do diety w profilaktyce chorób nowotworowych?
1. Dieta w profilaktyce chorób nowotworowych
Liczba zachorowań na choroby nowotworowe systematycznie wzrasta. A jak wskazują badania, jednym z kluczowych czynników ryzyka jest niewłaściwy sposób odżywiania. Dlatego też dobrze skomponowana dieta, jest sposobem na ograniczenie niekorzystnych skutków oddziaływania czynników kancerogennych.
Co więcej, wiele substancji zawartych w żywności (określanych w medycynie zachodniej, jako substancje chemoprewencyjne), wykazuje nie tylko działanie antynowotworowe, ale i korzystnie wpływa na samopoczucie i ogólny stan zdrowia. Co zatem powinno znaleźć się w naszym codziennym menu?
1.1. Beta-karoten i likopen
Jeśli chcemy obniżyć ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej, na naszych talerzach nie powinno zabraknąć pomidorów, marchewki, papryki, dyni, fasolki szparagowej, brzoskwiń, czy moreli. Wszystkie wymienione warzywa i owoce to źródła karotenoidów. Te stanowią grupę naturalnych barwników obecnych w roślinach uprawnych, a jednocześnie odznaczających się wysokim potencjałem antynowotworowym.
Jeden z lepiej poznanych i przebadanych karotenoidów - likopen - znany jest od dawna ze swojej ochronnej roli, zwłaszcza w zapobieganiu raka prostaty oraz raka trzustki. Gdzie znajdziemy tę substancję? Przede wszystkim w wymienionych już pomidorach, zwłaszcza przetworzonych (w postaci zup, past, czy sosów), gdyż likopen lepiej "pracuje" w towarzystwie ciepła.
1.2. Czosnek i cebula, czyli związki siarkowe oraz kwercetyna
Czosnek lub cebula poprawiają nie tylko aromat i smak dań, ale zawierają też cenne składniki odżywcze i mają liczne właściwości lecznicze. Chodzi tutaj szczególnie o:
związki siarkowe czosnku, z których najważniejsze, a jednocześnie odpowiedzialne za właściwości antynowotworowe, to siarczek diallilu (DAS), disiarczek diallilu (DADS) oraz S-sllilocysteina (SAC)
zawartą w cebuli kwercetynę (kwercetyna zaliczana jest do polifenoli), która hamuje wzrost komórek nowotworowych.
Jak wskazują wyniki badań epidemiologicznych, istnieje korelacja między regularnym spożywaniem czosnku, a mniejszą zachorowalnością na nowotwory, przede wszystkim układu pokarmowego. Dodatkowo czosnek wykazuje właściwości przeciwutleniające, które w profilaktyce raka odgrywają równie istotne znaczenie.
Warto dodać, że w Stanach Zjednoczonych czosnek został zakwalifikowany do grona roślin o największym potencjale antykancerogennym, a Rada Europy zatwierdziła DADS (disiarczek diallilu) jako korzystny dodatek do żywności.
1.3. Produkty bogate we flawonoidy
Flawonoidy to substancje naturalnie występujące w roślinach, wykazujące szereg pozytywnych właściwości. Odpowiadają za kolor, zapach i smak warzyw oraz owoców. Dla człowieka flawonoidy to z kolei fitozwiązki o udowodnionym działaniu prozdrowotnym, w tym antynowotworowym.
Flawonoidy znajdziemy m.in. w jabłkach, jagodach, borówkach, truskawkach, jeżynach, brokułach, sałacie, oliwkach, czerwonym winie i w czekoladzie. Wymienione produkty charakteryzują się znaczną ilością przeciwutleniaczy (flawonoli), które wykazują aktywność w zakresie zmniejszania ryzyka powstawania i rozwoju guzów nowotworowych, a także przyspieszają śmierć komórek rakowych.
Źródłem flawonoidów jest także ciemna czekolada (im bardziej gorzka, tym lepiej!), kakao, czarna i zielona herbata. Produkty te są bogate we flawonole, takie jak epikatechina, która sprawdza się w profilaktyce raka, działa też antymutagennie i detoksykacyjnie.
1.4. Witaminy A, C i E, czyli antyoksydanty
Dieta w profilaktyce raka powinna zawierać też witaminy, zwłaszcza A, C i E, które zaliczane są do grupy naturalnych przeciwutleniaczy. Dla przykładu, spożywanie odpowiednich ilości witaminy E (jej źródłem są przede wszystkim oleje, orzechy i pestki, ryby oraz jajka) chroni DNA przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Skutkiem czego jest ograniczanie ryzyka powstawania chorób nowotworowych.
Natomiast witamina C wykazuje podobne działanie protekcyjne względem zachorowań na raka, w tym głównie przełyku i żołądka. Dodatkowo chroni przed rakotwórczymi związkami obecnymi w żywności.
Z kolei witamina A, którą znaleźć można m.in. w wątróbce, jajkach, maśle, czy produktach nabiałowych, chroni organizm przed negatywnymi wpływami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Doskonale sprawdza się także w zapobieganiu infekcjom.
1.5. Cynk i selen
Selen kojarzy się głównie, jako pierwiastek, który bierze udział w metabolizmie hormonów tarczycy. Jednak nie jest to jego jedyna funkcja. Obniża on też ryzyko wystąpienia m.in. raka prostaty. Dlatego też do codziennego menu warto włączyć obfitujące w niego produkty, m.in. mięso, produkty zbożowe, nabiał, orzechy brazylijskie, czy niektóre warzywa (biała kapusta, brokuły, cebula).
Obok selenu ważnym pierwiastkiem śladowym o działaniu antykancerogennym jest cynk. Ten znajdziemy m.in. w nasionach dyni i słonecznika, kiełkach pszenicy, czosnku, jajach, wątróbce, rybach i owocach morza, kaszy gryczanej.
Należy pamiętać przy tym, że biodostępność cynku wzrasta, jeśli towarzyszy mu białko zwierzęce (jaja, mięso, nabiał).
Cynk podnosi także zdolność naszego układu odpornościowego do obrony i neutralizuje działanie wolnych rodników.
Zródło: prostazdrowadieta.pl
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl