Szafran chroni przed rakiem
Szafran – najdroższa przyprawa świata, chroni przed rozwojem raka wątroby wywołanego przez nitrozoaminy, które występują w dymie papierosowym i smażonym oraz grillowanym mięsie.
1. Szafran a rak wątroby
Szafran był cenioną przyprawą już w starożytności. Obecnie w kuchni stosowany jest w celu nadania intensywnej żółtej barwy wypiekom, potrawom z ryżu oraz alkoholom.
Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że szafran hamuje namnażanie się komórek raka wątroby, a nawet niszczy komórki nowotworowe.
Rak wątrobowokomórkowy (pierwotny rak wątroby) jest najczęściej występującym nowotworem wątroby, powodującym zgony wśród chorych.
Do czynników ryzyka rozwoju nowotworu wątroby zaliczane są:
Zapalenie wątroby typu B i C;
Czynniki kancerogenne obecne w żywności (nitrozoaminy);
Nadużywanie alkoholu;
Nadmiar żelaza w organizmie.
Naukowcy z Uniwersytetu Zjednoczonych Emiratów Arabskich podawali szafran szczurom codziennie przez 22 tygodnie.
Po 2 tygodniach od rozpoczęcia profilaktyki, zwierzętom wstrzyknięto nitrozoaminy, które występują w dymie tytoniowym oraz przetworzonym mięsie.
Po zakończeniu badania okazało się, że w zależności od stężenia podawanego szafranu w organizmie szczurów guzy nowotworowe nie pojawiły się lub powstało ich mniej w porównaniu do grupy kontrolnej (szczury, którym nie podawano szafranu).
Po wykonaniu szczegółowych badań wykazano, że szafran chroni komórki wątroby przed stresem oksydacyjnym, w trakcie którego powstają wolne rodniki. Ich nadmiar może powodować rozwój nowotworów.
Ponadto, drogocenna przyprawa przeciwdziała rozwojowi stanu zapalnego, który rozwija się podczas choroby nowotworowej.
Z kolei badania in vitro przeprowadzone na komórkach raka wątroby wykazały, że szafran również przeciwdziała uszkodzeniom DNA oraz hamuje cykl komórkowy, co zapobiega rozwojowi nowotworu oraz przerzutom.
2. Szafran w medycynie
Szafran jest cenioną przyprawą od czasów starożytnych. Pozyskiwany jest z kwiatów krokusa. Jego nazwa pochodzi z języka arabskiego, w którym oznacza "być żółtym".
Kiedyś służył do barwienia tkanin, a w medycynie stosowany był jako środek o działaniu poronnym, gdy podawano go w dużych dawkach. Szafran zawiera olejek eteryczny, który nadaje mu charakterystyczny gorzki smak oraz aromat.
W szafranie obecne są również witaminy B1 i B2 oraz beta-karoten. Wyciąg z szafranu wykazuje zróżnicowane działanie lecznicze: spazmolityczne (ułatwia wykrztuszanie wydzieliny z dróg oddechowych), obniża ciśnienie tętnicze krwi oraz stężenie cholesterolu.
Wykazując właściwości przeciwskurczowe. Szafran może być stosowany w bolesnych miesiączkach. Ponadto wykazuje działanie moczopędne oraz przeciwbólowe.
Zalecany jest w przypadku braku apetytu oraz chorób układu krążenia, nerwic i stanów lękowych.
Natomiast w kosmetyce wyciąg z szafranu wykazuje działanie przeciwzapalne i ściągające skórę.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl