Arak – skład, produkcja i właściwości prozdrowotne
Arak to bezbarwny, niesłodzony bliskowschodni likier klasyfikowany jako destylat roślinny lub przyprawowy. Jest szeroko rozpowszechniony we wschodniej i środkowej Azji, Europie, Indiach, na Sri Lance i Jawie. Swój zdecydowany, ognisty charakter zawdzięcza połączeniu anyżu z wysoką zawartością alkoholu. Jak go pić?
1. Co to jest arak?
Arak to bliskowschodni napój alkoholowy o smaku anyżowym. Jest popularny zwłaszcza w Syrii, Libanie, Izraelu i Palestynie. Cechuje go zawartość alkoholu od 40% do 80%. W języku arabskim „arak” to słodki sok.
Trunek jest bezbarwny, klarowny. Zalicza się go grupy destylatów roślinnych i korzennych. Jest podobny do innych alkoholi produkowanych w basenie Morza Śródziemnego. Swoim smakiem przypomina:
- ouzo (grecka wódka o smaku anyżowym zaliczana do aperitifów. To najbardziej popularny w Grecji napój alkoholowy),
- raki (turecka wódka o aromacie anyżowym, destylowana najczęściej ze świeżych winogron, rodzynek lub z fig,
- pastis (francuski napój alkoholowy produkowany z anyżku i lukrecji oraz innych dodatków ziołowych),
- sambuca (włoski likier anyżkowo-owocowo-ziołowy produkowany na bazie kwiatów czarnego bzu, anyżu gwiaździstego, kopru włoskiego, lukrecji oraz soków).
Gdzie kupić alkohol arak?
Arak najlepiej kupić w dobrym sklepie z alkoholem. Jego cena wynosi zwykle ponad 100 zł a butelkę. Najbardziej znane marki araku dostępne w Polsce to Jdoudna i Wardy.
2. Arak alkohol – skład i produkcja
Początkowo do produkcji araku używano wyłącznie wytłoków winogronowych i cukru. Po destylacji dodawano substancje aromatyzujące. Dziś, w zależności od regionu, producenci wytwarzają ten napój z ryżu, winogron, fig, daktyli, melasy i śliwek, ale i innych owoców.
Typowy arak wytwarzany jest głównie w Jordanii, Iraku, Libanie, Iranie i Syrii. Proces jego produkcji polega na dwukrotnej destylacji sfermentowanego soku z winogron lub rodzynek, zacieru ryżowego lub daktylowego z dodatkiem melasy z trzciny cukrowej. Kluczowe jest wymieszanie pierwszego destylatu z ziarnem anyżu.
3. Jak pić arak?
Arak może być spożywany bez rozcieńczania, choć nie poleca się tego z uwagi na ognisty smak i wysoką zawartość alkoholu. Najlepiej podawać go z wodą w proporcji 1 do 3 (z większością wody w roztworze).
Kiedy w drinku zachodzi reakcja olejku anyżowego z wodą, arak przybiera mlecznobiałą barwę. Ma to związek z tym, że olejek anyżu jest rozpuszczalny w alkoholu, natomiast w wodzie nie. Ze względu na swoje właściwości i kolor napój alkoholowy w tej wersji nosi nazwę „mleko lwa”. Rozcieńczony arak wlewa się do wypełnionych lodem kubeczków (dodanie lodu do naczynia z arakiem zmienia jego konsystencję).
Arak serwuje się zwykle z przystawkami, takimi jak czarne oliwki, ser feta, pomidory w plasterkach i innymi przekąskami, także z potrawami z grilla. Ze względu na zdecydowany, ostry smak, stosuje się go jako dodatek do herbaty, kawy, a także grogu czy ponczu. Może być dodatkiem do ciast, deserów, lodów i koktajli.
By przygotować poncz z arakiem potrzebne jest:
- 3/4 szklanki araku,
- 750 ml białego wytrawnego wina,
- 1/4 szklanki likieru pomarańczowego,
- 1/2 szklanki cukru trzcinowego,
- 500 ml naparu z czarnej herbaty.
4. Właściwości prozdrowotne araku
Właściwości araku w dużej mierze zależą od użytego surowca. Niezmienne dla tego typu alkoholu są walory anyżu, który jest bogatym źródłem aktywnych biologicznie związków. Z tego powodu roślina jest wykorzystywana nie tylko w przemyśle alkoholowym i spożywczym, ale także medycynie, zarówno tradycyjnej, jak i konwencjonalnej.
Przede wszystkim arak wspiera przy zaburzeniach trawienia. Anyż ma na nie pozytywny wpływ: normalizuje procesy trawienne, tonuje skurcze, ogranicza procesy fermentacyjne w żołądku.
To dlatego trunek spożywa się zarówno jako aperitif przed posiłkiem, jak i digestif po posiłku. Aby poprawić trawienie, przemianę materii i pozbyć się zaparć, pomaga nawet niewielka ilość alkoholu (np. łyżka) spożywana po posiłkach.
Arak wspiera także przy innych problemach ze zdrowiem: neurologicznych, krążeniowych czy ginekologicznych. Pomaga w walce z miażdżycą, nadciśnieniem tętniczym czy zaburzeniami woreczka żółciowego.
Ponadto niewielka ilość araku jest zalecana przy wyczerpaniu nerwowym i osłabieniu. Dobrze jest nim również wzmacniać organizm i odporność przy chorobach układu oddechowego, grypie i zapaleniu oskrzeli. Araku wówczas warto dodać do ciepłego napoju lub wykonać inhalacje.