Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Konieczna

Uwaga na ciastka Biskids

 Monika Suszek
30.11.2018 09:16
Uwaga na ciastka Biskids
Uwaga na ciastka Biskids (Główny Inspektorat Sanitarny)

Główny Inspektor Sanitarny informuje, że w ciastkach "Belkorn" Biskids 6+ nature with apple flavour, no added sugar, wykryto wysoki poziom akryloamidu, substancji potencjalnie genotoksycznej i kancerogennej. Jeżeli posiadasz wspominiany produkt, jak najszybciej go wyrzuć i nie dopuść by zjadły go dzieci.

1. Ciastka Belkorn Biskids bardzo niebezpieczne dla zdrowia

A chodzi o produkt "Belkorn" Biskids 6+, partia produkcyjna: partia numer 164802, data minimalnej trwałości 29/11/2017 oraz partia numer 171905, data minimalnej trwałości 12/05/2018 (producent: CRV Corthouts NV, kraj pochodzenia: Belgia). Produkt nie powienien być spożywany przez konsumentów, szczególnie przez dzieci, z uwagi na stwierdzony wysoki poziom akryloamidu.

GIS ostrzega przed ciastkami Biskids
GIS ostrzega przed ciastkami Biskids (Główny Inspektorat Sanitarny)

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zanieczyszczona żywność czyli taka, która zawiera niebezpieczne bakterie, wirusy, pasożyty i substancje chemiczne, powoduje więcej niż 200 różnych rodzajów chorób, od biegunki aż po nowotwory.

Zobacz film: "Jak walczyć z pokusą sięgnięcia po słodycze?"

Jedną z wyjątkowo niebezpiecznych substancji jest akryloamid, który jest silną toksyną. Może on uszkadzać układ nerwowy, a jego częste spożywanie może przyczynić się do powstawania nowotworów układu pokarmowego, chorób serca i stanu zapalnego tkanek. Z badań wykonanych na zwierzętach wynika, że akryloamid ma działanie rakotwórcze i neurotoksyczne.

Sprawdź koniecznie:

Ciasteczka wegetariańskie. Smaczne, zdrowe i proste

2. Co zrobić z produktem?

Najlepiej zutylizować, nie spożywać - głosi komunikat Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Sprawdź koniecznie:

Czy są sposoby na równowagę między słodyczami a dietą?

Producent wystosował ostrzeżenie publiczne skierowane do konsumentów, zamieszczone na stronie internetowej władz Belgii. Odbiorca w Polsce został powiadomiony przez firmę: CRV Corthouts NV o konieczności wycofania ww. produktu z obrotu handlowego. Ustalono, że polska firma zabezpieczyła do czasu utylizacji przedmiotowy produkt w magazynie, a w sprawie sprzedanego już produktu powiadomiła wszystkich kontrahentów o konieczności wycofania kwestionowanych partii z obrotu handlowego. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują proces wycofywania kwestionowanej partii z obrotu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.