Trwa ładowanie...

"Nie ma dużej różnicy". Dietetyk obala wielki mit o chlebie

Avatar placeholder
Milena Górecka 21.05.2024 12:39
Jasne pieczywo nie tak złe, jak myślisz. Co o białym chlebie mówią dietetycy?
Jasne pieczywo nie tak złe, jak myślisz. Co o białym chlebie mówią dietetycy? (Getty Images / Instagram)

Zyskał reputację jednego z najbardziej niezdrowych źródeł węglowodanów, a jednak okazuje się, że nie ma powodów, by całkowicie z niego rezygnować. Co o białym chlebie mówią dziś dietetycy?

spis treści

1. "Ważny jest błonnik"

- Biały chleb nie jest tak zły, jak myśli wielu ludzi. Ważniejsze od unikania białego chleba jest rozważenie, w jaki sposób można dodać więcej błonnika do swojej diety. Oznacza to, że ważniejsze jest to, z czym ten biały chleb jemy. Albo co zjemy na obiad. Bo liczy się ogólne spożycie błonnika – powiedziała w rozmowie z MailOnline dr Duane Mellor, dietetyczka z Uniwersytetu Aston.

Co do zasady, biały chleb zawiera sporo węglowodanów (ok. 49 gramów na 100 gramów produktu), które powodują skoki poziomu cukru we krwi, a zatem sprawiają, że jesteśmy bardziej rozdrażnieni, zmęczeni i podatni na przyrost masy ciała. Sęk w tym, że chleb pełnoziarnisty też zawiera węglowodany, około 41 gramów. A jeśli chodzi o szybkość trawienia skrobi i wytwarzania glukozy w naszym organizmie, to nie ma dużej różnicy między chlebem białym i pełnoziarnistym – tłumaczy ekspertka.

Zobacz film: "Nie robię już zwykłych schabowych w panierce. Zamiast nich stawiam na genialne roladki z niespodzianką"

2. "Nie widzę nic złego w białym chlebie"

Tymczasem dietetyk Rob Hobson wyjaśnił w rozmowie z MailOnline, że wzrost poziomu cukru we krwi jest "naturalną reakcją na jedzenie" i – o ile nie jesteśmy diabetykami – nie musimy się go aż tak obawiać.

- Nie widzę nic złego w dobrej jakości bochenku białego chleba. Wystarczy, że na białą kromkę chleba położysz produkty zawierające tłuszcz i białko oraz trochę warzyw. Takie skomponowanie posiłku zmniejszy negatywny wpływ na poziom cukru we krwi – powiedział.

Zajadanie się białym chlebem z masłem i serem nie będzie więc najlepszym wyborem dietetycznym, ale jeśli w grę wchodzi kanapka z sałatą, grillowaną piersią kurczaka, przyprawami, odrobiną niskotłuszczowego majonezu i pikli – sprawa wygląda zupełnie inaczej.

3. Jakość chleba ma znaczenie

Produkowane masowo białe bochenki z supermarketów są obecnie uważane za żywność ultraprzetworzoną (UPF). Zawierają chemikalia, barwniki, słodziki i konserwanty, które wydłużają okres przydatności do spożycia.

Choć zdaniem dr Mellor niektóre składniki tylko "brzmią" jak coś niezdrowego – na przykład E300, który w rzeczywistości jest witaminą C – to pakowane chleby z supermarketów zazwyczaj pozbawione są błonnika, w związku z czym łatwo "zjeść za dużo kromek".

- Warto kupować lepsze chleby w piekarniach albo robić je samodzielnie. Jeżeli jednak wybierasz tylko spośród supermarketowych propozycji, to rzeczywiście lepiej zdecydować się na chleb pełnoziarnisty – tłumaczy dietetyczka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze