Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Chleb pełnoziarnisty – charakterystyka, jak go rozpoznać, kalorie, rodzaje

Avatar placeholder
13.10.2022 16:23
Chleb pełnoziarnisty – charakterystyka, jak go rozpoznać, kalorie, rodzaje
Chleb pełnoziarnisty – charakterystyka, jak go rozpoznać, kalorie, rodzaje (Shutterstock)

Jesteś na diecie albo starasz się odżywiać zdrowo i racjonalnie, dlatego chętnie sięgasz po chleb pełnoziarnisty do codziennego posiłku? To bardzo dobrze, mimo tego, iż chleb to węglowodany, to te z pełnego ziarna, są jak najbardziej wskazane, nawet przy diecie redukcyjnej.

spis treści

1. Charakterystyka chleba pełnoziarnistego

Chleb pełnoziarnisty charakteryzuje się tym, iż do jego wyprodukowania używa się mąki nieoczyszczonej. Taki rodzaj mąki charakteryzuje się tym, że z ziaren zawartych w mące nie usunięto wierzchniej okrywy, która ma najwięcej witamin i bardzo dużo błonnika. Najczęściej do produkcji chleba pełnoziarnistego używa się ziaren żyta.

Chleb pełnoziarnisty jest bardzo zdrowym pieczywem
Chleb pełnoziarnisty jest bardzo zdrowym pieczywem (123RF)

W skład zwykłej, białej mąki wchodzi samo bielmo, czyli oczyszczone wcześniej nasiona. Chleb czy bułki ze zwykłej mąki można łatwo rozpoznać, są one twarde, zwarte i bladego koloru. Natomiast pieczywo pełnoziarniste jest cięższe, lekko lepiące, mokre i koloru brązowego.

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

2. Jak rozpoznać chleb pełnoziarnisty?

Mąka, woda, sól i zakwas lub drożdże – tylko i wyłącznie to powinno znaleźć się w prawdziwym chlebie pełnoziarnistym. Oczywiście jako dodatki można użyć dowolnych składników, jednak sprawdźmy czy znajdują się one także w środku chleba.

Jaki chleb jest najzdrowszy?
Jaki chleb jest najzdrowszy? [7 zdjęć]

Pszenny, żytni, a może mieszany? Chleb jest nieodłącznym elementem naszej tradycji i jednym z podstawowych

zobacz galerię

Niektórzy nieuczciwi producenci zabarwiają swój chleb, można to poznać od razu, ponieważ chleb czy wypiek jest ciemno brązowy, na pierwszy rzut oka rzuca się sztuczność. Jako barwników do używa się kakao czy barwników, niestety tak być nie powinno. Jeżeli nie jesteśmy pewni co do jego składników, zapytajmy się sprzedawcy, ten powinien wiedzieć co sprzedaje.

Co ważne! Najlepszy chleb to taki, który nie jest opakowany żadną folią, a sprzedawany jest bez opakowania, taki chleb nie ma prawa spleśnieć, a jedynie po około tygodniu sczerstwieć.

3. Kaloryczność chleba pełnoziarnistego

Najwięcej pustych kalorii jest w białym, nadmuchanym pieczywie z dodatkiem cukru, dlatego te najlepiej omijać. Chleb pełnoziarnisty nie ma wielu kalorii, jednak te wzrastają, gdy dodamy do niej inne produkty, takie jak: masło, szynka, ser, majonez. W 100 gramach pieczywa pełnoziarnistego znajduje się około 200 kalorii.

4. Rodzaje chleba pełnoziarnistego

Pieczywo pełnoziarniste może być w formie chleba, bułek, bagietek. Może być wypieczone z mąki graham, razowe, ale zawsze na zakwasie i bez konserwantów. Chleb pełnoziarnisty może być także z dodatkami: słonecznik, otręby, pestki dyni czy siemię lniane. Taki chleb na dłużej utrzyma nasz organizm najedzonym, gdyż takie pieczywo ma stosunkowo niski indeks glikemiczny.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Pamiętajmy, że najważniejsze jest zdrowie, i to od nas zależy jakie produkty wybierzemy, aby nam służyły. Czasami warto zainwestować więcej, ale mieć pewność tego co kupujemy. Jeżeli czegokolwiek nie jesteśmy pewni, to zawsze pytajmy sprzedawcy o dokładny skład pieczywa.

5. Wartości odżywcze chleba pełnoziarnistego

Kalorie i wartości odżywcze Zawartość
w 100 g
Zawartość
w 32 g (1 plasterek)
Wartość energetyczna 252 kcal 80,6 kcal
Białko 12,45 g 3,98 g
Węglowodany 42,7 g 13,67 g
Cukier 4,34 g 1,39 g
Błonnik 6,00 g 1,92 g
Tłuszcz 3,50 g 1,12 g
Tłuszcze nasycone 0,72 g 0,23 g
Tłuszcze jednonienasycone 0,62 g 0,20 g
Tłuszcze wielonienasycone 1,59 g 0,51 g
Cholesterol 0 mg 0 mg
Witamina C 0 mg 0 mg
Produkty o podobnej zawartości kalorii w 100 g
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze