Trwa ładowanie...

Bekon - kalorie i wartości odżywcze, czym się różni bekon od boczku

Avatar placeholder
22.05.2024 13:23
Bekon jest nieco delikatniejszy i zawiera znacznie mniej tłuszczu niż boczek.
Bekon jest nieco delikatniejszy i zawiera znacznie mniej tłuszczu niż boczek. (Adobe Stock)

Bekon to kawałek mięsa pozyskiwany z części grzbietowej wieprzowiny. Posiada mniej tłuszczu niż boczek, czyli kawałki mięsa pochodzące z boków półtuszy. Czy jest zdrowy? Jak go przygotować i serwować? Czym go zastąpić?

spis treści

1. Co to jest i jak wygląda bekon?

Bekon to dość kaloryczny kawałek mięsa wieprzowego. Jego plaster swoim kształtem przypomina łezkę. Tłuszcz nie oddziela mięsa plastrami, a częściowo otacza je grubszą warstwą. Bardzo często jest mylony z boczkiem.

Bekon a boczek

Wiele osób nurtuje kwestia „boczek a bekon”. Czy to to samo? I tak, i nie. Obydwa pochodzą z tuszy wieprzowej, jednak z innego miejsca. Z czego jest bekon? Pozyskuje się go z górnej, grzbietowej partii tuszy wieprzowej. Do zrobienia boczku wykorzystywana jest z kolei dolna część. Boczek i bekon znacznie różnią się ułożeniem warstw tłuszczu, kolorem i kształtem. Boczek jest mocniej poprzerastany tłuszczem, który układa się pomiędzy mięsem w charakterystyczne, niemal równoległe warstwy.

Zobacz film: "Bekon, który jest zdrowy. Przełomowe badania naukowców z Wielkiej Brytanii"

Bekon jest nieco delikatniejszy i zawiera znacznie mniej tłuszczu (niewielkie pasy poprzerastane tłuszczem mogą się znajdować w węższej części). Jest też nieco mniej kaloryczny niż kawałek boczku. Boczek zawiera zarówno bekon, jak i klasyczne mięso wieprzowe z tuszy oraz słoninę i wędzonkę.

2. Bekon – kalorie i wartości odżywcze

Ile kalorii ma bekon? Okazuje się, że porcja 100 gramów bekonu (suszonego, usmażonego na patelni) dostarcza około 180 kalorii i:

  • prawie 2 g tłuszczu, w tym 0,9 g jednonienasyconych oraz 0,1 g wielonienasyconych kwasów tłuszczowych,
  • 0,3 g węglowodanów,
  • 5,5 g białka.

W bekonie można także znaleźć:

3. Czy bekon jest zdrowy?

Bekon nie jest postrzegany jako produkt zdrowy, głównie z uwagi na zawartość tłuszczu i kaloryczność, także obecność soli oraz obecność substancji rakotwórczych, takich jak nitrozaminy, które mogą powstać podczas przetwarzania mięsa w wysokiej temperaturze. Spożywanie dużych ilości bekonu może prowadzić do zwiększenia ryzyka chorób serca, nadciśnienia oraz raka jelita grubego.

Dobra wiadomość jest taka, że jedzenie bekonu w umiarkowanych ilościach i traktowanie go jako okazjonalnej przekąski nie musi być szkodliwe. Ważne jest zrównoważenie diety, unikanie nadmiernego spożycia przetworzonych mięs oraz włączenie do jadłospisu zdrowych źródeł białka oraz warzyw.

Na ograniczenie spożycia bekonu i innych przetworzonych mięs szczególnie powinny uważać osoby zmagające się z wysokim ciśnieniem krwi, chorobami serca czy problemami z wagą. W ich przypadku bardzo ważne jest sięganie po zdrowsze źródła białka.

Czym zastąpić bekon?

Jakie są zdrowe alternatywy dla tradycyjnego boczku? To różne produkty, które dodadzą smaku i chrupkości (a są zdrowsze, mniej kaloryczne). Dobrze sprawdzi się tofu (np. wędzone), także grzyby, takie jak pieczarki lub shiitake oraz wędzony i pokrojony w cienkie plastry tempeh.

Na rynku dostępnych też jest wiele produktów typu „bezmięsny bekon” (to bezmięsna, wegetariańska „wędlina” o smaku boczku).

4. Jak zrobić bekon?

Bekon można zrobić na patelni, jak i w piekarniku. Smażąc boczek należy cienkie plasterki ułożyć na suchej patelni i smażyć na wolnym ogniu do czasu, aż cały tłuszcz się wytopi (można odlewać go w trakcie).

Aby przygotować bekon w piekarniku, plasterki boczku należy ułożyć na tacce lub folii aluminiowej. Warto zrobić w niej otwory, a pod ruszt podstawić naczynie żaroodporne, do którego będzie kapał wytapiany tłuszcz. Tak przygotowany boczek należy piec w 180 stopniach około 10 minut.

Jakie dania można urozmaicić dodając do nich bekon?

Bekon może być dodatkiem do wielu potraw. Kojarzy się z kuchnią amerykańską i z białkowo-tłuszczowymi śniadaniami, potrawami z grilla czy przekąskami typu fast food. Szczególnie dobrze smakuje w takich daniach jak:

  • jajecznica lub jajka sadzone, omlet ze szpinakiem i bekonem,
  • zupa grochową z bekonem,
  • spaghetti carbonara,
  • sałatka Cezar z bekonem,
  • szaszłyki,
  • kurczak pieczony z bekonem,
  • tortilla z bekonem i warzywami,
  • zapiekanki i dania makaronowe,
  • risotto, kaszotto,
  • zapiekanka ziemniaczana z bekonem, ziemniaki zapiekane z serem i bekonem,
  • pizza z bekonem i grzybami.

Bekon, pokrojony na cienkie plasterki, może być także dodatkiem do kanapek.

5. Gdzie kupić bekon?

Bekon można kupić w supermarketach, sklepach mięsnych, sklepach spożywczych online oraz na targowiskach czy w sklepach ze zdrową żywnością. Najważniejsze, by wybierać mięso z pewnych źródeł, najlepiej bez sztucznych dodatków, z małą ilością soli lub wędzony na zimno.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze