Deska serów i wędlin na imprezę - jak zrobić i co kupić?
Deska serów i wędlin jest rozwiązaniem, które sprawdza się w wielu mniej i bardziej formalnych okolicznościach. To oryginalny i uniwersalny pomysł zarówno na imprezę, jak i romantyczny seans filmowy we dwoje. Ma wiele zalet. Jest smaczne, atrakcyjne i szybkie w realizacji. Co kupić, by zrobić kompozycję doskonałą?
1. Co to jest deska serów i wędlin?
Deska serów i wędlin to doskonały pomysł na smaczną, ale i miłą dla oka przekąskę, która sprawdza się w wielu okolicznościach. Można ją podać zarówno podczas luźnego spotkania towarzyskiego, bardziej formalnego przyjęcia, rodzinnego grilla czy romantycznej randki we dwoje.
Ułożona na tacy kompozycja serów i wędlin oraz dodatków jest rozwiązaniem, które ma wiele zalet: jest smaczna, atrakcyjna i efektowna, ale i przygotowuje się ją w mgnieniu oka. Można ją także skomponować dowolnie, również nieco wcześniej, jeszcze przed przyjściem gości.
2. Deska serów i wędlin - co kupić?
Co można ułożyć na desce serów i wędlin? Przede wszystkim sery o różnej strukturze i intensywności smaku: krowie, kozie i owcze. Sprawdzą się:
- sery miękkie, takie jak Brie, Camembert,
- sery z porostem pleśniowym, jak Gorgonzola czy Lazur,
- sery półtwarde, czyli typowe żółte sery, takie jak ser Tylżycki, Królewski, Cheddar, Mimolette,
- sery długodojrzewające, na przykład Parmezan.
A wędliny? Na desce przekąsek – jeśli nie jest to opcja wegetariańska - powinny znaleźć się produkty o nieco dłuższej trwałości, które są w stanie zachować świeżość przez kilka godzin. Doskonale sprawdzą się:
- wędliny długodojrzewające, takie jak szynka parmeńska czy serrano,
- wędliny suszone i podsuszane, na przykład kiełbasa sucha czy krakowska,
- salami lub chorizo,
- mini pleśniowe kiełbaski, fuet,
- kabanosy,
- mocno przyprawione kawałki pieczonego mięsa.
Deskę serów i wędlin warto uzupełnić o dodatki, które urozmaicają serwowane menu swoim smakiem, ale również wyglądem. Mogą się na niej pojawić:
- warzywa: pomidorki koktajlowe, pokrojone w słupki warzywa, takie jak marchew, papryka czy seler naciowy,
- owoce: winogrona białe i czerwone, truskawki, figi oraz morele,
- owoce suszone: morele, daktyle, śliwki,
- orzechy laskowe, pistacje, migdały, nerkowce,
- pieczywo: grissini, bagietki, bruschetty, krakersy, sucharki, kawałki bagietki,
- produkty marynowane lub z zalewy: oliwki, faszerowane papryczki, marynowane cebulki, ogórki konserwowe czy małosolne, marynowana dynia, mini-cebulki w occie balsamicznym, pieczarki konserwowe,
- pasty, sosy i dipy, musztardy,
- dżem, miód, konfitura żurawinowa czy figowa.
3. Jak zrobić deskę serów i wędlin?
Aby przygotować deskę wędlin i serów, należy zaopatrzyć się w odpowiednią deskę (która może być nie tylko drewniana, ale również szklana). Najlepsza jest okrągła lub prostokątna, z małym rantem. Powinna być stabilna i dość duża, co umożliwia estetyczne ułożenie różnych produktów i dodatków.
O czym pamiętać, komponując deskę serów i wędlin? Przede wszystkim o tym, by była różnorodna. Warto zadbać o to, aby asortyment przekąsek był zróżnicowany i uwzględniał przysmaki o różnej twardości i konsystencji. Dzięki temu deska przekąsek zachwyca wyglądem oraz feerią smaków. Każdy powinien znaleźć na niej coś dla siebie. Dobrym pomysłem jest, by dobierać produkty zgodnie z zasadą: zdecydowane w smaku wędliny – łagodne sery, łagodne wędliny – ostre sery.
Warto także zadbać o estetyczne, ale i wygodne w konsumpcji podanie produktów. Jak ułożyć wędlinę i sery na półmisku czy tacy? Plastry wędliny dobrze zwijać w ruloniki czy harmonijki, a kiełbaski pociąć w ukośne kawałki. Sery można kroić na wiele sposobów: w kosteczki, słupki czy trójkąty. Miękkie gatunki dobrze jest nabić na małe wykałaczki.
Wybrane sery można ułożyć na desce w kawałkach. Wówczas deska do serwowania musi być wyposażona była w odpowiedni nóż, który umożliwi szybkie przekrojenie ulubionego typu sera.
Lepiej nie wybierać więcej niż 3-5 rodzajów (co najmniej jeden ser świeży, jeden ser twardy i jeden ser pleśniowy).
Dobrym pomysłem jest układanie ich według wskazówek zegara: od najdelikatniejszego do najbardziej wyrazistego w smaku. Wszystkie powinny być podawane w temperaturze pokojowej (nie zimne prosto z lodówki).
Do dekoracji kompozycji warto wykorzystać:
- rukolę,
- roszponkę,
- kiełki,
- orzechy,
- jadalne kwiaty,
- zioła listki mięty czy bazylii,
- gałązki rozmarynu.
Nie wolno zapomnieć o trunkach. Do deski serów i przekąsek sprawdzi się białe lub czerwone wino, najlepiej wytrawne (choć należy uwzględniać zarówno wybrane produkty, jak i okoliczności oraz preferencje gości).