Trwa ładowanie...

Wystarczy 30 minut. Tak zredukujesz ilość rakotwórczych substancji

Avatar placeholder
30.04.2024 07:39
Mięso z grilla nie musi być szkodliwe. Jak je przyrządzić?
Mięso z grilla nie musi być szkodliwe. Jak je przyrządzić? (Getty Images)

Okres grillowania jest tuż przed nami. Najnowsze informacje dotyczące potencjalnie rakotwórczych efektów jedzenia z grilla mogą powodować, że patrzysz z obawą na swój grill, który leżał nieużywany od ostatniego sezonu. Jak więc zredukować szkodliwość dań przygotowywanych na grillu?

spis treści

1. Grillowanie a ryzyko raka

Grillowanie, zwłaszcza mięsa, prowadzi do powstania dwóch niebezpiecznych substancji: heterocyklicznych amin i poliaromatycznych węglowodorów. Pierwsze z nich pojawiają się, gdy pokarmy bogate w białko są obrabiane termicznie w wysokich temperaturach, drugie zaś są efektem spalania tłuszczu podczas grillowania.

Z badań przeprowadzonych przez Narodowy Instytut Badań nad Rakiem (NCI) wynika, że dieta zawierająca obfite ilości tych substancji jest związana ze zwiększonym ryzykiem rozwoju raka piersi, raka jelita grubego, wątroby, nowotworów skóry i raka prostaty. Substancje te generowane są m.in. w trakcie grillowania, na szczęście istnieją metody, aby zniwelować to zagrożenie.

2. Regularne czyszczenie rusztu

Niezbędne jest, aby zawsze używać czystego rusztu do grillowania. Za każdym razem po grillowaniu należy go dokładnie umyć, aby usunąć resztki tłuszczu. Jeśli to zaniedbamy przy ponownym podgrzaniu stare resztki tłuszczu ponownie uwolnią niebezpieczne substancje. Do czyszczenia rusztu można użyć na przykład sody oczyszczonej.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

3. Wybieraj chude mięso

Mięso drobiowe zawiera mniej tłuszczu, który mógłby topić się i kapać na rozżarzone węgle. Zamiast czerwonego mięsa możesz wybrać kurczaka bez skóry. Grillowanie ryb, które zawierają mniej białka niż inne rodzaje mięsa, także zmniejsza produkcję heterocyklicznych amin.

Staraj się grillować mięso przez jak najkrótszy możliwy czas. Do grillowania nadają się również warzywa, jak bakłażan, cukinia czy papryka.

4. Przygotowanie mięsa przed grillowaniem

Skutecznym sposobem na ograniczenie szkodliwych substancji jest wcześniejsze przygotowanie mięsa, podgotowanie go lub podpieczenie w piekarniku. Wówczas wystarczy zaledwie kilka minut na grillu, aby uzyskać złocisty kolor i dymny aromat.

Jeśli wolisz mięso grillowane od początku do końca, zwróć uwagę, aby temperatura była odpowiednia. Szkodliwe substancje zaczynają powstawać w temperaturze powyżej 320 stopni Celsjusza, więc najlepiej nie przekraczać tej wartości.

5. Marynowanie mięsa

Marynowanie mięsa przez około 30 minut może zredukować ilość rakotwórczych substancji. Najlepiej używać przypraw, takich jak suszony rozmaryn, mielona czerwona papryka, czosnek, szałwia i tymianek.

Wyniki badań przeprowadzonych przez Instytut Nauk o Żywności w Kansas pokazują, że dodanie rozmarynu do mięsa przed obróbką termiczną zmniejsza tworzenie się heterocyklicznych amin. Przed podaniem mięsa koniecznie usuń zwęglone przyprawy, które akumulują najwięcej szkodliwych substancji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze