Trwa ładowanie...

Bułeczki bao: przepis na azjatyckie bułki na parze

 Katarzyna Kurek
12.04.2024 16:41
Bułeczki bao najlepiej smakują na gorąco
Bułeczki bao najlepiej smakują na gorąco (Adobe Stock)

Bułeczki bao, inaczej baozi to jeden z ciekawszych azjatyckich przysmaków. Są one gotowane na parze, przez co stają się wilgotne oraz zyskują niepowtarzalną, lekką konsystencję. Chińskie bułeczki na parze można przyrządzić na wiele sposobów. Które przepisy warto wypróbować? Jak podawać bułeczki bao?

spis treści

1. Czym są bułeczki bao?

Bułeczki bao, inaczej baozi, wywodzą się z północnych regionów Chin. Choć jest to danie typowe dla kuchni chińskiej, to znane jest też w innych krajach azjatyckich, np. w Malezji czy Japonii (japońskie bułeczki na parze to nikuman).

Baozi występuje w różnych odmianach i kształtach. Są to zarówno bułeczki, jak i kluski gotowane na parze. Przygotowuje się je zwykle z mąki pszennej, tłuszczu, drożdży, octu ryżowego i cukru. Tradycyjne wypełnione farszem bułeczki bao podaje się na gorąco wraz z sosem.

Zobacz film: "Kuchnia azjatycka na polskim stole"

2. Przepis na bułki bao z szarpaną wieprzowiną

Chińskie kluski na parze są bardzo delikatne, przez co mogą kojarzyć się z knedlami lub pampuchami. Ich przygotowanie wymaga nieco wprawy oraz czasu. Jednak ciasto można przygotować także w thermomixie.

Bułeczki bao najczęściej podaje się z farszem mięsnym, choć można serwować je także z nadzieniem wegetariańskim, czy słodkim.

Składniki:

  • ok. 250 g mąki pszennej,
  • 100 ml ciepłej wody,
  • 4 g suszonych drożdży,
  • łyżka tłuszczu, np. oleju,
  • łyżeczka cukru,
  • łyżeczka octu ryżowego,
  • 2 jajka,
  • szczypta soli.

Składniki na wieprzowinę (pulled pork):

Przygotowanie

Wodę, drożdże, cukier i ok. 4 łyżki mąki mieszamy i odstawiamy na ok. 10 minut. Następnie do masy dodajemy resztę mąki, ocet ryżowy, sól, jajka i olej. Mieszamy wszystko dokładnie, aż ciasto będzie elastyczne. Ciasto wyrabiamy ok. 10 minut, a potem przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy w ciepłe miejsce przynajmniej na godzinę.

Z ciasta formujemy kulki, delikatnie rozwałkowujemy. Smarujemy olejem z jednej strony i składamy na pół. Układamy na kawałkach papieru do pieczenia i odstawiamy na 20 minut. Umieszczamy w parowarze, gotujemy na parze ok. 15 min (w zależności od grubości bułeczki).

Jak przygotować szarpaną wołowinę (pulled pork)?

Przygotowujemy marynatę z oleju i przypraw. Nacieramy nią dokładnie mięso i odstawiamy do lodówki na 24 godziny. Mięso pieczemy przez ok. 6 godzin w 130 °C w naczyniu żaroodpornym, podlewając bulionem. Mięso powinno być na tyle miękkie, by można je było poszarpać widelcem.

Przygotowane bułeczki gua bao podajemy z odrobiną mięsa pulled pork.

3. Gdzie kupić bułeczki bao?

Przygotowanie bułeczek baozi jest dość czasochłonne. Alternatywą mogą być gotowe mrożone bułeczki bao. Można je kupić w wielu miejscach, jak chociażby w punktach z azjatyckimi delikatesami, w sklepach spożywczych online, czy stacjonarnych.

Bułeczki gotowane na parze wypełnione soczystym mięsem lub innym wymyślnym farszem zamówić można także w wielu restauracjach.

Kurczak Gong Bao – co to jest, wersje dania, niezbędne składniki i przepis
Kurczak Gong Bao – co to jest, wersje dania, niezbędne składniki i przepis

Kurczak Gong Bao to prawdziwa eksplozja smaków – słodkich, słonych i pikantnych. Danie kusi też świeżym,

przeczytaj artykuł

4. Z czym jeść bułeczki bao?

Bułeczki bao najlepiej smakują na gorąco i tak powinno się je podawać. Jednym z głównych dodatków do baozi jest przede wszystkim sos (np. Hoisin, sojowy, sezamowy).

Tradycyjnie bułeczki bao serwuje się z wieprzowym boczkiem. Jednak wersji klusek na parze jest naprawdę wiele. Doskonale smakują zarówno z wołowiną, kurczakiem, jak i kaczką. Można spotkać także przepisy na bułeczki bao z krewetkami, owocami morza, grzybami, warzywami, czy tofu.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze