Jedno z najzdrowszych ciast. Ten piernik to prawdziwy wigilijny hit
Chcesz zrobić idealny świąteczny piernik na Boże Narodzenie? Doskonałą konsystencję, korzenny smak i aromat wypieku można uzyskać tylko wtedy, gdy masa dojrzewa odpowiednio długo. Ile dokładnie powinno leżakować ciasto? I jak zrobić tradycyjny piernik staropolski?
1. Kiedy wyrobić ciasto na piernik dojrzewający?
Dzięki długiemu leżakowaniu składniki masy mogą doskonale się połączyć oraz "przejść" smakiem i aromatem korzennych przypraw i miodu. Jak długo ciasto powinno dojrzewać?
Najstarsze receptury zalecają, by piernik leżakował co najmniej trzy miesiące. Jednak tak naprawdę świetne rezultaty można uzyskać już w cztery tygodnie. Absolutne minimum to dwa tygodnie.
2. Przepis na staropolski piernik dojrzewający
Składniki:
- 1 kg mąki pszennej,
- 450 g drobnego cukru,
- 250 g masła lub dobrej jakości smalcu,
- 0,5 litra miodu,
- 125 ml mleka,
- 3 jajka,
- 20 g sody oczyszczonej,
- pół łyżeczki soli,
- kardamon, anyż, gałka muszkatołowa, cynamon, goździki, imbir,
- powidła śliwkowe do przełożenia,
- pokruszone orzechy włoskie.
Sposób przygotowania:
Do rondelka wsypujemy cukier, dodajemy miód i masło (lub smalec). Następnie delikatnie podgrzewamy składniki i mieszamy całość drewnianą łyżką do całkowitego połączenia. Uważamy, aby mieszanka się nie zagotowała. Następnie pozostawiamy masę, by ostygła.
Mąkę przesiewamy do dużej miski, dodajemy sodę, sól i przyprawy. Mieszamy. Potem dodajemy, jaja, mleko oraz przestudzoną, przygotowaną wcześniej mieszankę. Ciasto wyrabiamy, aż stanie się gładkie. Na koniec dodajemy pokruszone orzechy i jeszcze chwilę wyrabiamy.
Surowe ciasto przekładamy do naczynia, przykrywamy i odstawiamy w chłodne miejsce na co najmniej dwa tygodnie.
Dojrzałe ciasto dzielimy na trzy porcje, wałkujemy na placki o wymiarach zbliżonych do foremek. Następnie porcje przekładamy do 3 foremek wyłożonych papierem. Pieczemy w temperaturze ok. 170 (góra/dół) ok. 20 min. Po wyjęciu studzimy.
Ciasto pieczemy pięć dni przed świętami, a dzień przed Wigilią przekładamy placki powidłami śliwkowymi. Następnie przykrywamy papierem i równomiernie obciążamy. Piernik możemy także udekorować polewą czekoladową.
3. Czy piernik jest zdrowy?
Jeśli robimy piernik własnoręcznie, bez sztucznych dodatków i oganiczymy ilość cukru, to piernik można uznać, że jedno z najzdrowszych ciast.
Wszystko dzięki przyprawom takim jak cynamon czy gałka muszkatołowa, które obniżają poziom cukru we krwi i obniżają "zły" cholesterol. Miód, będący jednym ze składników ciasta, to również naturalny antybiotyk, który wzmacnia naszą odporność.
Warto wspomnieć, że niegdyś pierniki traktowano jako lekarstwo na dolegliwości trawienne i sprzedawano je m.in. w aptekach.
Katarzyna Kurek, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl