Pierwiastek życia. Zapewnia silne i bujne włosy, ale chroni też przed zawałem
To drugi po tlenie pierwiastek najczęściej występujący w przyrodzie. Często suplementowany, gdy pojawiają się problemy z łamliwymi paznokciami czy wypadającymi włosami. Jak wskazują badania, krzem może jednak także chronić przed poważnymi chorobami serca, a nawet zapobiegać chorobie Alzheimera.
1. Krzem chroni przed miażdżycą i demencją
To składnik wielu suplementów na urodę, jakie znajdziemy na aptecznych półkach. W rzeczywistości jednak krzem określa się pierwiastkiem życia, ponieważ występuje w niemal każdej tkance naszego ciała. To jeden z głównych składników tkanki łącznej odpowiadającej za skórę, śluzówkę, naczynia krwionośne, ścięgna, ale też stawy i kości, a nawet zastawki serca.
Bierze udział w syntezie kolagenu i elastyny oraz kwasu hialuronowego, dlatego ma zbawienny wpływ na włosy, skórę i paznokcie. Poleca się go także osobom narażonym na złamania oraz pacjentom po zabiegach chirurgicznych związanych z kośćmi. Dodatkowo zwiększa wchłanialność kluczowego dla kości minerału – wapnia.
Mało się jednak mówi o tym, że krzem może być istotną bronią przeciw miażdżycy – zapobiega odkładaniu się blaszki miażdżycowej i poprawia elastyczność żył. Może więc chronić przed zawałem serca i udarem mózgu.
To jednak nie wszystko. W jednym z badań naukowcy odkryli, że krzem wiąże się z toksycznym glinem aluminium, uniemożliwiając mu wchłanianie się w przewodzie pokarmowym. Wydaje się to szczególnie istotne w dobie wszechobecnego aluminium, który znajduje się w garnkach, folii spożywczej, puszkach na żywność czy napojach. Jest szczególnie szkodliwy dla układu nerwowego i może sprzyjać rozwojowi schorzeń neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera. Może też szkodzić układowi krwionośnemu, kostnemu, a nawet oddechowemu.
2. Gdzie znajdziemy krzem?
Na niedobór krzemu mogą wskazywać pozbawione blasku i przerzedzone włosy, ale też problemy skórne, w tym skłonność do infekcji grzybiczych skóry, cellulit, łupież, gorsza kondycja stawów oraz kości. Braki krzemu w organizmie mogą podejrzewać u siebie osoby ze zwiększoną podatnością na infekcje dróg oddechowych, a także kobiety, u których występują obfite i bolesne miesiączki.
Pokarmy bogate w krzem to:
- orzechy – zwłaszcza migdały i orzeszki ziemne,
- warzywa – kapusta, fasola, buraki, kukurydza oraz cebula i szczypiorek,
- pełnoziarniste produkty zbożowe – kasza gryczana i jaglana oraz płatki owsiane,
- owoce – morele, truskawki, banany i wiśnie.
Duże ilości krzemu znajdziemy też w ziołach, takich jak skrzyp polny, pokrzywa, perz czy podbiał. Warto również szukać w sklepie wody mineralnej o wysokiej zawartości tego pierwiastka.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl