Caponata sycylijska. Jak przygotować aromatyczny gulasz z bakłażana?
Caponata to smaczna i sycąca potrawa przygotowywana z bakłażana. Danie to jest typowe dla kuchni sycylijskiej, jednak znane jest także w innych częściach świata. Istnieje wiele wersji tej potrawy, a wszystkie charakteryzują się intensywnym, wyjątkowym smakiem i aromatem. Jak przygotować warzywną caponatę? Z czym podawać gulasz z bakłażana?
1. Co to jest caponata?
Caponata to danie sycylijskie, które przygotowuje się na bazie posiekanego, smażonego bakłażana, selera naciowego i innych warzyw. Nie jest dokładnie jasne skąd i kiedy włoska caponata pojawiła się na Sycylii. Prawdopodobnie danie ma korzenie arabskie.
W Polsce caponata określana jest często mianem bigosu z bakłażanów. Potrawa największą popularność zyskała dzięki programowi „Kuchenne rewolucje”. W jednym z odcinków restauratorka Magda Gessler pomagała właścicielom knajpki „Na okrągło”.
Restauracja „Caponata Siciliana” – tak po rewolucji zmieniła się nazwa lokalu. W menu znalazły się dania kuchni włoskiej, a flagową potrawą stała się właśnie caponata. Przepis na caponatę Magdy Gessler oparty był na tradycyjnej, włoskiej recepturze.
2. Przepis na caponatę z bakłażanem
Wariantów caponaty jest naprawdę wiele. Popularne są np. przepisy z karczochami, caponata z cukinii, czy z pomidorami. Bez względu na wariant, bez zmian pozostaje natomiast słodkawy, lekko kwaśny smak.
Składniki:
- 3 bakłażany,
- 1 cebula,
- 2 papryki,
- 2 łodyżki selera naciowego,
- 2 ząbki czosnku,
- 400 g posiekanych pomidorów bez skórki,
- garść kaparów,
- czarne oliwki,
- ocet winny,
- oliwa z oliwek,
- sól i pieprz, cukier.
Sposób przygotowania:
Caponata z selera i bakłażana nie należy do skomplikowanych dań. Bakłażana kroimy w grubą kostkę, solimy i zostawiamy aż puści sok. Wycieramy ręcznikiem papierowym, podsmażamy na oliwie.
Na oddzielnej patelni smażymy pokrojoną cebulkę, przeciśnięty przez praskę czosnek. Następnie dodajemy pokrojoną w kostkę paprykę i seler. Chwilę smażymy, dodajemy pokrojone, obrane pomidory.
Całość dusimy ok. 15-20 minut. Pod koniec duszenia dodajemy bakłażana, ocet winny, oliwki, kapary i przyprawy.
3. Z czym podawać caponatę?
Caponata alla siciliana może być serwowana zarówno na ciepło, jak i na zimno. Danie doskonale smakuje samodzielnie oraz jako dodatek do dań głównych. Sprawdza się na obiad, lekką przekąskę i na kolację.
Caponatę na gorąco podawać można z ryżem, kaszą, makaronem, czy z kluskami gnocchi. Z kolei danie na zimno najlepiej jest serwować z ulubionym pieczywem.