Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Dieta na PMS

Avatar placeholder
30.06.2018 14:18
Dieta na PMS
Dieta na PMS (123rf)

PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego, występuje u wielu kobiet. Rozwiązaniem problemu jest odpowiednia dieta. Najczęstszą przyczyną dolegliwości przedmiesiączkowych jest zatrzymanie wody w organizmie. Żeby nie nasilać i tak już nieprzyjemnych objawów, należy ograniczyć spożycie soli kuchennej. Niezalecane jest też jedzenie słodyczy i picie napojów alkoholowych. Pomocne jest natomiast przyjmowanie większej ilości wody.

spis treści

1. Sposoby na PMS

Wiele kobiet cierpi z powodu bolesnych miesiączek, ponadto ma złe samopoczucie i czuje się ociężale przed ich występowaniem. Najczęściej jest to spowodowane zatrzymaniem wody w organizmie oraz zmianami hormonalnymi. Aby zmniejszyć dolegliwości występujące przed miesiączką, należy spożywać produkty, które zawierają odpowiednie witaminy i sole mineralne. Warto wzbogacić swoją dietę o witaminę B6, która znajduje się w:

  • bananach,
  • szpinaku,
  • produktach pełnoziarnistych (ciemne pieczywo, ryż brązowy, makaron pełnoziarnisty),
  • orzechach.

Wystarczy jeść dwie porcje lub dwie przekąski dziennie zawierające tę witaminę, przed i w trakcie okresu. Zmniejszą one zatrzymywanie wody w organizmie. Twoim kolejnym sprzymierzeńcem w walce z PMS jest witamina E. Także staraj się jeść naturalne produkty ją zawierające.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

Witaminę E znajdziesz w:

  • orzechach,
  • słoneczniku,
  • awokado,
  • migdałach,
  • oliwie z oliwek.

Ta witamina pomoże złagodzić bolesne miesiączki. Do grupy soli mineralnych, które łagodzą PMS, należą magnez i potas. Powinny być dostarczane w żywności, nie w suplementach. Magnez działa tonizująco na układ nerwowy. Zmniejsza napięcie nerwowe oraz rozdrażnienie.

Jego źródła to:

  • brązowy ryż,
  • migdały,
  • orzeszki ziemne,
  • czekolada 70%, kakao.

Potas znajdziesz w bananach i pomidorach, produktach pełnoziarnistych. Wpływa on na gospodarkę wodną organizmu, dlatego zmniejszy charakterystycznie powiększony w trakcie okresu brzuch. Ponadto zawarty w produktach pełnoziarnistych błonnik usprawnia pracę układu pokarmowego i zmniejsza skurcze w okolicach brzucha.

Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 oraz omega-6, których źródłem są orzechy, nasiona słonecznika, oleje roślinne, oliwa z oliwek oraz ryby, również przeciwdziałają objawom PMS. Zapobiegają odkładaniu się wody w organizmie, poprawiają samopoczucie oraz przeciwdziałają zmianom skórnym, które bardzo często występują w okolicy miesiączki.

2. Czego nie jeść przed okresem?

Unikaj soli. Wzmaga ona zatrzymywanie wody w organizmie, co powoduje widoczne powiększenie się brzucha. Unikaj także nadmiernej ilości cholesterolu. Wzmaga on produkcję estrogenu, który i tak podczas okresu jest produkowany w dużych ilościach. Hormon ten jest odpowiedzialny za PMS, a także za skurcze i powiększenie brzucha.

 Nie pij również alkoholu. Utrudnia on wchłanianie witamin i minerałów potrzebnych do łagodzenia PMS. Sam w sobie zwiększa też objawy, takie jak wahania nastroju czy rozdrażnienie. Nerwowość nasilają też używki typu kawa, herbata oraz napoje typu cola.

Zdrowa dieta to naturalny sposób na zmniejszenie objawów PMS i bólu podczas okresu. Jeśli jednak PMS daje ci się we znaki mimo stosowania się do zaleceń – zgłoś się do lekarza. Specjalista pomoże przy trudnym do zwalczenia bólu.

Następny artykuł: Dieta na przytycie dla kobiet
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze