Co jeść przy jelitówce? Dieta w przebiegu choroby, zasady prawidłowego nawodnienia
Co jeść przy jelitówce, by złagodzić biegunkę i wymioty? To jedno z podstawowych pytań, które zadają sobie osoby zmagające się z grypą żołądkową. Podstawą jest przede wszystkim dieta lekkostrawna, która nie obciąża i nie podrażnia żołądka. Ważnym elementem leczenia jest też odpowiednie nawodnienie organizmu. Zatem, co jeść i pić przy jelitówce? A czego lepiej unikać?
1. Co jeść przy jelitówce?
Dieta przy jelitówce ma duże znaczenie w procesie rekonwalescencji. Nieodpowiednie żywienie może bowiem dodatkowo obciążać układ trawienny. Dlatego też zwykle zaleca się, by w czasie choroby spożywać głównie posiłki lekkostrawne, niewymagające długiego trawienia.
Dieta lekkostrawna przy jelitówce pomaga łagodzić objawy choroby (biegunka, nudności, wymioty, bóle brzucha), zapobiega powstawaniu niedoborów pokarmowych i wspomaga regenerację nabłonka jelitowego.
W początkowej fazie choroby może zdarzyć się, że organizm zwraca każdy dostarczony pokarm. Wówczas należy zadbać przede wszystkim o odpowiednie nawodnienie organizmu. Wszelkie posiłki powinny być także małe objętościowo. Jednak, o ile to możliwe, zaleca się zachowanie regularności w ich spożywaniu (4-5 posiłków w ciągu doby).
W czasie choroby najlepiej sprawdzają się dania gotowane na parze. Ta metoda obróbki termicznej sprawia, że jedzenie jest lekkostrawne, a zawarte w nim składniki odżywcze lepiej zachowane niż w przypadku tradycyjnego gotowania. Takie potrawy wzmacniają układ odpornościowy organizmu, przez co przyspieszają proces samoleczenia.
Co można jeść przy jelitówce? Produkty najczęściej zalecane w początkowej fazie choroby to:
- pszenne pieczywo,
- biały ryż,
- gotowane warzywa (marchewka, ziemniaki),
- suchary, biszkopty,
- lekkostrawne zupy,
- kasza manna gotowana na wodzie.
W miarę ustępowania objawów, do diety można stopniowo wprowadzać inne produkty, np. świeże buliony warzywne, chude mięso (kurczak, indyk), gotowaną cielęcinę, czy kaszę (jęczmienną, gryczaną, jaglaną).
2. Grypa żołądkowa – czego unikać w diecie?
Ważna jest nie tylko wiedza o tym, co najlepiej jeść przy jelitówce, ale także jakich produktów unikać. Ponieważ niektóre produkty mogą nasilać dokuczliwe objawy.
W czasie grypy żołądkowej najlepiej jest zrezygnować z:
- napojów zawierających kofeinę (kawa, mocna czarna herbata),
- pokarmów o wysokiej zawartości tłuszczu (potrawy smażone, pizza i fast foody),
- żywności i napojów zawierających duże ilości cukrów prostych,
- ostrych i kwaśnych, mocno przyprawionych dań,
- produktów ciężkostrawnych lub o dużej zawartości błonnika,
- alkoholu,
- mleka i produktów mlecznych, zawierających laktozę.
Nie zaleca się także spożywania surowych owoców i warzyw. Warto także ograniczyć spożywanie warzyw strączkowych, kapusty, brokułów, kalafiorów oraz grzybów.
3. Co pić w trakcie jelitówki?
Podstawą leczenia jelitówki jest nie tylko właściwa dieta, ale przede wszystkim odpowiednie nawodnienie. Chory powinien przyjmować dużo płynów oraz uzupełniać elektrolity.
Zaleca się sięganie po następujące płyny:
- woda niegazowana,
- herbata ziołowa (mięta, rumianek, nagietek),
- niesłodzona, "cienka" herbata,
- doustne płyny nawadniające (tzw. elektrolity),
- buliony warzywne (w miarę ustępowania objawów).
4. Jelitówka u dzieci
Co przy jelitówce dawać jeść dzieciom? Zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, dieta przy jelitówce powinna być lekkostrawna. Wskazane są posiłki gotowane na parze lub gotowane. Dania powinny być łatwe do pogryzienia lub zmielone.
W początkowej fazie dziecku można podawać kleiki ryżowe, marchwiankę, delikatne zupy, czy kaszki na wodzie. W miarę ustępowania objawów można włączyć do diety chude mięso, płatki zbożowe, owoce i warzywa w formie pieczonej lub gotowanej.
Podstawą leczenia u dzieci pozostaje wyrównanie niedoborów wodno-elektrolitowych oraz zadbanie o prawidłowe nawodnienie organizmu.
5. Rozszerzanie diety po chorobie
Po ustąpieniu objawów żołądkowo-jelitowych należy stopniowo rozszerzać dietę aż do etapu powrotu do normalnego, codziennego żywienia. Dieta po chorobie powinna sprzyjać odbudowie flory bakteryjnej jelit. Dlatego też warto włączyć do niej produkty bogate w bakterie kwasu mlekowego Lactobacillus sp.
Jelita można także wspomóc, sięgając po dobre probiotyki. Ważne jest jednak, by wybierać tylko te produkty, które zawierają dobrze przebadane oraz znane szczepy bakterii. Dlatego też preparaty probiotyczne najlepiej jest kupować w aptekach.