Trwa ładowanie...

Przechowywanie kasz i mąki – co warto wiedzieć?

Avatar placeholder
Monika Grudzińska 30.03.2022 15:35
Przechowywanie kasz i mąki w odpowiedni sposób jest bardzo ważne
Przechowywanie kasz i mąki w odpowiedni sposób jest bardzo ważne (Adobe Stock)

Przechowywanie kasz czy mąki (sypkich produktów spożywczych) w odpowiedni sposób jest bardzo ważne. Dzięki temu możliwe staje się zachowanie ich świeżości i właściwości zarówno organoleptycznych, jak i odżywczych. Jak długo można je trzymać w domowej spiżarce? Lepiej przesypywać je do pojemników czy zostawiać w oryginalnych opakowaniach?

spis treści

1. Długoterminowe przechowywanie kasz

Przechowywanie kasz w odpowiednich warunkach sprawia, że produkt zachowuje swoje walory smakowe i odżywcze, a i pozwala zapobiec zalęganiu się moli spożywczych. Gdzie je zatem trzymać?

Optymalne warunki to sucha, chłodna i przewiewna kuchnia czy spiżarnia oraz temperatura 8-10°C). Nie jest zatem dobrym pomysłem trzymanie kaszy w ciepłym i wilgotnym pomieszczeniu.

Zobacz film: "Kasza - zdrowa alternatywa dla ziemniaków"

Ponieważ nadmierne promieniowanie słoneczne wpływa na utratę koloru i smaku, a także cennych składników odżywczych, produktów sypkich nie powinno się ustawiać na blacie i odkrytych półkach. Najlepiej schować je do szafek lub szuflad.

Jakie pojemniki do przechowywania kaszy?

Kasze po przyniesieniu do domu najlepiej przesypać do szklanego lub plastikowego pojemnika. Do przechowywania kaszy i innych sypkich produktów sprawdzą się szklane słoje, metalowe puszki i plastikowe opakowania o różnych kształtach i rozmiarach. Ich posiadanie jest wygodne, ponieważ organizuje przestrzeń, co znacznie ułatwia znalezienie odpowiedniego produktu. Pozwala także ochronić je przed szkodnikami.

Na pojemniki warto naklejać karteczki z zapisaną datą przydatności do spożycia. Kaszy w woreczkach nie trzeba przesypywać do pojemnika, choć warto je włożyć do szczelnie zamykanych pojemników.

Jak długo można przechowywać kasze?

Jak długo możliwe jest przechowywanie kaszy? To zależy od jej rodzaju. I tak:

Jak długo można przechowywać ugotowaną kaszę? Okazuje się, że produkty zbożowe, które zostały poddane obróbce termicznej, mogą być trzymane w lodówce do 3 dni, a w zamrażalniku około miesiąca.

2. Długoterminowe przechowywanie mąki

Mąka jest produktem, który nie lubi wilgoci oraz wysokiej temperatury, ponieważ sprzyja to rozwojowi drobnoustrojów. Najlepiej przechowywać ją w suchym, ciemnym, przewiewnym i chłodnym miejscu.

Generalnie mąka, jak każdy produkt spożywczy, na opakowaniu ma podaną sugerowaną datę przydatności do spożycia.

Niemniej okres jej przechowywania zależy od typu. I tak:

  • mąka pszenna typ 1400, 1850, 2000 może być przechowywana przez 3 miesiące,
  • mąka pszenna typ 450, 500, 550, 750 - 5 miesięcy,
  • mąka żytnia - 4 miesiące.

W czym przechowywać mąkę?

Jeśli mąka będzie wykorzystana w niedługim czasie, można ją przechowywać w oryginalnym, papierowym opakowaniu. To powinno być zamknięte, ponieważ mąka łatwo chłonie wilgoć i zapachy. Po otwarciu i użyciu można zrolować górne brzegi torebki lub zamknąć je na przykład plastikowym klipsem.

Mąka, która ma być przechowywana długoterminowo, powinna być po zakupie przesypana do szczelnie zamkniętego pojemnika: szklanego, ceramicznego lub plastikowego.

3. Jak się pozbyć moli spożywczych?

Jeśli chodzi o przechowywanie produktów spożywczych, takich jak kasze czy mąka, problemem jest nie tylko utrata aromatu czy przekroczenie terminu przydatności do konsumpcji, ale i mole spożywcze. To owady, które najczęściej przynosimy ze sklepu.

Mól spożywczy jest dwukolorowy: brązowoszary. Mierzy około 8-10 mm. Utrapieniem są nie tylko dorosłe osobniki, ale i larwy, które żerują w kaszach, mąkach, ryżu, suszonych owocach, cukrze, otrębach i płatkach zbożowych, a także makaronie, suszonych grzybach i przyprawach.

Jak pozbyć się moli spożywczych, jeśli się pojawią? Wymaga to nie tylko pracy i cierpliwości, ale i pogodzenia się ze stratami. Przede wszystkim trzeba się bowiem pozbyć wszystkich zapasów (wszystkich produktów sypkich, takich jak mąka, kasze, makaron, przyprawy, cukier, ryż).

Kolejnym krokiem jest dokładne umycie nie tylko szafek, szuflad i ich zakamarków, ale i pojemników, w których znajdowały się produkty sypkie. Można je także przemyć octem.

Potem pozostaje tylko zabezpieczenie powierzchni przed intruzami. Czego nie lubią mole spożywcze? Okazuje się, że by się przed nimi ustrzec, można w szafkach kuchennych rozłożyć liście laurowe, goździki czy gałązki lawendy. Warto także wyrobić nawyk dokładnego sprawdzania zakupionych torebek i woreczków z produktami sypkimi (warto sprawdzić, czy wewnątrz lub na zagiętej części nie znajdują się widoczne charakterystyczne pajęczynki).

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze