Trwa ładowanie...

Kobiety muszą mieć się na baczności. Zwiększa ryzyko raka wątroby

Avatar placeholder
Dominika Najda 02.09.2023 16:14
Naukowcy odkryli kolejne skutki picia słodzonych napojów. To prawdziwa trucizna
Naukowcy odkryli kolejne skutki picia słodzonych napojów. To prawdziwa trucizna (Getty Images)

Jeśli szukasz wymówki, by odstawić napoje z dodatkiem cukru, warto poznać wyniki badań przeprowadzone przez Brigham and Women's Hospital w Bostonie. Słodzone napoje mają niszczycielski wpływ na nasze zdrowie.

spis treści

1. Wyższe ryzyko raka wątroby

Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie "JAMA" wykazało możliwy związek między kobietami po menopauzie (50-79 lat), a zagrożeniami dla zdrowia związanymi z piciem napojów z dodatkiem cukru.

W badaniu wzięło udział 98 786 osób. U uczestników, którzy zadeklarowali codzienne spożywanie słodzonych napojów, śmiertelność wynosiła 17,7 na 100 000. W przypadku osób ograniczających spożycie do trzech napojów miesięcznie ryzyko spadło do 7,1.

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

Odsetek przypadków raka wątroby wyniósł 18 na 100 000 osób spożywających codziennie słodzone napoje w porównaniu z 10,3 w grupie, która deklarowała picie trzech lub mniej napojów w miesiącu.

2. Szkodliwy wpływ cukru

Zespół podkreśla, że badanie ma charakter obserwacyjny, co oznacza, że potrzebne są dalsze analizy. Powszechnie wiadomo jednak, że spożywanie cukru powiązano z otyłością, cukrzycą i chorobami układu krążenia.

"Spożycie napojów słodzonych cukrem, to czynnik ryzyka otyłości, cukrzycy i chorób układu krążenia. Może powodować insulinooporność i stany zapalne, które są silnie powiązane z karcynogenezą i chorobami wątroby" - zauważają autorzy badania.

Warto także podkreślić, że w badaniu wzięły udział jedynie kobiety po menopauzie. Konieczne jest przeprowadzenie analiz obejmujących mężczyzn i młodsze kobiety, by sprawdzić, czy zostaną odkryte podobne powiązania.

"Jeśli nasze ustalenia zostaną potwierdzone, ograniczenie spożycia napojów słodzonych cukrem może służyć jako strategia zdrowia publicznego mająca na celu zmniejszenie liczby osób z rakiem wątroby" - podsumowali badacze.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze