Trwa ładowanie...

Ogórki kiszone przy dnie moczanowej – co jeść, a czego unikać?

Avatar placeholder
24.01.2023 14:02
Ogórki kiszone przy dnie moczanowej nie są zakazane, ponieważ nie zawierają dużej ilości puryn, które stanowią przeciwwskazanie.
Ogórki kiszone przy dnie moczanowej nie są zakazane, ponieważ nie zawierają dużej ilości puryn, które stanowią przeciwwskazanie. (Adobe Stock)

Ogórki kiszone przy dnie moczanowej nie są zakazane, ponieważ nie zawierają dużej ilości puryn, które stanowią przeciwwskazanie. Zalecany jest jednak umiar w ich konsumpcji, co ma związek z dużą ilością soli. Co jeść, a czego unikać przy artretyzmie?

spis treści

1. Ogórki kiszone przy dnie moczanowej – czy można je spożywać?

Ogórki kiszone przy dnie moczanowej nie są zakazane, można je spożywać. Nie należą do grupy produktów bogatopurynowych (nie zawierają dużo puryn), których przy artretyzmie nie wolno jeść. Świeże ogórki zawierają około 7 mg puryn w przeliczeniu na kwas moczowy.

W procesie ich kiszenia nie zachodzą też żadne procesy, które wpływałyby na zawartość puryn. Skąd więc pytanie, czy przy dnie moczanowej można jeść ogórki kiszone? Skąd bierze się niepewność? Kiszonki w kontekście artretyzmu rozpatruje się pod kątem zawartości soli, którą przy dnie moczanowej należy szczególnie ograniczać. Nadmiar sodu, który jest składnikiem soli, sprzyja koncentracji kwasu moczowego.

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

Ponieważ wysoką zawartością soli cechują się wszystkie kiszonki, należy zachować umiar także w spożywaniu takich produktów jak kiszona kapusta, kiszona rzodkiewka, kiszone buraki inne warzywa. Dobrym pomysłem jest robienie kiszonej samodzielnie. Wówczas można kontrolować i zmniejszać ilość dodawanej do nich soli.

2. Co to jest dna moczanowa?**

Dna moczanowa jest chorobą spowodowaną odkładaniem kryształów moczanu sodu w tkankach. Istotą schorzenia jest zapalenie stawów spowodowane krystalizacją kwasu moczowego lub moczanu sodu w płynie stawowym, tkankach okołostawowych i innych narządach.

Jej objawy są zazwyczaj dosyć charakterystyczne. Napady pojawiają się najczęściej wczesnym rankiem obejmują nagły i bardzo silny ból stawu, obrzęk i rumień w okolicy stawu, zwykle stawu śródstopno-paliczkowego I (to podagra), ale również innych stawów (np. skokowych, kolanowych). Charakterystyczne jest, że skóra w obrębie zajętego procesem chorobowym stawu jest napięta i błyszcząca, łuszczy się.

Przy braku leczenia napad trwa od 1 do 2 tygodni, przemija samoistnie. W terapii stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, kolchicynę oraz glikokortykosteroidy ogólnoustrojowo lub we wstrzyknięciach dostawowych. Ulgę mogą przynieść również okłady z lodu.

3. Dna moczanowa - co jeść, czego unikać?

Rozpoznanie dny moczanowej wymaga wykonania badań: kilkukrotnego oznaczenia stężenia kwasu moczowego we krwi i oceny dobowej utraty kwasu moczowego z moczem. Badaniem potwierdzającym rozpoznanie choroby jest ocena płynu stawowego pod mikroskopem i stwierdzenie w nim kryształów moczanu sodu. Wówczas konieczne jest wprowadzenie diety, która cechuje się niską zawartością puryn i fruktozy.

Czego nie można jeść przy dnie moczanowej?

Ponieważ dieta przy dnie moczanowej powinna zawierać produkty o niskiej zawartości puryn, trzeba wykluczyć produkty bogate w puryny i zwiększające stężenie kwasu moczowego. To:

  • mięso, przetwory mięsne, podroby (wątróbka, nerki, móżdżek), wywary mięsne, sosy mięsne, galarety mięsne,
  • suche rośliny strączkowe (groch, fasola, soczewica, bób),
  • używki, takie jak kawa, herbata,
  • owoce morza, sardynki, śledzie, dorsze, makrele, pstrągi, łosoś,
  • produkty zawierające fruktozę i słodzone syropem glukozowo-fruktozowym, to jest napoje słodzone, soki owocowe, miód, fruktoza, duże ilości owoców,
  • napoje zawierające alkohol.

Co jeść przy dnie moczanowej? Przede wszystkim:

  • niskotłuszczowe produkty mleczne, które obniżają one stężenie kwasu moczowego,
  • produkty zbożowe,
  • warzywa, które zmniejszają ryzyko rozwoju dny. To na przykład świeże ogórki, cebula, buraki, cukinia, kapusta i sałata, marchew, ziemniaki, pomidory. Większość warzyw cechuje niska lub średnia zawartością puryn, nie podwyższają stężenia kwasu moczowego.

Należy dbać o siebie i pamiętać, że dnie moczanowej sprzyja: nadwaga i otyłość (stad kluczowe jest utrzymanie prawidłowej masy ciała) oraz choroby cywilizacyjne, takie jak nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, cukrzyca, zaburzenia lipidowe, które często występują razem jako tzw. zespół metaboliczny (bardzo ważne są badania profilaktyczne, cele których jest kontrola ciśnienia tętniczego oraz stężenia glukozy i lipidów).

Ważne jest urozmaicenie diety, jak również zaprzestanie palenia tytoniu, dbanie o kondycję fizyczną oraz optymalne nawadnianie organizmu, zwłaszcza jeśli występuje kamica moczowa (aby zapobiegać zagęszczeniu moczu i krystalizacji soli kwasu moczowego w kanalikach nerkowych trzeba wypijać co najmniej 2 l płynu w ciągu doby). Jedząc ogórki kiszone przy dnie moczanowej (ale i inne kiszonki) trzeba pamiętać o piciu sporej ilości wody, co pomaga wypłukiwać kwas moczowy.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze