Placki twarogowe – przepisy, wartości odżywcze i kalorie
Placki twarogowe to doskonały pomysł na śniadanie, lekki lunch czy podwieczorek. Świetnie sprawdzą się także jako danie na wynos: do pracy, szkoły czy na wycieczkę. Są lekkie, delikatne i smaczne. W wersji fit nie dostarczają zbyt wielu kalorii, za to sporo substancji odżywczych. Jak zrobić placuszki z twarogu?
1. Co to są placki twarogowe?
Placki twarogowe, znane także jako syrniki czy twarożniki, to potrawa kuchni rosyjskiej, ukraińskiej i białoruskiej.
Są bardzo wdzięczne i uniwersalne. Sprawdzają się jako śniadanie na ciepło. To dobry pomysł na podwieczorek i kolację. Można je także zapakować do lunchboxa i zjeść poza domem.
Placuszki z twarogiem są pożywne i sycące. Doskonale smakują zarówno w wersji słodkiej, jak i wytrawnej, z ogórkiem, papryką czy pomidorem. Ich przygotowanie trwa kilka minut i nie wymaga specjalnych umiejętności kulinarnych czy wyszukanych składników.
Placki z twarogiem mogą jeść dzieci i dorośli. Poleca się je zwłaszcza osobom starszym, ale i maluchom, które dopiero poznają nowe smaki w ramach rozszerzenia diety. Wykonane w wersji fit mogą jeść także osoby będące na diecie lub dbające o linię.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
2. Przepis na placki z twarogu
Aby przygotować placuszki twarogowe, potrzebne są takie składniki jak:
- kostka twarogu (250 g),
- 1/3 szklanki mąki,
- 1/3 szklanki mleka,
- jajko,
- 2 łyżki cukru,
- cukier waniliowy, cukier wanilinowy lub esencja waniliowa,
- olej rzepakowy do smażenia.
Do miski włóż twaróg, wbij jako i wymieszaj. Wlej mleko, cukier i wanilię oraz przesianą mąkę. Składniki wymieszaj ze sobą. Masa powinna gęsta i zbita tak, by można było uformować małe kotleciki. Na patelnię wlej olej i smaż placuszki na rumiano z obu stron.
Placki świetnie komponują się z owocami sezonowymi, na przykład:
Twarożniki świetnie smakują także z sosem owocowym, jogurtem naturalnym czy cukrem pudrem. Można także zrobić placki twarogowe z bananem czy placki twarogowe z jabłkiem bądź daktylami.
3. Placuszki z twarogu - wartości odżywcze i kalorie
Swoje właściwości odżywcze placki twarogowe zawdzięczają głównemu składnikowi, to jest twarogowi. Biały ser ma dużą wartość odżywczą. Jest źródłem pełnowartościowego i łatwo przyswajalnego białka, którego zawartość waha się w granicach od około 15 g/100 g sera tłustego do około 20 g/100 g – chudego.
Warto pamiętać, że białka mleka zawierają wszystkie aminokwasy egzogenne. Cechuje je także wysoka strawność. Sery twarogowe są także dobrym źródłem wapnia. To pierwiastek niezbędny do budowy kości i zębów.
Placki twarogowe są bogate w minerały i witaminy, takie jak:
- fosfor,
- magnez,
- cynk,
- witaminy z grupy B, głównie B12 i B2, a także w mniejszym stopniu na witaminy B1, B6, PP,
- witaminę A,
- witaminę D,
- witaminę E.
Obecne w plackach twarogowych mleko i jajko to także źródło białka. Białko jajka jest bogate w ważne aminokwasy. To białko wzorcowe, zawierające wszystkie aminokwasy, w tym niezbędne, których organizm nie potrafi sam wyprodukować, i to w odpowiednich ilościach.
W jajach znajduje się wiele witamin i składników mineralnych. To źródło witaminy A, E, D i K oraz witamin z grupy B i składników mineralnych:
Zawarte są w nim także niezbędne kwasy tłuszczowe i lecytyna. W żółtku jest obecna jest także luteina.
Aby zwiększyć ilość składników odżywczych w plackach twarogowych, można zrezygnować z białej mąki pszennej i zastąpić ją pełnoziarnistą lub innym jej rodzajem, na przykład mąką orkiszową czy żytnią.
Osoby cierpiące na nietolerancję glutenu lub celiakię powinny wybrać mąkę ryżową, jaglaną lub kukurydzianą.
Racuszki z twarogiem w swojej klasycznej wersji nie są specjalnie dietetyczne, głównie z uwagi na obecność mąki pszennej oraz cukru. Twaróg ma stosunkowo niewielką wartość energetyczną. Aby zmniejszyć ich kaloryczność, warto zmodyfikować przepis i umieścić w nim ich zamienniki.
4. Przepis na placki twarogowe fit
Aby przygotować placuszki twarogowe fit, potrzebne są takie składniki jak:
- kostka twarogu (250 g),
- 2 jajka,
- 70 g mąki owsianej,
- 20 g erytrytolu lub ksylitolu, stewii,
- łyżeczka oleju rzepakowego do smażenia.
Twaróg rozgnieć i wymieszaj na jednolitą masę razem z pozostałymi składnikami. Tak powstałe ciasto nakładaj łyżką na rozgrzaną patelnię z olejem rzepakowym. Smaż placuszki z obu stron na małym ogniu. Podawaj z owocami, jogurtem naturalnym lub ksylitolem (także startym na puder).