Płatki ryżowe- co to za produkt, zawartość witamin i składników odżywczych
Płatki ryżowe to idealna alternatywa dla popularnych płatków kukurydzianych. W płatkach ryżowych znajdziemy wapń, żelazo, a także cenne witaminy z grupy B. Przekąska nie zawiera glutenu, dlatego może być spożywana również przez alergików. Jakie korzyści zdrowotne płyną z jedzenia płatków ryżowych? Co jeszcze warto o nich wiedzieć?
1. Płatki ryżowe – co to za produkt?
Płatki ryżowe pozyskiwane są z ryżu. Są lekkostrawne i zawierają cenne składniki odżywcze i witaminy. Większość z nas przygotowuje je w formie odrębnego posiłku, warto jednak zaznaczyć, że płatki ryżowe mogą być dodawane również do jogurtów, koktajli, deserów, wypieków, ciasteczek czy muesli.
W porównaniu do innych płatków zbożowych, np. kukurydzianych, płatki ryżowe zawierają niewielką ilość tłuszczu oraz umiarkowaną zawartość błonnika. Nie działają obciążająco na układ pokarmowy, dlatego mogą być spożywane przez pacjentów w okresie rekonwalescencji czy grypy żołądkowej.
Czytaj więcej
2. Kto powinien sięgnąć po płatki ryżowe?
Płatki na bazie ryżu nie zawierają glutenu, dlatego mogą być spożywane przez alergików i bezglutenowców. Polecane są również dzieciom i nastolatkom, którzy są w fazie intensywnego wzrostu. Płatki ryżowe są niskokaloryczne, dlatego poleca się je osobom na diecie redukcyjnej. Produkt skierowany jest również do osób z anemią, niedoborami żelaza. Produkt ten dedykowany jest również osobom, które cierpią z powodu niedoboru wapnia lub białka.
Jedzenie płatków ryżowych zapewnia, że czujemy się nasyceni przez wiele godzin. Spożywanie tego produktu nie skutkuje gwałtownym spadkiem stężenia glukozy we krwi, a także napadami głodu.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
3. Płatki ryżowe- zawartość witamin i składników odżywczych
Płatki ryżowe możemy spożywać w formie śniadania lub przekąski. 100 gram płatków zawiera 381 kcal. W jednej porcji produktu (ok. 30 gram, 110 kcal) znajdziemy 2 g białka, 25 g węglowodanów, 0,20 g błonnika, 0,36 g tłuszczu, 13 mg witaminy C. W składzie płatków ryżowych znajdziemy cenne składniki takie jak sód, cynk, mangan, selen, wapń, żelazo, magnez, fosfor oraz potas. W produkcie znajdują się witaminy: A, B1, B2, B3, B4, B5, B6, B9, B12, D, E i K .
4. Płatki ryżowe- jak je przygotować?
Płatki ryżowe to świetna propozycja na śniadanie lub podwieczorek. Jak je przygotować? Odpowiednią ilość produktu umieszczamy w niewielkim garnku, a następnie zalewamy mlekiem lub wodą. Całość mieszamy i gotujemy na wolnym ogniu przez kwadrans. Po upływie tego czasu przelewamy produkt do miseczki. Smak płatków ryżowych można wzbogacić poprzez dodanie słodkich owoców, bakalii lub marmolady. Ta lekkostrawna i zdrowa przekąska może być również dodawana do muesli lub jogurtu naturalnego.