Tani pogromca cholesterolu i kroplówka dla jelit. W tej wersji jej nie znacie
Kiszenie to metoda konserwowania lub przedłużania trwałości żywności poprzez fermentację beztlenową w solance lub zanurzenie w occie. Polacy chętnie kiszą kapustę i ogórki. Okazuje się jednak, że procesowi kiszenia można poddać również owoce. Które z nich smakują najlepiej w formie kiszonek?
1. Kiszone warzywa i owoce - właściwości
Kiszonki już jakiś czas temu zyskały miano superfoods, a przez miłośników zdrowej żywności nazywane są naturalnymi probiotykami. Znajdziemy w nich szereg cennych składników odżywczych, witamin, mikroelementów czy makroelementów takich jak witamina C, witamina E czy związki siarki. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Spożywanie produktów kiszonych wpływa pozytywnie na nasz układ odpornościowy, pomaga w walce z infekcjami, a także przeciwdziała chorobom cywilizacyjnym, takim jak nadwaga czy otyłość. Jak to możliwe? W trakcie procesu fermentacji wyjściowa zawartość cukru warzywa lub owocu ulega redukcji, co wpływa na zmniejszenie wartości kalorycznej kiszonego produktu żywnościowego.
Kiszonki to kroplówka dla przewodu pokarmowego - usprawniają prawidłowe wydzielanie soków trawiennych w żołądku, a także pozwalają przywrócić prawidłowy poziom mikrobioty jelitowej, co wpływa korzystnie na funkcjonowanie całego układu pokarmowego.
Spożywanie kiszonych owoców lub warzyw redukuje także poziom złego cholesterolu LDL w organizmie, łagodzi objawy nietolerancji pokarmowych np. laktozy, a także sprawia, że organizm lepiej przyswaja witaminy czy składniki mineralne.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
2. Jakie owoce i warzywa można kisić?
Polacy najchętniej kiszą ogórki, kapustę, buraki oraz pieczarki, jednak w ostatnim czasie coraz popularniejsze staje się kiszenie rzodkiewek, pomidorów, brukselek, ryb, cytryn czy pomarańczy.
Co ciekawe, owoce cytrusowe nie są jedynymi, które w wyniku fermentacji otrzymują wyjątkowy, charakterystyczny smak i aromat. Metoda kiszenia doskonale sprawdzi się również w przypadku rabarbaru, śliwek, bananów czy truskawek.
2.1. Przepis na kiszoną rzodkiewkę
Jak przyrządzić kiszonki z rzodkiewek? W tym celu potrzebne będą następujące składniki:
- rzodkiewki (dwa pęczki, bez liści),
- liść laurowy (sześć sztuk),
- ziele angielskie (sześć ziarenek),
- kilka ziaren jałowca,
- woda (ok. 600 mililitrów),
- sól (dwie płaskie łyżki).
W pierwszej kolejności ugotuj trzysta mililitrów wody, a następnie dodaj do niej sól. Nie zapomnij o tym, że słoik, w którym będziesz przyrządzać warzywa powinien być dokładnie wyparzony.
Umyj rzodkiewki, a następnie przełóż je do słoika. Dopraw liśćmi laurowymi, jałowcem, zielem angielskim. Całość zalej gorącą wodą, a następnie zakręć pokrywkę słoika. Kiszonki nadają się do spożycia po upływie czternastu dni, ale najlepiej smakują po około czterech, pięciu miesiącach od przygotowania.
2.2. Przepis na kiszonki z arbuza
Do przygotowania kiszonek z arbuza potrzebne są następujące składniki:
- arbuz ze skórką,
- chrzan (odrobina korzenia),
- koper (łodyga),
- dwa litry wody,
- dwie łyżki soli,
- liście wiśni (kilka sztuk),
- estragon (pół łyżeczki),
- czosnek (jedna główka).
Dokładnie umytego arbuza ze skórką przetnij na mniejsze kawałeczki. Przełóż je do wyparzonego wcześniej słoika. Dopraw całość przyprawami (czosnkiem, estragonem, liśćmi wiśni etc.). Gorącą, przegotowaną wodę z solą przelej do słoików. Zakręć pokrywki i odstaw słoiki do zaciemnionego, chłodnego miejsca na trzy, cztery tygodnie.
2.3. Przepis na kiszone cytryny
Jak zrobić kiszone cytryny? To banalnie proste. Przepis uwzględnia użycie takich składników jak:
- cytryny ze skórką (osiem sztuk),
- wyciśnięty sok z czterech cytryn,
- liść laurowy (cztery sztuki),
- jedna laska cynamonu,
- jedna laska wanilii,
- pieprz (kilka ziaren),
- 1,5 l wody,
- sól (cztery łyżki).
Wszystkie cytryny dokładnie wyszoruj i umyj. Na wykonaniu tej czynności na każdym z tych owoców natnij krzyżyk. Cytrusy przełóż do wyparzonych wcześniej słoików o pojemności jednego litra. Dopraw owoce przyprawami oraz sokiem z cytryny, a następnie wlej do słoików gorącą wodę z solą. Gotowe, zakręcone słoiki trzymaj w ciemnym chłodnym miejscu przez minimum miesiąc.
2.4. Przepis na kiszony czosnek
Przepis na kiszony czosnek nie jest specjalnie skomplikowany. Wystarczy zaopatrzyć się w następujące produkty:
- czosnek (dziesięć główek),
- chrzan (jeden korzeń),
- ziele angielskie (jedna łyżeczka),
- suszony koper (jedna łodyga),
- gorczyca (jedna łyżeczka ziaren),
- pieprz w ziarnach (jedna łyżeczka),
- jeden litr wody,
- sól kamienna (jedna łyżka).
Na dnie dokładnie umytych i wyparzonych wrzątkiem słoików w pierwszej kolejności połóż koper i ziele angielskie. W drugim kroku dodaj obrany czosnek i resztę przypraw. Zagotuj wodę z solą, a później przelej ją do szklanych słoików. Zakręcone słoiczki z czosnkiem odstaw do chłodnego pomieszczenia na dwa tygodnie. Po tym czasie kiszonki będą gotowe do spożycia.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl