Płatki kukurydziane - co to takiego, jakie witaminy zawierają
Płatki kukurydziane powstają na skutek procesu ekstruzji ziaren kukurydzy. Ten niezwykle smaczny produkt żywnościowy cieszy się ogromną popularnością nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Płatki kukurydziane można podawać z mlekiem, jogurtem naturalnym lub owocowym smoothie. Co znajduje się w składzie płatków kukurydzianych? Na co warto zwrócić uwagę, wybierając płatki śniadaniowe?
1. Płatki kukurydziane – co to takiego?
Płatki kukurydziane (ang. corn flakes) to produkt żywnościowy powstający wskutek procesu ekstruzji ziaren kukurydzy. Zostały wynalezione w 1898 roku przez doktora Johna Harveya Kellogga oraz jego brata Willa Keitha Kellogga.
Współcześnie płatki kukurydziane produkuje się w ogromnych zakładach przetwórczych. Jak wygląda produkcja tego produktu żywnościowego?
W pierwszej kolejności ugotowane ziarna kukurydzy mieli się na drobną papkę. Drugi etap to przesiewanie przez sito powstałego produktu (specjalne sito pozwala nadać płatkom odpowiedni kształt). W trakcie ostatniego etapu produkt jest wypiekany w piecu. Proces wypiekania powoduje kurczenie się i twardnienie tzw. corn flakes’ów.
Płatki kukurydziane idealnie sprawdzą się jako samodzielna przekąska. Mogą być spożywane również z mlekiem, jogurtem naturalnym czy kefirem.
Czytaj więcej
2. Płatki kukurydziane – jakie witaminy zawierają?
Płatki kukurydziane, które zostały wyprodukowane z wysokiej jakości kukurydzy to prawdziwe bogactwo witamin i minerałów. W ich składzie możemy znaleźć m.in.:
- niacynę, która wspomaga pracę mózgu,
- ryboflawinę, która wpływa pozytywnie na układ odpornościowy człowieka,
- witaminę C, która chroni nasz organizm przed drobnoustrojami,
- witaminę E, która chroni nas przed przedwczesnym starzeniem się,
- witaminę D, która wspomaga układ kostny i wpływa na stan naszego uzębienia,
- fosfor, który bardzo korzystnie wpływa na zdrowie kości i układ nerwowy,
- witaminę K, która działa przeciwzapalnie i wpływa na procesy krzepnięcia krwi,
- selen, który działa antyoksydacyjnie,
- żelazo, jeden ze składników hemoglobiny, która transportuje tlen.
3. Płatki kukurydziane – na co zwrócić szczególną uwagę?
Płatki kukurydziane to ulubiony produkt śniadaniowy wielu Polaków. W sklepach spożywczych czy supermarketach znajdziemy mnóstwo opakowań z tzw. corn flakesami. Niestety, duża część dostępnych na rynku płatków kukurydzianych produkowana jest z mąki kukurydzianej lub grysu. Takie płatki mają długi termin przydatności, są często wzbogacane barwnikami, emulgatorami oraz substancjami słodzącymi, np. syropem glukozowo-fruktozowym.
Zanim zakupisz płatki śniadaniowe, zwróć uwagę na…
"Wybierając płatki, warto zwrócić uwagę na opakowanie, osobiście wybieram papierowe torebki - nie foliowe. Warto również czytać etykiety - w płatkach powinny być tylko płatki - bez dodatkowych substancji. Należy unikać cukru, tłuszczy trans i dodatków E. Jeśli chodzi o kalorie - tutaj wszystko zależy od tego, czy płatki będą podawane z wodą, jogurtem naturalnym czy mlekiem, a jeśli na mleku, to czy na roślinnym, czy zwierzęcym. Kaloryczność zależy również od liczby dodatków i ich źródła - czy np. zawierają dodatkowy cukier lub tłuszcz. Można oszacować, że porcja ok. 300 g może się mieć od 200 kcal do ok. 400 kcal" - wyjaśnia dietetyk - Sylwia Ogrodowczyk.
Płatki kukurydziane warto kupować w sklepach z ekologiczną żywnością. Wybieraj zdrowe, naturalne płatki kukurydziane bio, które zawierają szereg cennych składników odżywczych oraz witamin i minerałów.