Trwa ładowanie...

Skuteczność środków na odchudzanie

Avatar placeholder
18.04.2019 09:40
Skuteczność środków na odchudzanie
Skuteczność środków na odchudzanie (123RF)

Coraz więcej osób cierpi na otyłość, która jest groźna dla zdrowia. Czy środki na odchudzanie mogą im pomóc? Trzeba pamiętać, że takie preparaty na odchudzanie nie są specyfikami dla wszystkich. Można je stosować u osób, które są otyłe, nie u takich, które mają tylko lekką nadwagę...

spis treści

1. Środki na odchudzanie

Specjalistyczne środki na odchudzanie są przepisywane przez lekarza. To on decyduje, czy stan jest na tyle ciężki, że nie pomogą inne drogi do schudnięcia. Przy tej decyzji bierze on pod uwagę nie tylko to, jak bardzo otyłość przeszkadza pacjentowi w życiu, ale też czy nie zagraża mu poważniej, na przykład przy niektórych schorzeniach, takich jak:

  • cukrzyca,
  • nadciśnienie,
  • niektóre nowotwory.

Przyjmuje się, że preparaty na odchudzanie przepisywane są pacjentom z powyższymi schorzeniami, jeśli ich BMI jest powyżej 27. Jeśli BMI sięga 30, lekarz także może zdecydować się na takie specjalistyczne leczenie, nawet jeśli żadne z tych schorzeń nie występuje.

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

BMI to wskaźnik masy ciała (z angielskiego body mass index). Liczy się go, dzieląc wagę przez wzrost pomnożony do kwadratu. Generalnie przyjmuje się, że nadwaga zaczyna się przy wyniku BMI między 25 a 30, otyłość to BMI powyżej 30. Wartość prawidłowa to BMI między 18,5 a 25.

2. Działanie środków na odchudzanie

Wbrew pozorom specjalistyczne środki na odchudzanie zazwyczaj nie działają na twój żołądek, bo to nie w żołądku znajduje się głód. Głód pojawia się w mózgu, a kontrolują go trzy hormony: serotonina, noradrenalina i dopamina. Środki na odchudzanie, jakie może przepisać ci lekarz, wpływają na produkcję tych hormonów, dzięki substancji nazywanej chlorowodorkiem sibutraminy.

Są też środki na odchudzanie o innym działaniu, na przykład blokujące enzymy trawienne. Tłuszcze nie są wtedy trawione, a wydalane z organizmu. Tak działające preparaty na odchudzanie są też dostępne bez recepty.

Przy wszystkich środkach na odchudzanie należy pamiętać o zachowaniu ostrożności - monitorowaniu ciśnienia, pulsu i robieniu ogólnych badań raz na cztery tygodnie.

3. Czy środki na odchudzanie to wszystko?

Nawet najlepsze środki na odchudzanie na dłuższą metę nie pomogą, jeśli osoba cierpiąca na otyłość nie zdecyduje się na zmianę trybu życia. Dwie rzeczy są tu najważniejsze:

  • zdrowa, zbilansowana dieta, dostarczająca organizmowi niezbędnych składników,
  • aktywność fizyczna potrzebna organizmowi do spalania tkanki tłuszczowej.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze